Ny miljongåva till innebandyklubb
Warbergs IC måste vara landets rikaste innebandyklubb. För vilken annan förening kan stoltsera med dubbla miljongåvor på kort tid?
- Warberg IC är en mycket professionell förening som arbetar hårt och målmedvetet. De bidrar starkt till att sätta Varberg på kartan och öka attraktionskraften året runt. Fyra SM-guld på herrsidan är naturligtvis fantastiska sportsliga framgångar, men den insatsen de gör för ungdomarna i kommunen är väl värd att bidra till och det skall bli riktigt kul att följa föreningens satsning på dameliten, säger stiftelsens Per Nilsson.
Pengarna ska öronmärkas till det nya innebandycentret som byggs just nu till en kostnad av 21 miljoner kronor. Här skapas en mötesplats som gör att föreningen kan utvecklas ytterligare. En konsekvens blir också att stadens alla andra idrotter och föreningar nu får större möjligheter och fler tider i kommunens befintliga anläggningar.
Sparbanksstiftelsen Varberg med Per Nilsson i spetsen är kända för sitt stora samhällsengagemang i Varberg med omnejd. Sparbankshallen, där Warberg IC:s herrlag spelar sina hemmamatcher, blev möjlig tack vare stort bidrag från Sparbanksstiftelsen, Idrottshallen i Horred fick en ny läktare och senast utrustades fästningen med en vacker belysning för att nämna några av Stiftelsens stora gåvor.
Först kom gåvan från Hillevi och David Saperstein från USA och nu nya miljoner från Sparbanksstiftelsen.
- Vi är oerhört tacksamma för varje krona vi kan få in detta året, det är oehhört värdefullt och ger oss en bra start framåt när vi ska driva innebandycentret”, säger Urban Johnsson, ordförande i Warberg.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de närmaste fyra dygnen.
Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar värdseliten på klassiska Augusta .
Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















