AIK klarar att betala guldbonus
Däremot framkom inga besked om hur mycket pengar guldhjältarna får. Tidigare fanns utfästelser om 100 000 kronor per spelare, men allt tyder på att extralönen blir mindre.
- Vi har kommit fram till en överenskommelse om bonus som alla är nöjda med, avslöjade Annela Yderberg, AIK Fotbolls vd, för SVT Sport.
Lånet som måste betalas
AIK:s finansiella tillvaro är svår. I början på september framkom det att bolaget hade tvingats teckna ett kortfristigt lån på 7,7 miljoner kronor. ”Vi måste förbättra likviditeten i bolaget”, uppgavs i ett pressmeddelande.
Situationen var akut och lösningen blev den att ett antal externa privatpersoner, några styrelseledamöter och större aktieägare ställde sig bakom lånet. Krediten har en löptid om maximalt sex månader, därtill med en ränta på 1,5 procent per månad.
Det var ytterligare en svår motgång eftersom AIK så sent som i maj inte kunde göra annat än upprätta en kontrollbalansräkning då det egna kapitalet understeg 50 procent av aktiekapitalet.
Höstens sportsliga framgångar gav förhoppningar om att man kunde hämta hem tidigare ekonomiska förluster. Men trots SM-guld och cupguld har AIK fortsatta problem, därtill ska lånet snart regleras.
Till Svenska Dagbladet erkände en av spelarna, Martin Kayongo-Mutumba, att spelarna kan gå miste om en premie.
- Styrelsen har sagt att vi har en tight ekonomi och att det kanske inte blir någon bonus, erkände Martin Kayongo-Mutumba.
Vid ett möte i förra veckan medgav ledningen att prognosen kunde se bättre ut.
Svåra miljonförluster
Det är AIK:s ekonomiska historia som tynger verksamheten. Förra året gjorde AIK en förlust på 15 miljoner kronor och under första kvartalet i år uppstod ytterligare ett underskott på 7,9 miljoner kronor. Totalt ett minus på omkring 23 miljoner sedan i fjol.
Vid delårsrapporten för tredje kvartalet kvarstod hotet om att 2009 skulle sluta med ett minus om 4,6 miljoner. En svår sponsormarknad och minus i publikbudgeten är de största förklaringarna och Annela Yderberg kommenterade:
- Vi har sedan i höstas märkt av en betydande nedgång och därför dragit igång betydande besparingar.
Mest lästa just nu
Svenska Friidrottsförbundet och ideella Folkspel växlar upp sitt samarbete.
– Att våra föreningar genom åren tjänat över 269 miljoner på att sälja Folkspels produkter talar väl för sig självt om hur viktig Folkspel är som partner till oss, säger Jan Larsson, marknadschef på Svenska Friidrottsförbundet.
Degerfors kommun vill sälja klassiska Stora Valla. Det chockartade beskedet nådde klubben plötsligt på måndagen, en och en halv vecka innan allsvenska premiären.
-Vi är chockade över att det kommer utan någon dialog, säger klubbchef Lars Weman. På sin hemsida skriver Degerfors:
"Vänsterpartiet och Moderaterna i Degerfors kommun harkommit överens om att försöka sälja Stora Valla. Beskedet kom som en chock för föreningens styrelse och personal, som inte delgivits planerna eller deltagit i någon form av dialog rörande en försäljning".
Utgången av fredagskvällens match mot världsfyran Belgien på ett fullsatt Friends och resultatet av lördagens förbundsmöte påverkar svensk fotboll i synnerligen hög grad.
Det är 24 ödestimmar - när fredagens spelare och lördagens delegater ska bli vinnare – eller förlorare. Så mycket står på spel under dessa ödestimmar.
A-landslagets vinnarkaraktär och varumärke ska präglas, förbundets och cntralkansliets prägel ska förnyas. Såväl spelare som delegater har ett stort ansvar inför utvecklingen.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Förre statsministern Fredrik Reinfeldt, som kandiderar för att bli ordförande i Svenska Fotbollförbundet, kunde på måndagen räkna in 18 tunga röster.
Det största distriktet, Stockholm, har vid årsmöte beslutat att stödja valberedningens förslag, det vill säga Fredrik Reinfeldt, som har föreslagits av allsvenska BP.
-Vi har tidigt sagt att vi stödjer valberedningen i den här processen, något som bekräftades vid vårt årsmöte.
Riksdagen har fattat beslut i fråga om propositionen om en förstärkt spelreglering.
– Sammantaget väldigt positivt för våra allmännyttiga lotterier, säger Hans Sahlin, vd på Folkspel och ordförande i SVALO (Sveriges Allmännyttiga Lotterier).
Under ishockeyns SM-slutspel, ångestkvalet mellan Brynäs och Malmö samt hockeyallsvenskans play off kan lagens supporters vakna upp med programmet ”Hockeymorgon” måndag-fredag 8.00-9,00.
1 372 298 263 kronor, 121 miljoner euro i klartext, - för köp av en fotbollsspelare, Det väcker reaktioner inte bara i fotbollvärlden. Och den berörde, argentinaren Enzo Fernández fyllde 22 år så sent som för en dryg vecka sedan och får nu pressen att leverera i sin nya klubb, Chelsea.