Lirarna som tjänar bäst i världen

Här är löneligan i fotboll. Den som gäller alla spelare var de än spelar i världen. Ligorna i Italien, Spanien, England pågår som bäst, men miljonärerna lyckas ibland skriva om sina kontrakt mitt under säsongen. Som Wayne Rooney i Manchester United.

Trots en löneökning kommer Rooney inte upp i nivå med Cristiano Ronaldo som är världens bäst betalde 2010. 12 miljoner euro är vad som finns i hans lönekuvert på ett år. Plus bonusar och reklamarvoden, vilket innebär ytterligare ett antal miljoner. 

Men faktum är att Ronaldo tjänar 104 euro i minuten!

Lionel Messi skuggar på 99 euro per minut. Hans lön stannar vid 11,5 miljoner euro.

Zlatan Ibrahimovic finns på sjunde plats i löneliga med 9 miljoner euro per år. Hans lön i Barcelona var högre, men han tvingades sänka anspråken när Milan blev aktuellt.  Hans minutlön är 78 euro.

Möjligen kan det reta honom en del att Samuel Eto faktiskt tjänar mer i Serie A, men han är också den ende som har högre lön än Zlatan. 

Här är gänget av miljonärer:

1. Cristiano Ronaldo, Real Madrid, 12 000 000

2. Wayne Rooney, Manchester United, 11 500 000 

3. Lionel Messi, Barcelona, 11 000 000

4. Yaya Touré, Manchester City, 10 800 000

5. Samuel Eto, Inter, 10 500 000

6. Bastian Schweinsteiger, Bayern München, 9 700 000

7. Zlatan Ibrahimovic, Milan, 9 000 0000

8. Kaká, Real Madrid, 9 000 000

9. John Terry, Chelsea, 9 000 000

10. Emmanuel Adebayor, Manchester City, 8 400 000

Källa: belgiska tidningen Sport Foot Magazine.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Anonymous (inte verifierad)

sön, 2011-06-19 21:40

1. tycker zlatan tjänar lite dåligt!

Hela 900 miljoner kr! Fifan titta på siffrorna.

Först Göteborg, sedan Malmö. Där har fotbollen haft sina flaggskepp. 08-omtådet har hamnat i bakgrundenkant. Tills nu, eller…

Djurgården är klart för semifinal i UEFA Europa Conference League. Samtidigt klättrar Sverige till plats 20 på UEFA:s ligaranking. I semifinalen väntar engelska Chelsea.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Ishockeyns SM-final, Brynäs-Luleå ger inte bara miljonintäkter till finallagen, boksluten i maj/juni blir oftast  rolig läsning, 

Undantaget är Skellefteå AIK som efter förra våren SM-guld bokförde ett ekonomiskt minusresultat på 4,8 miljoner .Ökade personalkostnader, det vill

säga löner, angavs som främsta anledning.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.