Så blev Aktiestinsen en idrottssponsor

Lennart "Aktiestinsen" Israelsson, 94 år och mångmiljonär efter alla sina aktieaffärer, fick frågan om han kunde tänka sig att stödja planerna på ett hallbygge. Han svarade utan betänketid, "Ni får en miljon kronor." Som ett tack är anläggningen namngiven till Stinsen Arena.

Stinsen som blev framgångsrik i handeln med aktier får alltså sin egen hall efter sitt snabba och i egna självklara beslut. Hemma i Nässjö är tacksamheten stor efter hans sponsormiljon som innebär att en jättehall kan byggas.

Egen stiftelse vid akademin

Han har varit generös under många år. För två år sedan donerade Lennart 'Aktiestinsen' Israelsson 30 procent av sin aktieportfölj till Kungliga Vetenskapsakademien till forskning om individers utveckling. Donationen motsvarade då ca 28 miljoner och han har nu en egen stiftelse på akademin.

Han har vid flera andra tillfällen velat dela med sig av sina pengar och i Nässjö har han blivit en stor profil.

Projektet Ishall i Nässjö startade med målet att samla in pengar från både enskilda och företag.

5 miljoner insamlade

- Vi hade ett mål om 5 miljoner medan kommunen sa att det behövdes 7 miljoner. Nu har vi nått vårt mål, men vi hoppas att vi kan komma en bit till, säger Håkan Jansson, ordförande i projektgruppen.

Kommunansvariga har följt arbetet och tagit beslut om bygge i takt med tiden och summorna. Senast i förra veckan klubbades nästa steg och arbetet har inletts. Skogsvallen, Nässjös arena sedan flera decennier, ska få tak och väggar och ge plats för 2 500 åskådare.

Totalt väntas bygget kosta 54 miljoner kronor och då får smålänningarna en evenemangsarena i trä, som sig bör i detta skogsrike. Anläggningen ska även kunna användas för andra typer av evenemang inom idrott, kultur och näringsliv. Måtten omfattar 120 meter i längd, 75 meter i bredd och cirka 24 meter i höjd och stå klar till nästa vinter.

Började med fem aktier

Lennart "Aktiestinsen" Israelssons historia är fascinerande. Han började som stins med 140 kr i månadslön. På 40-talet köpte han fem aktier och det var inledningen på en aktiehandel som omfattar åtskilliga miljoner. Från de första aktierna 1946, i Sandvik AB, om totalt 600 kronor nådde han sin första miljon 1980.

Därefter fortsatt stegringen med allt högre fart och han var pensionär när det kom till känna att han var så framgångsrik. Hans aktieportfölj växte successivt och allt tack vare kloka beslut och tålamod, vilket han alltid har framhållit som de främsta egenskaperna.

2008 omfattande hans förmögenhet c:a 100 miljoner kronor.

"Sätter inte dit en gubbe som mig"

94-åringen gillar att fylla sina dagar med aktiviteter. Han tar gärna promenader hemma i Nässjö och anlitas fortfarande som föredragshållare i olika sammanhang.

Det är en man med humor och han konstaterade vid ett tillfälle att nu kan ingen lura honom i aktieaffärer.

- Ingen kan sätta dit en "gammal gubbe" som mig.


Fakta

Namn: Lennart Israelsson, känd som Aktiestinsen.

Känd: aktieplacerare, donator och före detta stins (han har jobbat på 64 olika tågstationer).

Född: 1916 i en fattig lantbrukarfamilj i Algustboda socken i Kronobergs län.

Familj: Sambo och en son.

Utbildning: Folkskola

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen