Polisens beslut "populistiskt

Förvaltningsrätten, som avgör tvister mellan företag och myndigheter, blir nästa arena för fotbollens skandalderby den 20 oktober på Tele 2. 

Scener vi vill slippa. Stängda och därmed tomma läktare efter inkastade bangers och annan pyroteknik vid söndagens ordinarie tidpunkt för Stockholmsderbyt på på Tele 2 Arena. Då bröts matchen, men kunde spelas klart på måndagen. Men matchen får nu en juridisk fortsättning . Foto: Henrik Montgomery / TT

Matchen avbröts sedan polisen, på grund av oroligheter på läktarplats, drog in arrangörstillståndet för Hammarby. Polisens bedömning var att de åtgärder, som arrangören Hammarby vidtog, var otillräckliga.

Hammarby fotboll var inte alls överens med polisen om beslutet. 

Hammarby vill ha juriskt beslut

Säkerhetschefen Göran Rickmer kallades beskedet ”populistiskt”, och föreningen har nu tagit beslut om att klaga hos förvaltningsrätten. Ärendet kommer där att behandlas av en juridiskt utbildad domare samt tre nämndemän.

Matchen återupptogs påföljande vardag, och resultatet, 2-1 till Hammarby fastställdes.

I matchrapporten skrev polisen att en person brännskadades, en raket exploderade framför en spelare och att förbjuden pyroteknik användes vid 126 tillfällen inne på arenan, varav 65 fall i Djurgårds-klacken och 61 i Hammarbyklacken.

-Vi vill få prövat hur samverkan med polisen ska se ut ,och vilka regler och strukturer som gäller, säger Göran Rickmer till tidningen Mitt I,  till synes obekymrad över att införsel och användning av pyroteknik inne på arenan är förbjuden.

Stockholms-polisen har utåt inga synpunkter på Hammarbys klagan.

- Vill Hammarby pröva beslutet i förvaltningsrätten är det viktigt att vi respekterar det, skriver Rebecca Landberg på polisens mediacenter.

Det är oklart när förvaltningsrätten tar beslut, rätten uppger att de under flera år haft problem med att klara regeringens verksamhetsmål om att 75 procent av inkomna ärenden ska ta högst sex månader att avgöra.

Lämnas klagan utan åtgärd blir Hammarby betalningsskyldig för målets juridiska kostnader.

Hammarby dam är under utredning av UEFA, den europeiska branschorganisationen, med anledning av ett inkastat mynt på Manchester City spelaren, Khadija ”Bunny” Shaw efter dennes 1-0 mål i mötet i Champions League. 

Höga bötesbelopp

 Shaw firade framför hemmaklacken, något som inte uppskattades. TV-bilder visade tydligt att Shaw träffades av ett föremål, sannolikt ett mynt. Domaren valde att varna Shaw. City vann med 2-1 inför 20 248  åskådare, nytt publikrekord för ett svenskt klubblag. 

- Om jag ska vara ärlig så blev förvånad. Jag har aldrig varit med om det tidigare. Jag försökte behålla lugnet, sa City-anfallen av om händelsen.

 

UEFA har noll tolerans mot inkastade föremål, och det mycket sannolika är att Hammarby kommer att tilldelas ett vitebelopp. UEFA skriver att Hammarby riskeras att straffar ”för inkastade föremål som potentiellt äventyrar andras fysiska integritet under matchen eller påverkar matchens genomförande”.

Tidigare i höst har svenska herrlag, Malmö, Elfsborg och Djurgården tilldelats höga bötesbelopp av UEFA, sammanlagt upp mot två miljoner kronor, för oro på läktarplats vid internationellt cupspel.  

Varken det svenska förbundet, SvFF eller SEF, Föreningens Svensk Elitfotboll, har reagerat eller vidtagit åtgärder, typ bestraffningar, vid läktaroro eller vid förekomst av kränkande banderoller, under den här säsongen.

Den enda reaktionen är uttalanden av ledande företrädare, typ ”det är oacceptabelt”.

I mars 2025 väntas regeringens speciella utredare, Anders Hübinette, lämna förslag på hur ordningsstörningar ska bemötas.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.