AIK kontrar - kräver 12 miljoner
Bråket gäller AIK Ishockeyförenings hyra av Ishallen i Ritorp. Nu rikktas miljonkrav från båda parter.
”Med anledning av AIK IFs ekonomi under föregående höst undersökte styrelsen det rimliga med att AIK IF har blivit debiterade c:a 30 miljoner över en period om 13 år för byggandet av en ishall, som kostade dryga 22 miljoner att uppföra, trots att det ligger i den kommunala verksamhetsplanen att bedriva så kallad nolltaxa-verksamhet för ungdomsishockey”, skriver klubben i ett pressmeddelande.
”Det visade sig i samband med detta att den ursprungliga överenskommelsen kring debiteringsmodellen vid uppförandet av ishallen hade frångåtts och en schablonhyra hade ersatt beräkningsmodellen i ursprungsavtalet”, står det fortsättningsvis.
AIK Hockeys åsikt är att klubben har blivit överdebiterade med cirka 12 miljoner kronor under perioden från ishallens färdigställande.
Klubben menar också att man har försökt under hösten 2009 att föra ett resonemang kring de här frågorna med Solna Stad och likaså kring den ursprungliga överenskommelsen, men enligt AIK har Solna Stad valt att hålla fast vid åsikten om att det handlar om ett betalningsproblem.
”AIK IF har konsulterat juridisk expertis i frågan. I samband med detta har AIK IF valt att bestrida kravet från Solna Stad, för att låta saken prövas i Solna Tingsrätt”, skriver AIK Hockey avslutningsvis.
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Den tionde kullen av deltagare, med bl a Anja Pärson har nu tagit examen vid Handelshögskolan i Stockholm. Den skräddarsydda utbildningen Management Diploma for Athletes (MDA) som Anders Sewerin introducerade via Cruyff Institute är numera en viktig del i Handelshögskolans Center for Sports and Business.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.