IOK:s besked ger rugbyn affärsmöjligheter

Större uppmärksamhet och betydligt bättre möjligheter att rekrytera såväl aktiva som sponsorer. Inom rugby och golf är glädjen stor sedan Internationella olympiska kommittén, IOK, nominerat och därmed introducerat sporterna till sommar-OS 2016.

Mötet i Berlin gällde vilka nya sporter som skulle välkomnas till OS-familjen. Inför  London-OS 2012 kom klartecken för damboxning och till 2016 stod det mellan golf, baseboll, softboll, sjumannarugby, karate, squash och inlines-sporter.

Fattiga och rika

Med svenskt perspektiv blev det ytterligheternas sporter som fann nåd. Penningstinna golfen och fattigdomens ruby.

- Det är fantastiskt roligt, vi har kämpat i många år att komma tillbaka till OS, säger Lars Ohlsson, ordförande i Svenska rugbyförbundet, till TT.

IOK:s val av golf och rugby innebär i nuläget att de är enbart nominerade som OS-kandidater. Fullt antagna blir sporterna först vid ett möte i Köpenhamn i oktober.

- De två sporterna är bara förslag, de finns ännu inte med i programmet för OS 2016. Det beslutas på IOK:s möte i Köpenhamn, men jag hoppas att de kommer med, sade IOK-ordföranden Jaques Rogge.

Söker en strategi

Svenska rugbyförbundets ordförande Lars Ohlsson ser många vinster med en OS-medverkan:

- Förhoppningsvis får vi mycket lättare att rekrytera nya spelare och ledare. Det är en dröm för många att se möjligheten att kunna komma till OS. Förhoppningsvis får vi mer stöd för att träna och spela mer, och kan söka resurser från olympiska kommittén, Riksidrottsförbundet och även Internationella rugbyförbundet, säger Lars Ohlsson till TT.

15-mannarugby är det traditionella spelsättet i Sverige, men i OS gäller sjumanna och det innebär att det måste ske en medveten ny satsning bland de svenska klubbarna.

- Vi ska samla styrelsen i två dagar och lägga upp en strategisk plan hur vi ska kunna ta tillvara på den här möjligheten. Det är fram till 2016 så vi har lite tid på oss, men det är en ny generation spelare som vi måste försöka satsa på, säger Ohlsson till TT.

Annikas come-back - om sju år

När Annika Sörenstam besökte bl a Sverige i juni gjorde hon en avstickare till Schweiz och talade varmt, tillsammans med Colin Montgomerie, för golfen inför IOK:s representanter. Efter nyheten skrev hon nu på twitter:

Fantastiska nyheter! Golf rekommenderas av IOK till OS 2016. Gött!

Den blivande mamman utesluter inte en come-back även om det kan låta lite tveksamt. Det skulle i så fall ske om sju år.

- Alla världsstjärnor, som Tiger Woods, stöttar det, vi kan garantera att de största stjärnorna kommer att vara med i OS, utlovade Annika Sörenstam vid uppvaktningen.

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Svensk ishockeys reformivrare möts av ringa förståelse inför lördagens årsmöte med förbundet.

  Stockholm, landets största distrikt, har tillsammans med Uppland och Gotlands-distriktet samt elitklubbarna Djurgården, AIK, Almtuna och SDE Hockey (damer), lämnat in fyra motioner med krav om nytänkande inom svensk ishockey.

Av handlingar till årsmötet framgår att förbundets styrelse yrkar på avslag av samtliga motioner.  Styrelsen sade bland annat nej till att två lag ska flyttas upp och ned mellan  SHL/HA och HA/HE och en gemensam ligaorganisation för SHL och HA.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.