"Flash" och prinsen i mångmiljonsatsning

Janne "FlashW" Nilsson har gjort det igen. Skapat stora resurser och byggt ett stort racingstall med fem förare, bl a prins Carl Philip. "Flashs" förmåga att bygga miljonintäkter innebär också tävlande utomlands.

Flash Engineering presenterar en rekordsatsning inför säsongen 2010. Nyheterna är många: Uppgraderade BMW-bilar, tre-bilssatsning i Carrera Cup, nya starka samarbetspartners, expansion utomlands, med mera.

- Årets satsning är av sällan skådat slag och jag känner mig mycket motiverad inför årets säsong, säger Jan "Flash" Nilsson.

Omdesginade BMW 320si

Jan "Flash" och Thed Björk jagar tillsammans nya titlar i STCC och Skandinaviska Cupen med två uppgraderade och omdesignade BMW 320si 2010.

- Revanschlusten brinner i både mig och "Flash" inför årets säsong. Den satsningen vi har i ryggen i år fyller mig med förtroende och motivation, säger Björk.

BMW-bilarna är ombyggda till 2010 specifikation och fler tekniska nyheter är att vänta under säsongens gång.

- Vi var med i utvecklingen av stötdämparna som sitter på alla S2000 BMW-bilar idag. Utvecklingsarbetet fortsätter hos oss, men på två helt nya områden. De nya förändringarna kan bli standard hos BMW Motorsport om vi lyckas lika bra som förra gången, säger "Flash".

Åker till utlandet

Stallet siktar på internationell expansion under 2010. Planer finns på att delta i både ETCC, EM för standardvagnar, och DTC, den danska motsvarigheten till STCC.

I förra veckan ändrades kalendern för ETCC vilket möjliggör deltagande för oss. Vi håller just nu på att förhandla om att köra full säsong, säger "Flash".

Förutom STCC satsar Flash Engineering hårt på Carrera Cup Scandinavia. Prins Carl Philip inleder sitt tredje år med nya målsättningar.

- Det är med tillförsikt jag ser fram emot årets säsong. Nu har jag två säsonger i ryggen och vi har flyttat fram målsättningen till topp tolv, säger Prins Carl Philip som slutade på 15:e plats av 35 förare förra året.

Ytterligare två bilar

Stallet expanderar med ytterligare två bilar i Carrera Cup Scandinavia. Norrmannen Roar Lindland kommer att köra en av Porscharna.

- Det känns extremt bra att samarbeta med Flash Engineering. Nu har jag perfekta förutsättningar inför årets säsong. Målsättningen är topp tio, säger Lindland.

JTCC-mästaren Linus Ohlsson tar steget upp till Carrera Cup Scandinavia tillsammans med Flash Engineering.

Att gå till Carrera Cup är ett utmärkt steg för mig i min karriär, speciellt med Flash Engineering. Min målsättning för året är blygsam, jag ska framförallt lära mig, säger Ohlsson.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.