Lirarna som tjänar bäst i världen
Trots en löneökning kommer Rooney inte upp i nivå med Cristiano Ronaldo som är världens bäst betalde 2010. 12 miljoner euro är vad som finns i hans lönekuvert på ett år. Plus bonusar och reklamarvoden, vilket innebär ytterligare ett antal miljoner.
Men faktum är att Ronaldo tjänar 104 euro i minuten!
Lionel Messi skuggar på 99 euro per minut. Hans lön stannar vid 11,5 miljoner euro.
Zlatan Ibrahimovic finns på sjunde plats i löneliga med 9 miljoner euro per år. Hans lön i Barcelona var högre, men han tvingades sänka anspråken när Milan blev aktuellt. Hans minutlön är 78 euro.
Möjligen kan det reta honom en del att Samuel Eto faktiskt tjänar mer i Serie A, men han är också den ende som har högre lön än Zlatan.
Här är gänget av miljonärer:
1. Cristiano Ronaldo, Real Madrid, 12 000 000
2. Wayne Rooney, Manchester United, 11 500 000
3. Lionel Messi, Barcelona, 11 000 000
4. Yaya Touré, Manchester City, 10 800 000
5. Samuel Eto, Inter, 10 500 000
6. Bastian Schweinsteiger, Bayern München, 9 700 000
7. Zlatan Ibrahimovic, Milan, 9 000 0000
8. Kaká, Real Madrid, 9 000 000
9. John Terry, Chelsea, 9 000 000
10. Emmanuel Adebayor, Manchester City, 8 400 000
Källa: belgiska tidningen Sport Foot Magazine.
Mest lästa just nu
Wimt har gjort entré! Inget konstigt om ni inte har en aning om vad som avses i dag. Men i morgon och inför en framtid är planerna mycket ambitiösa.
Det är en platttform, en community, en media-app, ja, kalla det vad ni vill, men det är ett high tech-projekt – och på ren svenska kan vi benämna det som en jättelik fanclub eller supportrarnas hemvist/samlingsplats.
Slakthusområdet i Stockholm förvandlas. Söderstadion försvann, Diskussion pågår angående Johanneshovs framtid. Och nu Nu blir Tele2Arena i stället 3Arena. Ett tioårigt avtal träder i kraft i och med årsskiftet. Telekomkonkurrenten Tre blir ny namnsponsor i ett tioårigt avtal.
8-9 mars kommer världscupen till Åre för två dagar med alpin skidfest. I samband med det samlas också kända vinteridrottare, forskare och ledare för näringslivet för första gången under Nordic Sustainability Arena (NoSa) med ett gemensamt mål om att skydda framtidens vintrar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Ängelholms kommun föregår med gott exempel och bildar skolar för många andra kommuner. Skåningarna går ut öppet med hur mycket de vill sponsra föreningarna i bygden. Och de uppger också hur mycket pengar respektive klubb får.
Behållningen från Bingolottos Uppesittare-kvällen, dan-före-dan och en enskild kväll landade 2024 på 142 miljoner att fördela på klubbar och organisationer. Sedan gav Nyårsbingon ytterligare 14 miljoner i överskott. Totalt innebar det 156 miljoner kronor!
Stjärnspäckade hockeyturneringen Four Nations Face Off, 12-20 februari, ska visas i svensk TV. Deltagande nationer är Sverige, Finland, Kanada och USA.
Efter en ekonomisk mangling med NHL-organisationen och spelarfacket NHLPA har streamingtjänsten Viaplay slutligen accepterat villkoren. Några belopp har inte meddelats.
Matchtider är 02.00, med undantag för Tre Kronors möte med Finland som har nedsläpp 19 00 den 15 februari. Tre Kronor inleder mot Kanada den 13 februari 02.00
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.
Anonymous (inte verifierad)
sön, 2011-06-19 20:40
1. tycker zlatan tjänar lite dåligt!
Hela 900 miljoner kr! Fifan titta på siffrorna.