Rusning när kändisarna säljer

Gunde Svan har en annons på Blocket. Han ska sälja sin skogstraktor – för minst 700 000 kronor plus moms. Nu har all uppmärksamhet inneburit att fler spekulanter visar intresse, om inte annat för att få prata med en kändis.

Det var väl aldrig meningen, men Gunde Svan är nog tacksam för att Expressen noterade att Gunde Svan ville sälja sin Valtrantraktor med tillhörande Moheda-vagn. Och dessutom fanns en annan känd säljare på nätet, Mikael Persbrandt ville hitta en köpare till sin sportbil Nissan GT-R.

Grabbarna får nu flera spekulanter, men Svan och Persbrandt har också vett att ta betalt. Gunde Svan önskar 700 000 kronor plus moms, totalt 875 000 kronor, för traktorn medan Persbrandts fartvidunder kostar 699 000 inklusive moms.

Gundes traktor är inte vilket fordon som helst. Det beskrivs som ett skogsekipage med midjestyrning och frontlastare och dessutom utrustad med både det ena och det andra.

Valtran-en har bl a en Metko-Hytt (skogshytt med glasat tak), en motor om 120 hk, antalet driftstimmar är uppe i 1780 men Gunde Svan är ärlig och medger att det finns lite bulor och märken.

Han påpekar också att ekipaget säljs på grund av för liten användning.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja