Marcus Allbäck kallas till förhör
- Jag har papper på att allt är korrekt, har Marcus Allbäck sagt till ledningen i fotbollsförbundet.
Den förre proffsspelaren och landslagsmannen har om inte annat blivit emotionellt indragen i den s k muthärvan runt hans pappas byggföretag i Göteborg.
Statsåklagaren granskar
Utredningen har pågått i några månader och väntas fortsätta en bra bit in på 2011.
Riskenheten mot korruption leds av statsåklagare Nils-Eric Schultz och just nu arbetar man med nio förundersökningar och över 20 misstänkta.
Omfattningen växer i takt med tiden och berör flera kommunala bolag som Poseidon, Hjällbobostaden, Egnahemsbolaget och Familjebostäder samtidigt som också Göteborgs Energi och Kommunala Idrotts- och föreningsförvaltningen också är berörda.
Arbete utfört hos Marcus Allbäck
Nu uppger tidningen GT att ett första förhör har hållits med Stefan Allbäck och sedan står Marcus Allbäck på tur.
- Det har framkommit att man utfört vissa arbeten hos Marcus Allbäck, säger Nils-Eric Schultz.
- Jag utgår från att vi vid tillfälle kommer att höra av oss till honom, sedan om det blir som misstänkt eller att vi hör honom upplysningsvis, det får tiden utvisa.
Har resonerat med förbundet
Marcus Allbäck arbetar i dag som players manager i fotbollslandslaget.
- Om en person står under åtal får han inte förekomma i landslagets tjänst, säger Jonas Nystedt, kommunikationschef för landslaget, som svar på frågan om Marcus Allbäck kan behålla jobbet om han blir misstänkt i muthärvan.
- Jag kan inte det här fallet speciellt väl men vad jag har förstått av Marcus så kommer han inte att bli indragen, förklarar Nystedt i GT.
Marcus Allbäck själv vill inte tala med media utan hänvisar, via Jonas Nystedt, till att det i första hand rör hans pappa.
- Det har varit något snack om en trädgård men Marcus säger att han har papper på att allt är korrekt.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de närmaste fyra dygnen.
Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar värdseliten på klassiska Augusta .
Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















