Jurist synar "Golfkartellen"
Rapporten gör gällande att Möre Gk inte längre ska kräva SöderköpingsGolfklubbs medlemmar på förhöjda greenfeeavgifter. Stämmer uppgifterna är Möre GK den första klubb som drar sig ur golfkartellen i Sverige, efter det att Söderköpings Golfklubb anmält saken till Konkurrensverket.
Söderköpings Golfklubbs klubbchef Lars Sandberg välkomnar Möre Golfklubbs besked:
– Jag hade helst sett att det föreliggande problemet hade kunnat lösas utan Konkurrensverkets inblandning. Det är dock glädjande att se att vårt beslut att ge in en anmälan till Konkurrensverkets redan har burit frukt.
Söderköpings Golfklubbs advokat Ulf Öberg vid EU- och konkurrensrättsfirman Öberg & Associés hoppas nu att övriga kartellmedlemmar följer Möre Golfklubbs goda exempel:
– Jag rekommenderar övriga kartellmedlemmar att omedelbart fatta beslut om att upphäva de diskriminerande greenfeeavgifterna och betala tillbaka straffavgifterna till Söderköpings Golfklubbs medlemmar.
Konkurrensverket skickade redan i våras en tydlig varningssignal till de berörda golfkartellklubbarna med anledning av ett klagomål från en medlem i Söderköpings GK. I ett beslut av den 20 april 2009 skriver Konkurrensverket bl.a. att "samarbeten mellan konkurrerande företag om hela eller delar av priset sällan motiveras av effektivitetsskäl och strider därmed som regel mot det s.k. kartellförbudet."
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de närmaste fyra dygnen.
Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar värdseliten på klassiska Augusta .
Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















Jimmy Grön (inte verifierad)
tors, 2009-10-22 12:39
1. Kalmar GK har aldrig varit med eller stöttat någon kartell!
I all media kring kartellfrågan och vissa klubbars egna eller gemensamma beslut om att debitera medlemmar från "distansklubbar" högre greenfee har informationen inte alltid varit tydligt. Vissa distrikt, däribland Småland, har nämnts generellt som att vara en del av detta. Småland är stort och det är en del klubbar som tagit beslutet. Vi vill med detta klargöra att vi på Kalmar Golfklubb aldrig tagit mer betalt för medlemmar från dessa klubbar, utan välkomnat dem lika mycket som vilken annan gäst som helst. Välkomna igen! mvh/ Jimmy Grön, klubbchef Kalmar GolfklubbMartin Sahlberg (inte verifierad)
tors, 2009-10-22 13:00
2. Ekerum välkomnar alla!
Jag vill haka på Jimmy Grön och förtydliga att golfare av alla slag alltid varit och är välkomna till Ekerum Golf & Resort. I Sverige pågår stora golfturismdiskussioner och framöver kommer det investeras stora belopp i att få golfturister till Sverige. Med detta i åtanke måste frågan ställas till de distrikt och klubbar som straffar vissa medlemmar med högre greenfee vad det är för skillnad på en svensk golfturist jmf med en utländsk? Skall även utländksa golfare få betala en högre avgift? Öppna upp golfen och gör det ännu tydligare att golfen är en sport för alla. Martin Sahlberg, VD Ekerum Golf & ResortRoger S (inte verifierad)
tors, 2009-10-22 13:34
3. Andras bröd
Visst är det bra att man kan fokusera på sin egen navel, men nån gg kan det vara nyttigt att se vad som sker i omvärlden och då inte bara i Småland. Bäst vore naturligtvis om SGF kunde bereda frågan ur såväl förbunds- som klubbaspekt, men tyvärr passar man utgående från att det ytterst är en klubbfråga... (Att förbundet får samma årsavgift från en golfande svensk oavsett medlemskap i brevlåda eller tradklubb har säkert INGET med hanteringen att göra???)Fria Europa (inte verifierad)
tors, 2009-10-22 14:33
4. SGF skall inte agera
Klagomålet rör kartell. Då skall man inte sträva efter mer agerande i samråd. Blir bara lök på laxen. Det roligaste den här veckan är dock att Göteborgsdistriktet som påstår att man inte agerat, inte har något ansvar och att det inte föreligger någon kartell samtidigt som man föreslår gemensam jurist. Är det något man inte skall göra om man ser sig oskyldig i ett kartellmål så är det att ha gemensam jurist. Då bevisar man bara sin skuld.Egen bana (inte verifierad)
tors, 2009-10-22 15:35
5. Egen bana , som andra kan spela på
Egen bana , som andra kan spela på är en av grundförutsättningarna för Greenfee samarbeta. Söderköping inte har en egen bana i förhållande till medlemsantal att ställa till andras förfogande ! Göteborgs klubbarna ställer sina banor till Söderköpings förfogande dock mot en förhöjd avgift. Tänk om golf Sverige till 90% skulle bestå av klubbar typ Söderköping, var skall man då spela ?Gunnar (inte verifierad)
tors, 2009-10-22 21:11
6. Betalar Söderköpings GK skatt som företag?
Anmälan om kartellverksamhet är något av det märkligaste vi sett inom idrottsrörelsen. Först försöker advokaten i sin inlaga göra om ideella föreningar till företag. De flesta golfklubbarna i Sverige är ideella idrottsföreningar – inte vinstdrivande företag. Möjligen är Söderköpings GK ett företag. I så fall hoppas jag att Skattemyndigheten är på tårna och kollar upp att skatt betalas som företag. Anmälan är riktad till Konkurrensverket som enligt egen hemsida har att granska företag inte ideella föreningar och således inte har mandat att styra över ideella föreningar. Golfklubbarna lyder under RF och SGF och har enligt SGF följande rättigheter: ” Varje golfklubb är suverän Till och med 1998 fanns en greenfeeöverenskommelse, som innebar att alla medlemmar i svenska golfklubbar med officiellt hcp (36 och lägre) skulle vara välkomna som gäster på andra svenska golfklubbar. Efter 1998 följer vi en mer internationell praxis. Varje golfklubb är suverän att bestämma vilka gäster man tar emot. SGF har inga synpunkter på om en golfklubb välkomnar greenfeespelare som saknar medlemskap i en golfklubb. Däremot rekommenderar vi inte att man nekar golfspelare med utländskt medlemskap i golfklubb tillhörande den nationens golfförbund, så länge han/hon har rekommenderad handicap.” Så – anmälan är riktad till en instans, som ej har mandat att ta upp ärendet. Det är väl därför man räknar med att Konkurrensverket ej kommer att ta upp ärendet och säger sig beredda att gå vidare. Är detta ett sätt att försöka skrämma dom golfklubbar som jobbar för golfens utveckling och bibehållandet av ett stort antal golbanor i Sverige?Fria Europa (inte verifierad)
tors, 2009-10-22 21:53
7. Kartellen
Gunnar har inte förstått någonting. Bosmandomen 1996 slog fast att ideell förening som bedriver verksamhet med konsumenträttslig tjänst skall jämställas med företag. Marknadsdomstolen slog år 2000 fast i en laga kraft vunnen dom att såväl greenfee som medlemskap i golfklubb är att betrakta som konsumenträttslig tjänst. Det legala perspektivet är kristallklat. Det är ingen skillnad när H&M säljer en skjorta eller när en golfklubb säljer ett medlemskap eller en greenfee. Konkurrensverket är till för att skydda oss konsumenter mot de dumma företagen som försöker höja priser genom att samarbeta. Konkurrensverket är en av de viktigaste instanserna i en marknadsekonomi för att ge oss medborgare ett bättre liv. Idrotten är kommersiell idag. Få svenska golfklubbar har mer än 50% av sina intäkter från medlemmar, dvs huvuddelen av verksamheten är på en marknad. Huruvida en golfklubb är ideell är totalt ointressant i sammanhanget. Har man valt att verka i Sverige och EU skall man följa lagen. Det har man inte gjort. Då skall man straffas. Detta oavsett om man heter Skanska och har lurat skattebetalare på pengar i en asfaltkartell eller Göteborgs golfdistriktsförbund och har lurat en massa golfklubbar att agera olagligt. Merparten av de här klubbarna har dessutom driften i bolag.Gunnar (inte verifierad)
tors, 2009-10-22 22:53
8. Kartellen - svar
Jag tror säkert att 'Fria Europa' (Ulf Öberg?) kan en hel del om domar och paragrafer. Tyvärr verkar inte kunskapen om svenska golfklubbar vara lika stor. De svenska golfklubbarna får definitivt inte huvuddelen av sina inkomster från greenfee och kostnaden för att bygga upp en bana bekostas inte av greenfeeintäkter utan av insatser från riktiga medlemmar både med pengar och ideellt arbete. Och att jämföra en golfklubb med några 100 medlemmar med klubbar med mångmiljonsintäkter som Bosman-domen handlar om lär inte heller hålla långt. All idrott är inte kommersiell - tvärtom en mycket stor del av idrotten är inte kommersiell. Inom golfen förekommer en rad samarbeten, klubbar som ger rabatt till varandra, you name it! Är detta karteller - måste de också ge Söderköping rätt att vara med i samarbetet? Klubbar som Söderköping som säljer produkter dom inte äger lär inte bli långlivade och tillgången till sin golfbana bestämmer varje klubb suveränt över. Dessutom påståendet i dina sista rader är naturligtvis helt utan grund. Styrelsen i varje klubb tar dessa beslut och i de flesta klubbar gör man det med tanke på idrotten golf. Inte för att som några få klubbar utnyttja en förmån som vi har inom golfsporten -att få spela på varandras banor, till att roffa åt sig!Fria Europa (inte verifierad)
fre, 2009-10-23 08:29
9. Golfklubbar
Gunnar, jag är inte Ulf Öberg och jag har de senaste tio åren inte jobbat med annat än utveckling av golfen och av golfklubbar. Siffrorna för svenska golfklubbar är inga okända faktorer för mig. Du gör ett fundamentalt fel i ditt inlägg. Du ser volymen som legalt viktig. Att råna en Taxichaufför på 1000 kronor eller en bank på en miljon är i båda fallen samma brott. Ideell förening som säljer tjänster för någon miljon lyder under samma lagar som SAS. Golfen som aldrig haft något samhällsstöd är den mest kommersiella idrotten. Det skall vi vara stolta över, inte förneka. Kommersiellt är något fint, det är modellen vi valt för att skapa ett välfärdssamhälle. Skall vi utveckla golfen måste tjänsterna som erbjuds konsument vara attraktiva. Då är karteller direkt motstridigt den utvecklingen. 60 talet är förbi, folkrörelse Sverige dör långsamt. Vill vi spela golf i framtiden måste vi leva i det samhälle vi har. Golfklubbar skall konkurrera. Idrottens grund är att de bästa skall vinna, då borde inte klubbarna leva efter något marxistiskt ideal.