"Flash" och prinsen i mångmiljonsatsning
Flash Engineering presenterar en rekordsatsning inför säsongen 2010. Nyheterna är många: Uppgraderade BMW-bilar, tre-bilssatsning i Carrera Cup, nya starka samarbetspartners, expansion utomlands, med mera.
- Årets satsning är av sällan skådat slag och jag känner mig mycket motiverad inför årets säsong, säger Jan "Flash" Nilsson.
Omdesginade BMW 320si
Jan "Flash" och Thed Björk jagar tillsammans nya titlar i STCC och Skandinaviska Cupen med två uppgraderade och omdesignade BMW 320si 2010.
- Revanschlusten brinner i både mig och "Flash" inför årets säsong. Den satsningen vi har i ryggen i år fyller mig med förtroende och motivation, säger Björk.
BMW-bilarna är ombyggda till 2010 specifikation och fler tekniska nyheter är att vänta under säsongens gång.
- Vi var med i utvecklingen av stötdämparna som sitter på alla S2000 BMW-bilar idag. Utvecklingsarbetet fortsätter hos oss, men på två helt nya områden. De nya förändringarna kan bli standard hos BMW Motorsport om vi lyckas lika bra som förra gången, säger "Flash".
Åker till utlandet
Stallet siktar på internationell expansion under 2010. Planer finns på att delta i både ETCC, EM för standardvagnar, och DTC, den danska motsvarigheten till STCC.
I förra veckan ändrades kalendern för ETCC vilket möjliggör deltagande för oss. Vi håller just nu på att förhandla om att köra full säsong, säger "Flash".
Förutom STCC satsar Flash Engineering hårt på Carrera Cup Scandinavia. Prins Carl Philip inleder sitt tredje år med nya målsättningar.
- Det är med tillförsikt jag ser fram emot årets säsong. Nu har jag två säsonger i ryggen och vi har flyttat fram målsättningen till topp tolv, säger Prins Carl Philip som slutade på 15:e plats av 35 förare förra året.
Ytterligare två bilar
Stallet expanderar med ytterligare två bilar i Carrera Cup Scandinavia. Norrmannen Roar Lindland kommer att köra en av Porscharna.
- Det känns extremt bra att samarbeta med Flash Engineering. Nu har jag perfekta förutsättningar inför årets säsong. Målsättningen är topp tio, säger Lindland.
JTCC-mästaren Linus Ohlsson tar steget upp till Carrera Cup Scandinavia tillsammans med Flash Engineering.
Att gå till Carrera Cup är ett utmärkt steg för mig i min karriär, speciellt med Flash Engineering. Min målsättning för året är blygsam, jag ska framförallt lära mig, säger Ohlsson.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja



















