Miljonär räddar IFK Norrköping
Kommunstyrelsen tar ställning den 19 januari och sedan går frågan vidare till kommunfullmäktige.
Förslaget är att IFK får köpa Idrottsparken av Norrköpings kommun och det ska ske i flera steg där IFK förbinder sig till att amortera 1 miljon kronor år ett-tre, 2 miljoner kronor år fyra-fem och 7 miljoner kronor per år från och med år sex.
Hunt tog själv fram plånboken
Hela affärsuppläget har varit beroende av att investerare står för minst 20 miljoner kronor. Det är nu säkrat sedan ordföranden, Peter Hunt, går in med hela beloppet kronor via sitt företag och räddar föreningen från en hotande konkurs.
IFK Norrköpings ekonomi är dyster. Klubben har ett minus på drygt 7 miljoner kronor, trots att klubbhuset har sålts, personal avskedats och spelarna har tvingats acceptera lönesänkningar.
Det underskottet och hotande hyreshöjningar på Idrottsparken, från 4,5 miljoner till 8 miljoner, utlöste diskussionerna om att IFK borde ta över arenan.
Nu står klubben inför en ny tid, kanske en ljus framtid.
Nytt handlingsprogram
Ett nytt handlingsprogram ska presenteras och där ingår både sportslig och ekonomisk framgång. Allsvenskan är där klubben hör hemma, tycker IFK-arna, och med det målet är det en förutsättning att intäkterna vida överstiger utgifterna. En sådan trovärdig plan ska endera dagen visas i sin helhet.
- Det är klart IFK-hjärtat spelar in, men jag ser också sådana värden i det att jag bedömer att det finns en ekonomisk uppsida. Annars hade vi inte gått in i det här. Det finns en mängd ytor att ta vara på, säger Peter Hunt till tidningen NT.
- Eftersom det varit lite pressat tidsmässigt valde vi att göra så här, men vi kommer gå ut bredare mot investerare och om det här går i lås är mina investerade aktier till salu för det värde de köpts för.
Nu ska politikerna ta ställning till förslaget som innebär att kommunen kvarstår som finansiär med totalt 305 miljoner kronor.
Politikerna har inget val
Och vad sker om politikerna säger nej?
- Vi vet att vi har ett arenabolag på obestånd och då blir det en konkurs. Det skulle inte bli kul, spelartruppen skulle få tunnas ut mer och mer och hur vi skulle klara elitlicensen vet jag inte ens.
Tanken är att Norrköpings kommun ska ha en styrelseplats eller en adjungerad styrelseplats i AB Idrottsparken och Parken Event.
Kommunen har rätt att tvångsförvärva aktierna i AB Idrottsparken/Parken Event om återbetalningen av lånet till kommunen äventyras eller om IFK förlorar elitlicensen.
113 år gamla IFK Norrköping tar ett steg in i en annan verklighet. Peter Hunt har inte varit ordföranden i mer än cirka tio månader, men är på väg att rädda föreningen från undergång. Skulderna höll på att sänka IFK – nu omfattar räddningsoperation också den arena där kommunen har investerat åtskilliga miljoner.
Mest lästa just nu
Ledningen i allsvenska fotbollsklubben IFKNorrköping ser ett liv efter detta. På måndagen framkom det att klubben klubben har nått en likviditetslösning.
Det innebärt primärt att föreningens bank, SEB, utökar sitt samarbete med IFK och klubbens koncernbolag
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Spelaragenter trängs på läktaren. Det är som färdigserverat buffébord. Här går det att göra fynd. Det är villkoren vid den tredje upplagan av Malmö Trophy, ungdomsturneringen som lockar många av de mest talangfulla 15-åriga fotbollsspelarna i Europa och världen.
Den 6-8 juni avgörs matcherna på Stadionområdet och bland flera namnkunniga klubbar märks Real Madrid, Hajduk Split, Sporting CP och Olympique Lyon.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.
BJK (inte verifierad)
fre, 2010-01-15 12:06
1. IFK Norrköping
Tänk va bra det blir när den som ska ha ansvaret också tar det. Det vanliga de senaste år i IFK Norrköping har varit att de ansvariga på sedvanligt klyschiga manér "tagit sitt ansvar" och avgått när man inte klarat av jobbet! Med tanke på att det snart bara är tjänstgörande tränare kvar på avlöningslistan, och förhoppningsvis en klubbansvarig som har ena benet i omklädningsrummet och det andra inom näringslivet, känns det som verkligheten äntligen överensstämmer med den nya kartan. BJK