23 bonusmiljoner på spel

Ett SM-guld har sitt höga värde, men bakom mästarna är varje placering värd miljonbelopp. Förbundet delar ut bonuspengar om cirka 23 miljoner när slutplaceringarna i tabellen bestäms på söndagen. Totalt slussas cirka 166 miljoner från tips- och tv-rättigheter till de allsvenska klubbarna under ett år.

Varje allsvensk klubb får 1,8 miljoner kronor från Svenska Spel och 6,2 miljoner kronor tack vare tv-avtalet. Det utgör grunden, 8 miljoner för allsvenskt spel. Det nuvarande tv-avtalet ger förbundet 180 miljoner per år, varav 128 delas ut till klubbarna som får 8 miljoner vardera.

Bäst ger mest

Förbundets centrala avtal genererar cirka 166 miljoner kronor årligen. Först 128 via tv-rättigheter, 6 från Svenska Spels bonusar, 18 från förbundets egen bonus och därtill en särskild utbetalning för tv-exponering om cirka 15 miljoner. Avgörande är antal gånger respektive lag har medverkat i TV4:s lördagsmatch och Canal+ Veckans match.

Bonusarnas storlek bestäms av placeringen. Det är stora summor på spel. Svenska Spel ger mästarna 1,36 miljoner kronor, tvåan får 926 000 och så vidare enligt en fallande skala där jumbon inte får ett öre - som om degraderingen inte vore nog…

Förbundets tv-pengar är stora. Mästarna belönas ordentligt, 3 miljoner kronor. Tvåan får 2,5 miljoner och fördelningen även här sker enligt prestation, dvs jumbon blir utan.

Sponsorkontrakt med klausul

Därmed, allsvenska ettan får SM-guld, 4,36 miljoner och stor uppmärksamhet med allt vad det innebär. Dessutom har åtskilliga sponsorkontrakt en klausul för placering och där kommer ytterligare förstärkning till klubbkontot. 

AIK är på väg mot SM-guld, men spelarna vet redan nu att det inte blir särskilt stora bonuspengar, om ens några alls. Därtill är klubbens ekonomi för skral.

- Vi har ingen direkt guldbonus utan vårt bonussystem är kopplat till både det sportsliga och det ekonomiska resultatet, säger sportchefen Björn Wesström till Aftonbladet. 

Ett SM-guld skulle förbättra klubbens situation avsevärt. För bara en dryg månad sedan tvingades klubben låna 7 miljoner för att ha pengar till löner och annat i den dagliga verksamheten. Det skedde i ett läge när skulderna var större än 9 miljoner.

IFK Göteborg, konkurrenten om SM-guldet, har en guldbonus om ca 3 miljoner kronor som fördelas bland spelarna efter speltid.
 

Fakta

Svenska Spels bonus

Svenska Spel har spelrättigheterna till allsvenskan och ersätter varje klubb med 1,8 miljoner kronor och delar dessutom en bonus för placering, cirka 5 miljoner kronor enligt den här fördelningen:

1. 1 360 000
2.     926 000
3.     845 000
4.     764 000
5.     508 000
6.     351 000
7.     270 000
8.     216 000
9.     176 000
10.   149 000
11.   135 000
12.   122 000
13.   108 000
14.     95 000
15.     75 000
16.               0

Förbundsbonus

Försäljningen av tv-rättigheter ger förbundet 180 miljoner kronor per år, varav cirka 128 miljoner går till de allsvenska klubbarna, vilket innebär cirka 8 miljoner kronor per klubb. Därtill betalar förbundet ut en placeringsbonus om cirka 18 miljoner. Så här fördelas de pengarna:

1. 3 000 000
2. 2 500 000
3. 2 200 000
4. 1 900 000
5. 1 600 000
6. 1 300 000
7. 1 000 000
8.    800 000
9.    650 000
10.  550 000
11.  500 000
12.  450 000
13.  400 000
14.  350 000
15.  300 000
16.               0

Anonymous (inte verifierad)

mån, 2009-10-26 19:32

1. Dom där pengarna är ju skrattretande.

Dom där pengarna är ju skrattretande. Ska Allsvenskan vilja bli bättre osv så måste det till ännu mer pengar till klubblagen. För övrigt så borde man införa nån fallskärm för de lag som åker ner likt som PL har.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Det är en fullkomligt vedervärdig tanke att fotbollslandslaget skulle misslyckas i kvalet  i mars med den konsekvens som uppstår.  Det känns som himmel eller helvetet, för tillräcklig medvind får en så ofantlig betydelse

Inget VM- spel skulle innebära en enorm besvikelse. Och inte nog med det – inte mindre än 97 miljoner skulle fladdra bort och inte kunna rädda Svenska Fotbollförbundet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.