Blixtvisit för affärskvinnan Annika
Hon fick ta emot utmärkelsen under en konferens i Stockholm som handlade om ”att lyckas (eller misslyckas) i USA”. En film visade hennes framgångar under åren och därefter hyllades hon av 200 gäster i i Näringslivets Hus i Stockholm. Föreningen Svenskar i Världen (SVIV) har tagit som uppgift att försöka hjälpa utlandssvenskar på olika sätt. Styrelsen utser kandidater varefter det sker en omröstning.
Intensiva dagar
- En otrolig ära om man tittar på de personer som tidigare har vunnitdet här är ju inte en fråga om att vara en idrottstjej utan det är ju affärsmänniskor. Det känns väldigt kul att vara i samma kategori och att det jag gjort runt om i världen uppskattas, berättar Annika för golf.se.
Hon kom i onsdags och åker hem på söndag så det blir inga långa vistelser i Sverige. Och hem i dag är USA, hon är gift med Mike och har en elva månader gammal dotter, Ava.
Din man Mike och dotter Ava är med här. Har du alltid med dig familjen när du är ute och reser?
Måste börja träna
- Det är en härlig blandning av att svara på mail, prata i telefon, mata och byta blöjor. Vi har ingen barnflicka just nu så mamma ställer upp här och sen brukar vi ha hjälp av vänner. Men det är dags att börja hitta någon för det är full rulle nu, säger Annika.
Hon avslöjar också att hennes avsked till golfen kan vara temporärt.
- Man ska aldrig säga aldrig.
Hittills i år har hon knappt tränat alls, men i oktober ska hon delta i en kändistävling i Kina och då vill hon komma någorlunda förberedd.
Golfstjärnan Annika har blivit affärskvinnan Annika och hon vill både vårda och utveckla sitt affärsmärke.
Många besök i Asien
Vid återkomsten till USA blir det full fart på verksamheten som i dag inkluderar 14 anställda.
- Jag ska till New York nästa vecka och spela i en pro-am. I mitten av september åker jag till Asien för invigning av min bana Hanwha Resort i Korea, sen ska jag tillbaka till Korea i oktober, och så ska jag prata på ett golf course design-seminarium i Bangkok. Och i oktober ska jag spela min första tävling för i år i Kina, så jag måste ju träna. Jag har ju knappt tränat någonting, medger hon för golf.se.
Hon designar banor, hon har en egen parfym, hon har sin akademi, sin tävling och nu en kokbok.
Mest lästa just nu
Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,
USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.
Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Vädret i USA kan vara nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På förmiddagen var spelarna från Norge och Sverige, väl på platsredo för det första träningspasset.och det skedde i varierande älande temperaturer. Norrmännen fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av kraftigt regn och blåst
Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















