Skiftande resultat i Foppas koncern
På hotell Nordic Light i Stockholm lanserades stensmycken i olika utföranden, dels i olika färger på sten och läderband, dels i två storlekar (en större herr- och en mindre damstorlek) och på plats fanns Peter Foppa Forsberg och en rad inbjudna kändisar, bl a hans kompis Tomas Brolin, för att ge glans åt tillställningen.
Familjen är delägare
Upphovsmannen till smycket är amerikanen Lee Dahlberg som berättade om starten på en storbildsskärm eftersom han inte kunde närvara på grund av vulkanaskan.
Generalagentur för smyckena är 4ward, där Peter Forsberg och hans familj har ägardelar.
Han fanns också bland de cirka 200 människor på lanseringsfesten och nu ska kollektionen ut till butiker.
Ett annat företag där Peter Forsberg är inblandad är Höga Kusten Flyg som började trafikera sträckan Arlanda-Örnsköldsvik i januari 2008. Det var lagom som flygkrisen slog till och det första året innebar också ett bakslag på 9,7 miljoner kronor. 2009 stannade underskottet vid 2,4 miljoner.
Lyfter tack vare vinst
Men nu kan Peter Forsberg och hans tolv affärskompanjoner se fram emot en vinst. Verksamheten gynnas av att SAS lade ned sträcken Örnsköldsvik-Stockholm.
- Jag tror faktiskt att vi kan visa upp en vinst vid nästa bokslut, säger styrelseordföranden Jan-Olof Backman till Dagens Industri.
Peter Forsberg och pappa Kent hör till ägarna och det har stor betydelse.
- Att Peter Forsberg finns med är värt otroligt mycket, så är det, säger Jan-Olof Backman.
Svårsålt på golfbanan
Men att driva en golfbana i dag är inte lukrativt. Kent och Peter Forsberg lät bygga Veckefjärden i en tid då det saknades golfbanor. 30 000 kronor och ett tag så mycket som 45 000 kr kostade en golfaktie. I dag är det vissa medlemmar som skänker bort sin aktie för att slippa årskostnaden på 6 000 kr.
- Läget som uppstått är absolut inte önskvärt. Men vi kikar på ett antal tänkbara lösningar, säger Kent Forsberg, ordförande i Tvillingsta AB.
I augusti 2001 öppnades försäljningen av en golfaktie på Veckefjärden. Av 700 aktier såldes cirka 550 innan försäljningen upphörde.
Efter en tid startade försäljningen igen och då var priset höjt till 45 000 kr.
- Men lågkonjunkturen har slagit hårt, och intresset för golf har fallit över hela linjen, säger Kent Forsberg till Örnsköldsviks Allehanda.
Söker lösningar
De som köpte en aktie i början på 2000-talet märker nu att den till och med är svår att bli av med även om man är beredd att ge bort den.
- Vi förstår dem som ringer oss och vill ha hjälp med att komma ur avtalet. Men om vi bara tar emot aktierna utan vidare så innebär det att andra aktieägare måste vara med och betala för att banan ska gå runt, säger Kent Forsberg och fortsätter:
- Tillsammans med experter tittar vi på lösningar. Om det är någon som har ett bra förslag så tar jag tacksamt emot det.
Mest lästa just nu
Hammarby IF, allsvensk serietvåa efter Mjällby, presenterar ett bokslut för 2025 på en helt annan nivå än tidigare. Efter skatt redovisas en vinst på hela 85,7 miljoner kronor.
-Vår ekonomi blomstrar, och det är drivet av transfersintäkter i kombination med stor kostnadskontroll. 2025 är ett exceptionellt år både för den ideella föreningen och Hammarby Fotboll AB, meddelar vd. Richard von Yxkull på föreningens hemsida.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar över 35 miljoner streamade timmar
Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live. I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















