Kalmar FF kräver Bapupa på miljoner

Han beskrevs som en drömvärvning. Hans tre-årskontrakt var värt 3,9 miljoner kronor och därtill fick han en sign-on-bonus på 1,3 miljoner. Men nu sparkas Yannick Bapupa av Kalmar FF som kräver tillbaka miljoner efter våldtäktsdomen.

Han är 28 år i dag. 2002 kom han från Kongo till Sverige och här har han nått stor framgång.

Han inledde i Djurgården, där han blev svensk mästare två gånger, fortsatte i Åtvidaberg varefter han har spelat i Gefle innan han värvades till Kalmar FF.

Frias - och fälls

Det var den 5 november som han skrev på för den småländska klubben. Den 14 november greps han i Gävle och anhölls på sannolika skäl misstänkt för att dagen innan ha våldtagit en 18-årig flicka under en fest.

När målet kommer upp i tingsrätten en månad senare frias Bapupa. En dom som överklagas och hovrätten dömer fotbollsstjärnan för våldtäkt till två års fängelse. Han överklagar, men får avslag i Högsta Domstolen och därmed står domen fast.

Nu vill inte Kalmar FF ha med honom att göra. Klubben tar jobbet ifrån honom  - och hans pengar.

Kalmar vill inte behålla honom

Chefsjuristen Sven Lindvall på arbetsgivaralliansen har anlitats av Kalmar FF för att försöka få tillbaka så mycket som möjligt av de dryga 4 miljoner kronor som Bapupa har kostat.

- Det är alltid komplicerat när man ska bryta den här typen av idrottsavtal, säger Lindvall till FotbollsExpressen.se. 

Kalmar FF:s ordförande, Johnny Pettersson, och klubbchefen Svante Samuelsson säger:

- Vi har tidigare underrättat Bapupa om att vid en fällande dom så avser vi att avskeda honom. Det är ett gemensamt beslut som vi har tagit i klubben.

Kostar i tid och pengar

Kongolesen skulle förstärka laget – nu kostar han i både tid och pengar.

Treårskontraktet med Kalmar FF är värt 3,9 miljoner kronor inklusive lön och sociala avgifter och dessutom ingick en så kallad sign-on-bonus på 1,3 miljoner kronor i uppgörelsen, enligt Sport-Expressen.

Redan i höstas när Bapupa blev anhållen gjordes en analys av Kalmar FF.

- Det är alltid komplicerat när man ska bryta den här typen av idrottsavtal. Det gäller även vid skador och andra förseelse. Bryts kontraktet utgår inte någon framtida ersättning. Även om kontraktet inte skulle brytas får du ingen lön när du inte utför arbete, säger Lindvall i Expressen.

Däremot är det tveksamt om Kalmar FF kan få tillbaka något av de 1,3 miljonerna i sign-on-bonus.

- Om det är något som är betalt innan, i klumpsumma eller lön, kan det vara svårare att få tillbaka, än de som inte är utbetalt. Det som redan är utbetalat får vi titta lite speciellt på, säger Svante Samuelsson i Barometern.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

 Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.

-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen