Helena Jonsson visar OS-kollektionen
Aldrig tidigare har en vinterkollektion haft en så hög kvalitet och funktionaliteten har prioriterats. Kollektionen är anpassad efter det klimat som råder i Vancouver och Whistler under OS.
Väderstatistiken talar i första hand om ett ganska fuktigt men inte kallt klimat varför kollektionen bygger på principen ”lager på lager”.
Chefsdesigner för kollektionen har varit Li-Nings Noelle Wu Bao Lian. Li-Ning är en av Kinas mest kända idrottsmän. Vid sommarspelen i Los Angeles 1984 tog han tre guld i gymnastik. Han är Kinas förste olympiske guldmedaljör genom tiderna. Li-Ning fick ett bevis på sin storhet och popularitet i Kina när han fick tända den olympiska elden i Peking 2008.
1990 startade Li-Ning ett sportföretag med samma namn. Företaget producerar sportkläder och skor och även annan utrustning för idrotten. I dag har Li-Ning över över 6 000 butiker i Kina. Sedan spelen i Peking är också Li-Ning en mycket viktig samarbetspartner till SOK och står för den svenska truppens samtliga kläder under OS exklusive tävlingsdräkten.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja




















Anonymous (inte verifierad)
ons, 2010-02-17 13:16
1. Vill ha!!
Kan man köpa den otroligt snygga mössan någonstans?? Har kollat runt på nätet, men hittar den ingenstans. Någon som vet??Roger Andersson (inte verifierad)
ons, 2010-02-17 20:13
2. Svar till Vill ha
SOK:s informationschef Björn Folin svarar från Vancouver att mössan går att "komma åt" om man börjar spara i Olympiafonden. Kolla in www.sok.se för mer info. Inga andra kläder finns till försäljningAnonymous (inte verifierad)
tors, 2010-02-18 12:39
3. Tack för svaret!
Jag såg att Nordea vill att man skall öppna sparkonto hos dom, och som tack får man en mössa. Har dock hittat stickbeskrivningen till OS-mössan och skall nu försöka göra en själv. Tack för ditt svar Roger!Anonymous (inte verifierad)
lör, 2010-02-20 14:43
4. Katastrof
Jag mår på riktigt dåligt när jag ser de Svenska OS-kläderna. Otroligt fula och oupphetsande. Jag hoppas att SOK i framtiden istället använder svenska designers som har lite smak.Stina (inte verifierad)
sön, 2010-02-21 11:11
5. Stickbeskrivning, var?
Hej, Såg att du ska göra ett försök att stcka OS-mössan. Det vill jag också göra :) Var har du hittat stickbeskrivningen?bgAnonymous (inte verifierad)
sön, 2010-02-21 11:42
6. os-mössa
hej, jag tycker det är skandal, att jag skall binda mig till en en bank med 300kr i månaden, för jag vill komma över en os-mössa, tänk om. hade mössan kostat 300kr 500kr eller 1000kr på stan hade jag köpt den där.Anonymous (inte verifierad)
sön, 2010-02-21 19:00
7. Nyfiken
Kommer man aldrig kunna köpa täckbyxorna och jackan? Skulle bli så glad om man kunde göra det nångång!Malin (inte verifierad)
sön, 2010-02-21 21:02
8. Mössa
Är det någon som vet vart man kan få tag på en OS-mössa? Kan man köpa den någonstans?Anonymous (inte verifierad)
tis, 2010-02-23 21:59
9. OS-mössan
Här kan man få tag i OS-mössan http://www.nordea.se/Privat/Spara+och+placera/Fonder/Olympiafonden/12799... Eller virka en själv: http://marianova.com/users/hemskapat/blog/os-mossan-2010-virka-din-egen-...Anonymous (inte verifierad)
fre, 2010-02-26 23:25
10. Jo, jag kan beställa ett
Jo, jag kan beställa ett parti från kina men jag vet ej om det är lagligt att sälja OS-mössa. Vet ngn om det? Å andra sidan, det tar bara ett par timma att virka själv, så varför inte?Alexandra (inte verifierad)
lör, 2010-02-27 10:53
11. Men de är ju populära
Gud som de skulle sälja OS kläderna, förstår inte varför man inte kan köpa dem?Kröll (inte verifierad)
fre, 2010-06-18 12:39
12. Märket på Mössan
Hej där du som tydligen har kontakter i Kina.Jag en kille som tycker att märket på Os mössan va så vakert var kan jag få tag på ett sådant Mvh Christer Arvidsson Hbgniklas (inte verifierad)
lör, 2012-04-28 13:41
13. SKANDAL.....Håller
SKANDAL.....Håller med.....använd svenska designers för detta ändamål......