9 miljoner ska rädda Björklöven

Aktionsgruppen har lyckats med det första steget i försöket att rädda Björklöven. 9 miljoner är säkrade och en överklagan av konkursen är lämnad till tingsrätten i Umeå. Men nu kommer varningar att inte arbetet räcker.

- Björklöven måste komplettera sin överklagan. Som den ser ut nu går den inte igenom, anser Marie Karlsson-Tuula, universitetslektor i juridik och docent i civilrätt.

Krävs bevis från borgenär

- Man ska aldrig föregå en domstol. Men jag är tveksam till att det här går igenom, säger Karlsson-Tuulas till Västerbottens-Kuriren och påvisar brister på den tredje och sista sidan i överklagan:

"Av justerad balansräkning, som framtagits av konkursförvaltaren, framgår vidare att det finns långfristiga skulder till ett belopp om 1 700 000 kronor. Det avser en skuld till en borgenär vilken muntligen förklarat sig villig att avskriva fordran."

- De måste kunna bevisa att borgenären går med på att avskriva skulden. Man kan inte påstå något sådant utan att styrka det. Kan de inte på något sätt bevisa att skulden kommer att avskrivas är jag tveksam till att hovrätten häver konkursen, säger Karlsson-Tuula.

Komplettering om lån

Det ska röra sig om ett lån på 1,7 miljoner från Balticgruppen som nu har lovat att efterskänka beloppet.

- Vi kommer att komplettera och förtydliga överklagan. Då kommer avskrivningen på den skulden att styrkas, säger en av medlemmarna i Björklövens aktionsgrupp.

Marie Karlsson-Tuula säger också i VK:

- Kan de lämna in en komplettering där borgenären intygar att skulden avskrivs är det en helt annan sak, säger hon.

"En enorm respons"

Initiativtagaren Johan Björk och den s k AKtionsgruppen har lyckats samla in cirka 9 miljoner på en dryg vecka och överklagan ska nu från Umeå tingsrätt vidare till hovrätten som tar beslut.

- Det har varit ett mycket tufft jobb att få ihop det här, men samtidigt har responsen varit enorm. Både sponsorer och allmänheten har visat en härlig vilja att rädda Björklöven och att man tror på elitishockey i Umeå, säger Johan Björk.

Pengar har strömmat in från både företag och privatpersoner i såväl Sverige som utomlands. Stora och små belopp har samlats och utgör nu nära 9 miljoner. Det innebar att skatteskulden på 982 000 kronor kunde elimineras direkt.

Skiss på ny affärsplan

- Det är imponerande att se vad en kris kan åstadkomma och jag är övertygad om att det kommer något bra ur det här, säger Mattias Lundberg, ordförande i Björklöven.

Björklöven hade skulder på runt 10 miljoner när bolagsstyrelsen begärde Björklöven AB i konkurs. Därefter framkom också en skatteskuld på nästan 1 miljon kronor från en gammal uppgörelse med Alexander Beljavskij.

Nu är pengar säkrade för att undvika en konkurs och dessutom finns det också försäkringar inför framtiden. Aktionsgruppen har redan skissat tillsammans med delar av den tilltänkta nya styrelsen på en ny affärsplan och övriga strategier inför framtiden.

Klagande parter, bland annat Happy Golfer AB med flera och med över 100 000 medlemmar kan välja fortsatt strid i  Patent och Marknadsdomstolen, en del av Stockholms Tingsrätt. 

Konkurrensverket tar inte ställning till om ”konkurrensbegränsande samarbete/missbruk av dominerande ställning ägt rum”.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de  närmaste fyra dygnen. 

Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar  värdseliten på klassiska Augusta .

Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen