Sportmiljonärernas nya rankinglistor

Tiger Woods tjänade 668 855 324 kr under 2009. 70 miljoner mindre än året innan. Skälet vet ni och största frågan är vad som sker i år. Hur mycket tappar han under 2010?

Sports Illustrated lanserar sina listor över vilka idrottsutövare som tjänar mest i världen. Tidningen presenterar de 50 främsta idrottarna i USA och de 20 främsta från övriga världen.

Cirka 25 procent av Woods inkomster kommer från själva golfspelet. Dels det han har spelat in och dels han får för att medverka i tävlingarna.

75 procent av är reklam- och sponsorersättningar. Skandalen fick företag att hoppa av och det var där det rök ett antal miljoner.

För att inte tala om hur mycket han går miste om ifall det blir en skilsmässa från hustru Elin…

Annars bevisas igen att det är i USA de stora idrottspengarna finns. Dominansen av dollarstinna idrottsstjärnor är stor. 

Noterbart är tennisen och tvekampen om herraväldet - Roger Federer tjänade dubbelt så mycket som Rafael Nadal under 2009.

De här 50 amerikanska idrottsutövarna tjänade bäst under 2009: (räknat i dollar)
1.Tiger Woods, golf: 90,5 miljoner dollar
2. Phil Mickelson, golf: 61,6
3. Floyd Mayweather Jr., boxning: 60,3
4. LeBron James, basket: 45,8
5. Alex Rodriguez, baseboll: 37
6. Shaquille O'Neal, basket: 36
7: Kobe Bryant, basket: 33
8. Derek Jeter, baseboll: 31
9. Peyton Manning, amerikansk fotboll: 30,8
10. Dwyane Wade, basket: 27,8
11. Matthew Stafford, amerikansk fotboll: 27,7
12. Dwight Howard, basket: 27,2
13. (delad) CC Sabathia, baseboll: 26,5
13. (delad) Eli Manning, amerikansk fotboll: 26,5
15. Kevin Garnett, basket: 26,4
16. Dale Earnhardt Jr., racing: 26,1
17. Philip Rivers, amerikansk fotboll: 25,9
18. Tim Duncan, basket: 25,7
19. Terrell Suggs, amerikansk fotboll: 25
20. Albert Haynesworth, amerikansk fotboll: 24,8
21. Brett Favre, amerikansk fotboll: 24
22. Jermaine O'Neal, basket: 23,3
23. Amar'e Stoudemire, basket: 23,1
24. Tracy McGrady, basket: 22,7
25. Carmelo Anthony, basket: 21,8
26. John Lackey, baseboll: 21,7
27. Paul Pierce, basket: 21,6
28. Darrius Heyward-Bey, amerikansk fotboll: 21,5
29. Jeff Gordon, racing: 21,5
30. Vernon Wells, baseboll: 21,2
31. Vince Carter, basket: 21,1
32. Albert Pujols, baseboll: 21
33. Jason Smith, amerikansk fotboll: 20,6
34. Ryan Howard, baseboll: 20,5
35. Mark Teixeira, baseboll: 20,3
36. Julius Peppers, amerikansk fotboll: 20,1
37. Ray Allen, basket: 19,5
38. Vince Wilfork, amerikansk fotboll: 19
39. Barry Zito, baseboll: 18,6
40. DeAngelo Hall, amerikansk fotboll: 18,6
41. Torii Hunter, baseboll: 18,5
42. Tyson Jackson, amerikansk fotboll: 18,2
43. Josh Becket, baseboll: 17,5
44. Jimmie Johnson, racing: 17,3
45. Michael Redd, basket: 17,3
46. Rashard Lewis, basket: 17,1
47. David Ortiz, baseboll: 17
48. Mark Sanchez, amerikansk fotboll: 17
49. DeMarcus Ware, amerikansk fotboll: 16,8
50. A.J. Burnett, baseboll: 16,8

De här 20 ickeamerikanska idrottsutövarna tjänade bäst under 2009: (räknat i dollar)

1. Roger Federer, tennis: 61,8
2. Lionel Messi, fotboll: 44
3. David Beckham, fotboll: 40,5
4. Cristiano Ronaldo, fotboll: 40
5. Manny Pacquiao, boxning: 38
6. Ichiro Suzuki, baseboll: 37
7. Valentino Rossi, roadracing: 35
8. Yao Ming, basket: 34,4
9. Rafael Nadal, tennis: 27,5
10. Lewis Hamilton, Formel 1: 26,7
11. Kaká, fotboll: 25,1
12. Thierry Henry, fotboll: 24
13. Dirk Nowitzki, basket: 23,8
14. Kimi Räikkönen, rally: 23,6
15. Jenson Button, Formel 1: 23,1
16. Ronaldinho, fotboll: 23
17. Fernando Alonso, Formel 1: 22,6
18. Carlos Tévez, fotboll: 20,5
19. Miguel Cabrera, baseboll: 20,3
20. Marija Sjarapova, tennis: 19,9

Källa: Sports Illustrated. Summorna är angivna i miljoner dollar. 

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Arvfonden fortsätter att berika föreningar. Vid Arvsfondsdelegationens sista möte för i år  tillkom en rad beslut om lokalstöd som att gynnar en rad föreningar som hade ansökt och som nu kommer att tilldelas pengar.   

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.