Miljonskulder i turbulent Leksand
”LIF har årligen haft driftunderskott i ishockeyn på mellan 15-20 Mkr och det härrör i princip uteslutande till elitverksamheten och utgör därmed ”prislappen” för att utmana elitserielagen och det försprång i motsvarande pengar som de får i ökade centrala TV-rättigheter”, skriver klubben i ett pressmeddelande.
4 miljoner i förlust
Konsekvensen är att Leksand Hockey redovisar en förlust på 4 miljoner kronor och en misslyckad satsning att nå elitserien.
Räddningen består av aktieinnehavet i LIF Holding AB som gör ett nytt positivt ekonomiskt resultat. ”Klubbens ursprungliga aktiekapital på 100 000 kronor är numera värderat till cirka 70 miljoner”, skriver Leksand.
Nu blir det omfattande förändringar på ledande poster. Av sju ordinarie styrelseledamöter har fyra avgått eller avböjt omval. Två nya suppleanter ska också väljas. Som ny ledamot förslås bl a Olle Öst, den förre sportchefen.
Många skiften
Valberedningen förslår att ordförande Bertil Daniels blir omvald, men förslagen i övrigt innebär flera skiften. Som ledamöter kvarstår Carina Isenberg, på omval står Per-Olof Brasar, medan Håkan Östlund, Peter Wiklund, Stig Modig och så Olle Öst blir nya.
Ulf Bergkvist, Mats Aspemo, Per Strid slutar och sedan tidigare har Per-Erik Eklund försvunnit.
Dessutom är Lars-Olof Björklund och Mats Ek föreslagna som suppleanter och de ska ersätta Cenneth Söderlund och Jonas Nilsson som båda har avböjt omval.
I Expressen talas om intern maktkamp i Leksands IF och att även vd:n Håkan Åman är ifrågasatt.
- Det har funnits många förslag på hur det ska bli bättre, men den nuvarande vd:n har vägrat att lyssna på dem som velat hjälpa, säger Leksands störste sponsor Per-Olof Ejendal till Expressen.
Kan Håkan Åman stanna?
Han fortsätter:
- Det har varit en stor besvikelse i samhället med den nuvarande styrelsen. Jag tror att valberedningens förslag med fyra nya namn till styrelsen går igenom, säger Per-Olof Ejendal som har för avsikt att gå på sitt första årsmöte någonsin.
Ejendal anser också att Håkan Åman får svårt att behålla sitt jobb.
Mest lästa just nu
Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer successivt.
Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.
Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.
Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



















