Födelsedagsfesten i Umeå är inställd

Den 15 maj fyller Björklöven 40 år. Men det blir ingen fest. Föreningen finns inte längre. Björklövens aktiebolag har begärts i konkurs. Vid 15-tiden på onsdagen lämnades en ansökan in till Umeå tingsrätt. Hur kunde det gå så snett?

Klubbledningen tvingades på onsdagen medge att det saknas förutsättningar för att genomföra en rekonstruktion.

För tre veckor sedan fick klubbens aktiebolag chansen att göra just en omstart och hitta en utväg. Men det har inte varit möjligt. Skulderna är för stora och trots löften om stora summor räcker det inte för att täcka skulderna.

Ständigt saknades miljoner

- Det är ett jobbigt och svårt beslut att fatta, men det enda ansvarfulla utifrån de förutsättningar som föreligger, säger Björklövens ordförande Mattias Lundberg i ett pressmeddelande.

Vad hände egentligen? En stad med 110 000 invånare och med ett utbrett näringsliv torde ha rätt förutsättningar för att uppnå bärighet för ett elitlag.

Det handlar om utlovade mångmiljonbelopp från Balticgruppen och Leif Danielsson som sedan aldrig utbetalats, skriver tidningen Västerbottens-Kuriren som har grävt i historien och följt händerna den senaste tiden.

Ingen avtal på papper

Pengar från föreningens största sponsorer har flera gånger räddat klubben. Enligt källor i Björklövens styrelse hade den så kallade Balticgruppen lovat att gå in med 7 miljoner kronor i fjol.

Inga papper fanns skrivna eller undertecknade, men Björklöven kalkylerade med pengarna och antog utgifter med tanke på de miljoner som skulle komma.

Men Balticgruppen ville inte kännas vid ett sådant löfte sedan vd:n Klas Dahlberg hastigt lämnade företaget i fjol.

- Det finns inga papper på att några sådana pengar ska ha utlovats, säger Staffan Ling som uttalar sig  för Balticgruppen.

Ett stort hål

- Vi hade långa och ingående samtal med Balticgruppen men inget var slutfört när jag avgick som ordförande, säger Åsa Ögren som fram till i september var ordförande i IF Björklöven.

Staffan Ling uppger att det inte finns några papper och säger också:

- Jag tycker att Balticgruppen hjälpt Björklöven tillräckligt många gånger för att vara värda mer än misstro.

Där uppkom den stora skulden och ett hål som till slut blev omöjligt att laga.

Bidragande var också att vid årsmötet i september slogs sedan styrelsen i AB Björklöven samman med IF Björklövens styrelse och några nya ledamöter valdes in som ersättare för Åsa Ögren och AB Björklövens tidigare styrelseordförande Peter Strand.

Erfarenhet försvann

Deras erfarenhet försvann och trasslet med en besvärlig ekonomi tog fart igen. Det hjälpte inte med finansmannen Leif Danielssons miljoner och benägna hjälp vid bolagiseringen 2006.

Ändå såldes aktier för 21 miljoner i AB Björklöven.

Ändå har Leif Danielsson satsat närmare 25 miljoner i Björklöven.

På sista raden saknades i alla fall nära 10 miljoner.

Läs mer i Västerbottens-Kuriren

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja