Hoppet är borta i Umeå

Där försvann den sista strimman av hopp för Björklöven. På tisdagen fastställde Svenska Ishockeyförbundets styrelse det som nämnden för Elitserien och HockeyAllsvenskans tidigare hade beslutat om. IF Björklöven beviljas inte licens för fortsatt spel i HockeyAllsvenskan.

Björklövens överklagan till Ishockeyförbundets styrelse med förhoppningen om att licensnämndens beslut att flytta ner laget i division 1 ska ändras.

Björklövens nya styrelse med projektledaren för räddningskampanjen, Johan Björk, visade en positiv attityd inför beslutet.

- Jag är alltid optimist. Vi har sakliga argument och pekar på ett antal omständigheter, sa Björk.

Men det blev ett nej igen och nu är beskedet oåterkalleligt.

Björklövens nya styrelse som förutom Johan Björk består av Ulf Hjertstedt, Mats Calla, Peter Johansson och Roland Carlsson får jobba efter andra förutsättningar.

De fem ska jobba utan ordförande fram till AB Björklövens ordinarie bolagsstämma i augusti, då flera ledamöter och en ordförande ska nomineras.

Några spelare har redan flyttat, den senaste tidens alla händelser har skapat turbulens i stan och åsikterna är många. Nu gäller det att mobilisera – för division I-spel.

Wimt har gjort entré! Inget konstigt om ni inte har en aning om vad som avses i dag. Men i morgon och inför en framtid är planerna mycket ambitiösa. 

Det är en platttform, en community, en media-app, ja, kalla det vad ni vill, men det är ett high tech-projekt – och på ren svenska kan vi benämna det som en jättelik fanclub eller supportrarnas hemvist/samlingsplats. 

Slakthusområdet i Stockholm förvandlas. Söderstadion försvann, Diskussion pågår angående Johanneshovs framtid. Och nu Nu blir Tele2Arena i stället 3Arena. Ett tioårigt avtal träder i kraft i och med årsskiftet. Telekomkonkurrenten Tre blir ny namnsponsor i ett tioårigt avtal.

8-9 mars kommer världscupen till Åre för två dagar med alpin skidfest. I samband med det samlas också kända vinteridrottare, forskare och ledare för näringslivet för första gången under Nordic Sustainability Arena (NoSa) med ett gemensamt mål om att skydda framtidens vintrar.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Ängelholms kommun föregår med gott exempel och bildar skolar för många andra kommuner. Skåningarna går ut öppet med hur mycket de vill sponsra föreningarna i bygden. Och de uppger också hur mycket pengar respektive klubb får.

Behållningen från Bingolottos Uppesittare-kvällen, dan-före-dan och en enskild kväll landade 2024 på 142 miljoner att fördela på klubbar och organisationer. Sedan gav Nyårsbingon ytterligare 14 miljoner i överskott. Totalt innebar det 156 miljoner kronor!

Stjärnspäckade hockeyturneringen Four Nations Face Off, 12-20 februari, ska visas i svensk TV.  Deltagande nationer är Sverige, Finland, Kanada och USA.

 Efter en ekonomisk mangling med NHL-organisationen och spelarfacket NHLPA har streamingtjänsten Viaplay slutligen accepterat villkoren. Några belopp har inte meddelats. 

Matchtider är 02.00, med undantag för Tre Kronors möte med Finland som har nedsläpp 19 00 den 15 februari. Tre Kronor inleder mot Kanada den 13 februari 02.00

Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner  sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.

På tisdagen tillkännagav  MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.