AEG och Hammarby i utökat samarbete

Hammarby i allsvenskan 2013 – det är det otvetydiga målet. Dit kommer aldrig laget utan en stark ekonomi och spelarförstärkningar. Därför går nu AEG via svenska Stockholm Globe Arenas (SGA) in i klubben för att stärka ekonomin.

AEG, det amerikanska nöjes- och sportföretaget, är delägare i klubben och fortsätter nu satsningen.

Bolaget säljer för Hammarby

Hammarby Fotboll och AEG går in i ett unikt partnerskap som ska ge klubben förutsättningar för att nå ekonomisk stabilitet. Därmed kan klubben fokusera helt på den sportsliga utvecklingen, menar AEG och Hammarby tillsammans.

Det här steg två i en satsning mot allsvenskan. I höstas meddelade AEG att bolaget gör en nysatsning i Hammarby och som första steg tillsattes två nya styrelseledamöter i Hammarby Fotboll AB:s styrelse, nämligen SGA:s vd Ninna Engberg och LA Galaxys Chris Klein.

Nu etableras ett ekonomiskt samarbete som innebär att AEG, genom svenska Stockholm Globe Arenas (SGA), bygger tillsammans med Hammarby en bättre och starkare organisation för försäljning och marknadsföring av sponsring och paketering mot företag. Avtalet om försäljning och sponsring är fem år långt och båda parter har möjlighet att förlänga det.

Garanti om intäkter

AEG ska se till att Hammarby får en garanti på delar av intäkterna och en långsiktig ekonomisk stabilitet.

- Mitt uppdrag i styrelsen är att tillsammans med Hammarby ta fram strategier som fokuserar på frågor som är viktiga för klubbens ekonomi, säger Ninna Engberg, VD Stockholm Globe Arenas och styrelseledamot i Hammarby Fotboll AB.

Att AEG har ekonomisk kraft nog för att realisera målet om allsvenskan råder det inget tvivel om.

Avtalet är också utformat så att Hammarbys garantiintäkter kommer att öka utan att parterna anger några belopp.

- Hammarby och AEG blir pionjärer inom svensk fotboll nu när vi ingår i partnerskap om försäljning och sponsring. Både vi och AEG gör det med samma vision på näthinnan, ett starkt Hammarby i Allsvenskan 2013 när nya arenan invigs, säger Kent Hertzell, ordförande Hammarby IF Fotbollförening, tillika styrelseledamot i Hammarby Fotboll AB.

 

Hammarby IF, allsvensk serietvåa efter Mjällby, presenterar ett bokslut för 2025 på en helt annan nivå än tidigare. Efter skatt redovisas en vinst på hela 85,7 miljoner kronor.

-Vår ekonomi blomstrar, och det är drivet av transfersintäkter i kombination med stor kostnadskontroll. 2025 är ett exceptionellt år både för den ideella föreningen och Hammarby Fotboll AB, meddelar vd. Richard von Yxkull på föreningens hemsida.

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar  över 35 miljoner streamade timmar

Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live.  I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen