Miljonär räddar IFK Norrköping
Kommunstyrelsen tar ställning den 19 januari och sedan går frågan vidare till kommunfullmäktige.
Förslaget är att IFK får köpa Idrottsparken av Norrköpings kommun och det ska ske i flera steg där IFK förbinder sig till att amortera 1 miljon kronor år ett-tre, 2 miljoner kronor år fyra-fem och 7 miljoner kronor per år från och med år sex.
Hunt tog själv fram plånboken
Hela affärsuppläget har varit beroende av att investerare står för minst 20 miljoner kronor. Det är nu säkrat sedan ordföranden, Peter Hunt, går in med hela beloppet kronor via sitt företag och räddar föreningen från en hotande konkurs.
IFK Norrköpings ekonomi är dyster. Klubben har ett minus på drygt 7 miljoner kronor, trots att klubbhuset har sålts, personal avskedats och spelarna har tvingats acceptera lönesänkningar.
Det underskottet och hotande hyreshöjningar på Idrottsparken, från 4,5 miljoner till 8 miljoner, utlöste diskussionerna om att IFK borde ta över arenan.
Nu står klubben inför en ny tid, kanske en ljus framtid.
Nytt handlingsprogram
Ett nytt handlingsprogram ska presenteras och där ingår både sportslig och ekonomisk framgång. Allsvenskan är där klubben hör hemma, tycker IFK-arna, och med det målet är det en förutsättning att intäkterna vida överstiger utgifterna. En sådan trovärdig plan ska endera dagen visas i sin helhet.
- Det är klart IFK-hjärtat spelar in, men jag ser också sådana värden i det att jag bedömer att det finns en ekonomisk uppsida. Annars hade vi inte gått in i det här. Det finns en mängd ytor att ta vara på, säger Peter Hunt till tidningen NT.
- Eftersom det varit lite pressat tidsmässigt valde vi att göra så här, men vi kommer gå ut bredare mot investerare och om det här går i lås är mina investerade aktier till salu för det värde de köpts för.
Nu ska politikerna ta ställning till förslaget som innebär att kommunen kvarstår som finansiär med totalt 305 miljoner kronor.
Politikerna har inget val
Och vad sker om politikerna säger nej?
- Vi vet att vi har ett arenabolag på obestånd och då blir det en konkurs. Det skulle inte bli kul, spelartruppen skulle få tunnas ut mer och mer och hur vi skulle klara elitlicensen vet jag inte ens.
Tanken är att Norrköpings kommun ska ha en styrelseplats eller en adjungerad styrelseplats i AB Idrottsparken och Parken Event.
Kommunen har rätt att tvångsförvärva aktierna i AB Idrottsparken/Parken Event om återbetalningen av lånet till kommunen äventyras eller om IFK förlorar elitlicensen.
113 år gamla IFK Norrköping tar ett steg in i en annan verklighet. Peter Hunt har inte varit ordföranden i mer än cirka tio månader, men är på väg att rädda föreningen från undergång. Skulderna höll på att sänka IFK – nu omfattar räddningsoperation också den arena där kommunen har investerat åtskilliga miljoner.
Mest lästa just nu
Hammarby IF, allsvensk serietvåa efter Mjällby, presenterar ett bokslut för 2025 på en helt annan nivå än tidigare. Efter skatt redovisas en vinst på hela 85,7 miljoner kronor.
-Vår ekonomi blomstrar, och det är drivet av transfersintäkter i kombination med stor kostnadskontroll. 2025 är ett exceptionellt år både för den ideella föreningen och Hammarby Fotboll AB, meddelar vd. Richard von Yxkull på föreningens hemsida.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar över 35 miljoner streamade timmar
Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live. I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















BJK (inte verifierad)
fre, 2010-01-15 11:06
1. IFK Norrköping
Tänk va bra det blir när den som ska ha ansvaret också tar det. Det vanliga de senaste år i IFK Norrköping har varit att de ansvariga på sedvanligt klyschiga manér "tagit sitt ansvar" och avgått när man inte klarat av jobbet! Med tanke på att det snart bara är tjänstgörande tränare kvar på avlöningslistan, och förhoppningsvis en klubbansvarig som har ena benet i omklädningsrummet och det andra inom näringslivet, känns det som verkligheten äntligen överensstämmer med den nya kartan. BJK