Gunde lysande i "Mot alla odds"
Söndagen präglades av skidåkning och hjältar. Ja, även några förlorare. De är ju oundvikliga inom idrotten.’
Egentligen blev dagen en enorm propagandafest för skidåkning. Det osannolika tog över...
Det fanns vinnare i parti och minut, Stina Nilsson, Alvar Myhlback, Ebba Andersson - och fem invandrare. Välj själva!
Och inte minst, En lysande Gunde Svan återkom i skidspåret!

Två svenskar vann i Vasaloppet, det hör sannerligen inte till vanligheterna. Och Stina Nilsson och Alvar Myhlback gjorde det både isensationell och imponerande stil.
Som Stina har bytt disciplin och skiftat träningen och ändå klarar hon långlopp extremt bra. Och Alvar är ju för ung, det ska ta många år att bli så stark och erfaren att det är idé att ta upp kampen med de som behärskar skidåkning i många mil.
Från morron till kväll
Stina och Alvar brydde sig inte.
Åtskilliga svenskar inledde söndagen med frukost framför tv:n - med viljan att följa Vasaloppet 15 000 motionärer
Den klassiska tävlingen och Skid-VM konkurrerade om uppmärksamheten.
Det är tveksamt om vad som kom att locka mest i takt med tiden och händelser.
Människor satt som klistrade vid TV-appparaterna.
Men vad som står klart är att de där 15 000 inte väckte samma intresse denna gång.
Många av tittarna kunde inte slita sig från dramatiken som Filip Dikmen, Samir Badran, Junior Lerin, Linda Pira och Kaeli Abdi, fem invandrare som inte ens hade stått på skidor nån gång, än mindre åkt eller sett snö…
"Vi lär dem, de får åka skidor, ja, de får åka Vasaloppet r", sa någon och en programidé tog form.
Programmet växte
Den egentligen omöjliga TV-idén mottogs och fick gehör. Ur ingenting tillkom programmet , men vem skulle bli ytterst ansvarig att träna och entusiasmera de fem var frågan. Ja, vem hade kunnat göra det bättre än just Gunde….. Den entusiasm och övertygelse som präglar honom, att ingenting är omöjligt hör till hans DNA och hsn är oöverträfflig. De bevisades nu igen.
Gunde har med ett ständigt leende, ideligen uppmuntran och en beundransvärd envishet skolat fem hopplösa fall i programserien.
Via både skratt och tårar lyckades de fem, med viss variation. De fick åka Vasaloppet etappvis, skapa uppmärksamhet och hyllades gång på gång utmed de nio milen och framför allt - de åkte skidor, om än stapligt Säkerligen kände de mycket större självkänsla. De blev verkliga vinnare, enda in i märgen
De gav oss svenskar en rejäl tankeställare. De fem återkom ofta till hur det fantastiskt det var att vistas i naturen, att njuta av luften och vyerna och hur de ar oändligt tacksamma över att de nu fick chansen. . Det blev som ett inslag i kommande och förbättrad integration.
Tittarna brydde sig allt mindre om om de där 15 000 som hade anmält sig och förberett sig i traditionell ordning.. Huvusakligen kom det att handla om Gunde Svan och hans fem adepter från TV-programmet ”Mot alla odds”
Självkänslan växte
Deras kamp fullkomligt knockade TV-publiken som i en pod visade direkt hur entusiastiska tittare succesivt anslöt. Slutligen meddelade SVT att så många som 125 000 personer till och med hade varit inne på chatten.
Att samtliga fem skulle klara att medverka i Vasaloppet tvivlade även Gunde själv på. Först när kvällsmörkret drog in över Mora släppte dramatiken , Och Gunde kramade sina hjältar sent på kvällen.
Aropå självkänsla troligen var det en sådan uppfyllelse som sjönk in i går in hos Ebba Andersson inför i triathlontävlingen i VM. Det berättade Skidförbundets längdchef, Lars Öberg när han sammanfattade intrycken senare på söndagen.
Vid en presskonferens tidigare veckan var det bara prat om Therese Johaug och Frida Karlsson. Vem skulle vinna och hur deras respektive chanser bedömdes. Ebba satt där och fick knappt en fråga. Inte konstigt o m hon kände sig bortglömd och knöt näven i fickan.Att besegra Johaug inför 45 000 förväntansfulla åskådare tar hon med sig resten av livet.
Mest lästa just nu
En förening med nio liv, hette det, nej, tio liv, är det rätta, för på måndagsförmiddagen gick Östersunds FK ut med ett pressmeddelande o lät meddela ” Klubben har tillförts över 11,5 miljoner kronor och säkrat fortsatt spel i Superettan 2025”.
- Det råder kaos på många av Stockholms Friidrottsanläggningar!, Det hävdar
Willy Berggren, mångårig ledare inom sporten i huvustan. Han om någon har
erfarenhet och kunskap för att kunna betrakta sportens uveckling. Nu har han
skrivit ett öppet brev och påtalat situation med alla brister och han
vänder sig till ett stort antal ledare,’
Diverse saker bland Sven-Göran ”Svennis” Erikssons tillhörigheter har auktionerats ut. 177 objekt såldes för ungefär 1,3 miljoner kronor, rapporterar Aftonbladet från dagarnas auktioner.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
En svensk spelare har skrivit historia genom att kamma hem den största spelvinsten någonsin i Sverige – orimliga 1,25 miljarder kronor på Eurojackpot. Under tisdagskvällen stod det klart att en rad spelad i Sverige var ensam med full pott, och nu har Svenska Spel Tur fått tag på den lyckliga vinnaren.
Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.
Affären påverkar åtskilliga sportintresserade människor.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.
Skriv kommentar