Miljardföretagen i NHL

Två svenskklubbar är högst värderade i NHL, enligt en bedömning som affärstidningen Forbes har gjort. Därtill är NHL:s affärsidé bra – klubbarna tjänar 6,1 miljarder dollar i snitt och ligan kan också visa bra siffror.

Toronto, kom ihåg Börje Salming och Mats Sundin, är den klubb som toppar värdelistan med 470 miljoner dollar. Tvåa är New York Rangers, med glödhete målvakten Henrik Lundqvist, på 416 miljoner.

Notera beloppens storlek, Toronto värderas till 3,3 miljarder kronor. Det rör sig om hisnande belopp, både för de enskilda klubbarna och ligan som organisation. Lyckade avtal med bolag som Cisco, McDonalds, Honda, Visa och Bell Canada har banat väg för en strålande ekonomi. Här som i övrigt i proffsvärlden har också ersättningen för tv-rättigheterna stor betydelse.

 

 

 


Fakta

Så här värderas NHL-lagen i dollar:

1. Toronto Maple Leafs 470
2. New York Rangers 416
3. Montreal Canadiens 339
4. Detroit Red Wings 337
5. Philadelphia Flyers 273

6. Boston Bruins 271
7. Chicago Blackhawks 258
8. Dallas Stars 246
9. Vancouver Canucks 239
10. New Jersey Devils 223

11. Pittsburgh Penguins 222
12. Minnesota Wild 210
13. Los Angeles Kings 208
14. Anaheim Ducks 206
15. Colorado Anaheims 205

16. Calgary Flames 200
17. Ottawa Senators 197
18. Tampa Bay Lightning 191
19. San Jose Sharks 184
20. Washington Capitals 183

21. Carolina Hurricanes 177
22. St Louis Blues 176
23. Buffalo Sabres 170
24. Edmonton Oilers 166
25. Columbus Blue Jackets 165

26. Florida Panthers 159
27. Nashville Pedators 156
28. New York Islanders 149
29. Atlanta Thrashers 143
30. Phoenix Coyotes 138

Källa: Forbes

Tillväxtverket svarar nu på idrottsrörelsens skarpa kritik avseende den statliga myndighetens återbetalningskrav på svenskt föreningsliv, totalt 72,6 miljoner i utbetalat stöd vid korttidsarbete under pandemin, med början i mars 2020.

Kommunen ger Växjös föreningar 45 miljoner till energibesparande åtgärder. När Arenastaden tillkom i Växjö för cirka tio år sedan var det en investering på 700 miljoner. Vissa hävdar att med allt kom det upp i miljarden. Med 15 minuters gångväg från centrum finns 14 olika arenor. Kostnaderna hölls nere erftersom föreningarna själva gjorde upphandlingen. Då var det en trendbrott i Sverige.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Förre statsministern Fredrik Reinfeldt, som kandiderar för att bli ordförande  i Svenska Fotbollförbundet, kunde på måndagen räkna in 18 tunga röster.

 Det största distriktet, Stockholm, har vid årsmöte beslutat att stödja valberedningens förslag, det vill säga Fredrik Reinfeldt, som har föreslagits av allsvenska BP.

-Vi har tidigt sagt att vi stödjer valberedningen i den här processen, något som bekräftades vid vårt årsmöte.

Riksdagen har fattat beslut i fråga om propositionen om en förstärkt spelreglering. 

– Sammantaget väldigt positivt för våra allmännyttiga lotterier, säger Hans Sahlin, vd på Folkspel och ordförande i SVALO (Sveriges Allmännyttiga Lotterier).

Under ishockeyns SM-slutspel, ångestkvalet mellan Brynäs och Malmö samt hockeyallsvenskans play off kan lagens supporters vakna upp med programmet ”Hockeymorgon” måndag-fredag 8.00-9,00. 

1 372 298 263 kronor, 121 miljoner euro i klartext,  - för köp av en fotbollsspelare, Det väcker reaktioner inte bara i fotbollvärlden. Och den berörde, argentinaren Enzo Fernández fyllde 22 år  så sent som för en dryg vecka sedan och får nu pressen att leverera i sin nya klubb, Chelsea.