55 miljoner fördelas bland 52 elitklubbarna

Spelbolaget Unibet skrev på fredagen ett nytt sponsoravtal med Föreningen Svensk Elitfotboll, SEF. Enligt Fotbollskanalen är avtalet värt 55 miljoner kronor årligen, ett belopp som ska fördelas mellan SEF:s 32 medlemsklubbar, herrallsvenskan och superettan. 

Den tidigare överenskommelsen var värd mellan 150-180 miljoner kronor årligen, och i ett första skede uppgav Unibet att en kontraktsförlängning inte var aktuell. I varje fall inte till tidigare belopp.

I ett pressmeddelande skriver nu Henrik Berggren, ny på posten som generalsekreterare på SEF, att parterna är överens om en ny ”deal” för ytterligare ett år, med option på en fortsättning.

-Vi har haft ett framgångsrikt samarbete sedan 2020. Fotbollens attraktionskraft har hela tiden växt och det är mycket glädjande att vi nu kan kommunicera ett nytt avtal, säger Henrik Berggren, rekryterad till SEF från Djurgården.

Från 180 till 55 mijoner 

Även om det nya avtalet innebär lägre ersättning till SEF-klubbarna än tidigare, ska det ses i ljuset av att SEF-ledningen skickade en besk julklapp i december; diskussionen med Unibet kärvar och budgetera inte med några spelpengar för 2026.

Nu möttes parterna till slut, i vad som under rådande förhållanden kan ses som acceptabelt för SEF-klubbarna. Beloppet, 55 miljoner, fördelas enligt en viss modell, byggd på tabellplaceringar under ett antal år. Huvuddelen går till herrallsvenskans klubbar.

Det nya avtalet innebär att SEF-klubbarna kan sälja en större del av de reklamytor som Unibet tidigare hade rätt till på fotbollens arenor. De kan den vägen ges chans till kompensation för intäktsbortfall.

"Värdefullt för båda parter

-Med det nya avtalet vill vi fortsätta att vara en ambitiös och ansvarsfull samarbetspartner som bidrar till utvecklingen av svensk fotboll, säger Philip Lagerström på spelbolaget.

Att fotbollen inte når tidigare nivåer vid omförhandling av avtal är en fingervisning om en ändrad bedömning hos partners och sponsorer. 

Notera att Hockeyallsvenskan, HA, ännu inte har ett rättighetsavtal på plats inför 2026-2027 års säsong. Nuvarande avtal med TV 4 Play och dess norska huvudägare, mediebolaget Schibstedt, går ut efter den här säsongen.

Befintligt avtal har garanterat HA-klubbarna sex miljoner årligen.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja