Loob slutar när pengar saknas
- Jag tänker inte sitta halvt sysslolös i ytterligare en månad. Det är ohållbart. Då för det vara, säger Håkan Loob till NWT.
Fem månader efter att han fick uppdraget saknas fortfarande pengar. Det har pratats om rysk miljonsponsring, om att de svenska klubbarna ska bidra och om att förbundet borde medverka sedan i maj.
- Då trodde jag att finansieringen skulle vara löst relativt snabbt. Men om jag hade vetat att klubbarnas avtal skulle bli så här försenat skulle jag inte ha accepterat uppdraget. Då hade jag väntat tills finansieringen av utredningen varit klar.
De tolv elitserieklubbarna kan inte enas om ett ekonomiskt avtal som ska ge projektet resurser och fart.
- Jag har fått filosofera på mitt håll, tittar på riktlinjer och annat. Men för att kunna uträtta något konkret krävs ekonomi. Allting kostar pengar och jag har nästan inte kunnat göra någonting konkret sen 1 maj. Självklart har det varit väldigt frustrerande.
Avsikten är att utredningen ska vara klar i december, men det är omöjligt enligt Loob som anser att det behövs en organisation på runt 20 personer.
- Jag är ändå optimist och tror att klubbarna ska kunna enas om finansieringen inom några veckor. Jag väntar bara på klartecken uppifrån för att kunna komma igång, säger Loob i NWT.
Vid det internationella hockeyförbundets kongress i Turin presenterade ryska ligans företrädare, Alexander Medvedev, planerna på en ny europeisk superliga. ”United Hockey Europe” ska innehålla 56 lag, varav 16 från Skandinavien med tänkt start 2011.
Mest lästa just nu
Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,
USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.
Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Vädret i USA kan vara nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På förmiddagen var spelarna från Norge och Sverige, väl på platsredo för det första träningspasset.och det skedde i varierande älande temperaturer. Norrmännen fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av kraftigt regn och blåst
Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















