En tröst för Magnus Hedman
Den förre proffs- och landslagsmålvakten erkänner att han är närmast utblottad. Han har tvingats till att försätta sitt företag, MHM-Hedman Management AB, i konkurs och måste nu också försöka sälja sitt hus i Sigtuna.
Fantasisummor
Han tillbakavisar uppgifterna att han skulle ha tjänat runt 100 miljon kronor under de tio framgångsrika år och menar att ett dyrt leverne har urholkat hans tillgångar.
Exhustrun Magdalena Graaf har stämt honom på en miljon kronor. Magdalena Graafs advokat Per E Samuelson anser att konkursen är suspekt.
- Hedman försöker illustrera på olika sätt att han saknar pengar. Men för oss är det enkelt. Han tjänade under tio år som proffs uppskattningsvis hundra miljoner före skatt. Han säger att pengarna är slut men bevisa det då.
Gav själv 5,3 miljoner
Magnus Hedman köpte huset i Sigtuna 2008 när paret hade återförenats och sedan sålt huset vid Odenplan i Stockholm för att försöka skapa ett nytt liv.
Efter skilsmässan har Magnus Hedman velat bo i närheten av barnen som vistas mycket hos sin mamma, Magdalena Graaf. Men nu vill Hedman sälja och begär 6,7 miljoner kronor för ett falurött hus som är byggd 1912.
Enligt hans advokat är huset belånat.
- Ja, det ska säljas, men jag har inga mer kommentarer. Det är som det är. Om människor vill göra gällande att jag ljuger om min ekonomi kan jag inte göra något åt det, säger Magnus Hedman i Expressen.
Husets taxeringsvärde ligger på drygt 3 miljoner kronor. Magnus Hedman gav 5,3 miljoner kronor.
Blir chefsinstruktör
Samtidigt framkommer att han har fått jobb efter att ha varit arbetslös i nästan ett år. Tidigare var han bl a expertkommentator i TV.
Målvaktsakademien Swedish Goalkeeper Academy som utbildar fotbollsmålvakter i hela landet har knutit upp Magnus Hedman som Chefsinstruktör i Akademien.
Magnus Hedman har bland annat spelat 58 Landskamper för Sverige och har en lång och framgångsrik proffskarriär bakom sig och det är den samlade erfarenheten som ligger bakom anställningen.
Hans första officiella uppdrag blir den Målvaktscamp som Akademien arrangerar i Norrköping den 8-9 april.
- Magnus tillför ytterligare spetskompetens och dynamik till Akademien, säger Akademins ansvarige, Per Fahlman, med ett förflutet i Hammarby.
- Jag ser fram emot att få bidra med mina kunskaper och erfarenheter till att hjälpa och utveckla svensk målvaktsträning. Det är dags att Sverige får fram fler och bättre fotbollsmålvakter, säger Magnus Hedman själv.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Trea, femma, femma -Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de närmaste fyra dygnen.
Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar värdseliten på klassiska Augusta .
Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















