Polisens beslut "populistiskt

Förvaltningsrätten, som avgör tvister mellan företag och myndigheter, blir nästa arena för fotbollens skandalderby den 20 oktober på Tele 2. 

Scener vi vill slippa. Stängda och därmed tomma läktare efter inkastade bangers och annan pyroteknik vid söndagens ordinarie tidpunkt för Stockholmsderbyt på på Tele 2 Arena. Då bröts matchen, men kunde spelas klart på måndagen. Men matchen får nu en juridisk fortsättning . Foto: Henrik Montgomery / TT

Matchen avbröts sedan polisen, på grund av oroligheter på läktarplats, drog in arrangörstillståndet för Hammarby. Polisens bedömning var att de åtgärder, som arrangören Hammarby vidtog, var otillräckliga.

Hammarby fotboll var inte alls överens med polisen om beslutet. 

Hammarby vill ha juriskt beslut

Säkerhetschefen Göran Rickmer kallades beskedet ”populistiskt”, och föreningen har nu tagit beslut om att klaga hos förvaltningsrätten. Ärendet kommer där att behandlas av en juridiskt utbildad domare samt tre nämndemän.

Matchen återupptogs påföljande vardag, och resultatet, 2-1 till Hammarby fastställdes.

I matchrapporten skrev polisen att en person brännskadades, en raket exploderade framför en spelare och att förbjuden pyroteknik användes vid 126 tillfällen inne på arenan, varav 65 fall i Djurgårds-klacken och 61 i Hammarbyklacken.

-Vi vill få prövat hur samverkan med polisen ska se ut ,och vilka regler och strukturer som gäller, säger Göran Rickmer till tidningen Mitt I,  till synes obekymrad över att införsel och användning av pyroteknik inne på arenan är förbjuden.

Stockholms-polisen har utåt inga synpunkter på Hammarbys klagan.

- Vill Hammarby pröva beslutet i förvaltningsrätten är det viktigt att vi respekterar det, skriver Rebecca Landberg på polisens mediacenter.

Det är oklart när förvaltningsrätten tar beslut, rätten uppger att de under flera år haft problem med att klara regeringens verksamhetsmål om att 75 procent av inkomna ärenden ska ta högst sex månader att avgöra.

Lämnas klagan utan åtgärd blir Hammarby betalningsskyldig för målets juridiska kostnader.

Hammarby dam är under utredning av UEFA, den europeiska branschorganisationen, med anledning av ett inkastat mynt på Manchester City spelaren, Khadija ”Bunny” Shaw efter dennes 1-0 mål i mötet i Champions League. 

Höga bötesbelopp

 Shaw firade framför hemmaklacken, något som inte uppskattades. TV-bilder visade tydligt att Shaw träffades av ett föremål, sannolikt ett mynt. Domaren valde att varna Shaw. City vann med 2-1 inför 20 248  åskådare, nytt publikrekord för ett svenskt klubblag. 

- Om jag ska vara ärlig så blev förvånad. Jag har aldrig varit med om det tidigare. Jag försökte behålla lugnet, sa City-anfallen av om händelsen.

 

UEFA har noll tolerans mot inkastade föremål, och det mycket sannolika är att Hammarby kommer att tilldelas ett vitebelopp. UEFA skriver att Hammarby riskeras att straffar ”för inkastade föremål som potentiellt äventyrar andras fysiska integritet under matchen eller påverkar matchens genomförande”.

Tidigare i höst har svenska herrlag, Malmö, Elfsborg och Djurgården tilldelats höga bötesbelopp av UEFA, sammanlagt upp mot två miljoner kronor, för oro på läktarplats vid internationellt cupspel.  

Varken det svenska förbundet, SvFF eller SEF, Föreningens Svensk Elitfotboll, har reagerat eller vidtagit åtgärder, typ bestraffningar, vid läktaroro eller vid förekomst av kränkande banderoller, under den här säsongen.

Den enda reaktionen är uttalanden av ledande företrädare, typ ”det är oacceptabelt”.

I mars 2025 väntas regeringens speciella utredare, Anders Hübinette, lämna förslag på hur ordningsstörningar ska bemötas.

Kjell Nilsson

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

En delseger för Golfförbundet – men Konkurrensverket fortsätter att granska det så kallade maxtaket, och meddelar att ett slutligt ställningstagande kommer att lämnas senare.

Beskedet innebär att cirka 60 000 golfspelare behöver byta klubb.

 Begäran om ett interimistiskt beslut om att införa maxtaket avslogs.

Båstad är sedan några veckor redan ockuperat av tennnisspelare.Ungdomstävlingar pågår som genrep inför ankomsten av elitspelarna. 14-20 juli  ska tennisbanorn även  kantas av TV-kameror

Nu står det nämligen klart att TV4 Play sänder  från Laholmsbukten. Årets Nordea Open är inget undantag. ATP-turneringen  lockar i år  ett starkt startfält med internationella toppspelare. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Viaplay Group lanserar en helt Viaplay lanserar en ny renodlad sportkanal. Från 27 juni utökas kanalutbudet med Viapfinnslay Sport, en kanal som samlar bolagets sporträttigheter och erbjuder över 100 timmars sportsändningar varje vecka.

- Viaplay Sport ska innehålla sportunderhållning för alla och bli hemmaplan för många av våra mest folkkära landslag, säger Erik Westberg, sportchef på Viaplay Group i Sverige.

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.