Robert Karlsson skänker 300 000

Robert Karlsson behåller positionen som Sveriges mest framgångsrike golfspelare. Han blev bäst i PGA Championship med sex slag för mycket efter 4x18 hål. Han är kanske också landets mest generöse golfstjärna. Nu skänker han 300 000 kronor till sin klubb.

Robert Karlsson noterade 71-71-71-70, totalt 283 slag, sex slag mer än ettan. Efter det olycksaliga fjolåret då en ögoninfektion förstörde allt spel bevisade han på nytt att säkerheten är på väg tillbaka. Nu är han 29:e på världsrankingen.

Får en egen elittävling

Han är Sveriges främste golfspelare och åtminstone en av de mest givmilda.

Alldeles före avresan till USA tog han sig tig och besökte hemmaklubben Katrineholms Golfklubb tillsammans med tourkompisen Alexander Norén för en uppvisningsrunda.

På kvällen var det vip-middag med ett 70-tal inbjudna. Robert tog till orda och berättade han skänker 300 000 kronor till klubben.

- Det blir en grundplåt för en tävling på Nordea Tour de tre närmaste åren, sa Robert och möttes av applåder från klubbens ansvariga och sponsorer.

Vd:n lyssnade

Nu ska de tillsammans samla ihop ytterligare ett par hundra tusen kronor för att Jättorp ska bli skådeplats för en elittävling. 250 000 – 300 000 är vad slutligen krävs för prispengar.

Lämpligt nog fanns Louise Permelin, vd för de svenska golftourerna, på plats vid banketten:

- Jag är imponerad av vad jag sett i dag. Ni har en mycket fin bana.

Robert Karlsson begav sig därefter direkt till USA för helgens PGA Championship.  Samtidigt har han en del att styra med eftersom han har tagit beslutet att lämna Monaco och flytta över Atlanten.

- Det känns kul. Det är spännande att starta en ny fas i livet. Jag kommer att bli medlem på PGA-touren från och med nästa år, men förutom att jag kommer att spela ytterligare någon tävling i USA så blir det ungefär som jag har spelat i år, säger han till Svensk Golf.

Mysigt i Charlotte

Varför just Charlotte?

- Jag tycker det är mysigt där. Det är ju en personlig preferens, men jag gillar inte Florida så mycket. North Carolina ligger inte så långt söderut, så då slipper man en massa ormar och sånt… Det är lite europeisk känsla med lövträd och så. Dessutom är det praktiskt, eftersom man kan flyga från Charlotte direkt till fyra stora flygplatser i Europa.

Robert blir nu permanent medlem på PGA-touren från och med nästa år kommer han spela fler tävlingar i USA.

Familjen valde att flytt till North Carolina och ”Robban” även blir delstatsgranne med Carl Pettersson.

- Det är inte schysst att låta barnen bo i en lägenhet i Monaco, tycker Robert Karlsson som med fru Ebba och två barn flyttar in i ett eget hus.

Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer successivt.

 Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.

Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.

Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.