Idrottens pånyttfödelse, händer något?

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Idrottens revidering, hur går det med den? Inte alls, tydligen för det är tvärtyst från högsta berörda, de som har makt att agera.
Larmrapporten för 14 dagar sedan efter en genuin granskning hade syftet att Elitidrotten måste utvecklas. Inte att det skulle bli ännu tystare eller ännu mera förlamat. Nej, rapporten var tänkt att utlösa handling.
inititiativet kom från regeringen, men ska idrottsministern starta en process som syftar till att utveckla svensk idrott?
Nja, det torde vara vettigare om RF eller SOK gör det, och gärna i samarbete med  specialförbunden

 

Men den ene litar på den andre och inget sker alternativt att parterna låter tystnaden tala, det bllir lugnast så, åtmIstone tillfälligt...
Att be om synpunkter och lyssna till de berörda brukar annars vara en pålitlig modell. En självklarhet, eller hur? Men mer som regel än undantag är det tvärtom.

Prata med de berörda

Vi är bra konstiga vi människor. Enligt någon märklig naturlag så gör vi ofta just tvärtom. Pratar över huvudet på folk och bestämmer utan att kolla med de närmast berörda 
Plötsligt har jag ett mail från Förvaltningen för Kultur & Fritid i Kungsbacka, utav alla ställen. Med ett koncept som pekar på vikten av sanning och konsekvens. 
De bjuder in barn- och ungdomsföreningar till dialog inför en vidareutveckling av kommunens stöd till föreningar.
Och jag känner direkt och instinktivt att det lika gärna kunde gälla elitidrotten. Hela tillvägagångssättet är överförbart.
Det är ju samma rollspel. De som vet bäst är målgruppen, de ska agera efter de kommunala riktlinjerna, ungefär som specialidrottsförbund kan påverkas och inspireras om de får chans att tycka och tänka. Om deras åsikter räknas. 
Här gäller det människor i Kungsbacka, men det kan lika gärna gälla ansvariga inom specIalförbunden. Får de i samarbete göra saker och ting gemensamt blir resultatat bättre, det är ingen ny upptäckt.
Läsa in, tycka, tänka exemplifiera, motivera, diskutera och fästa allt på papper.
Det anges ”En vidareutveckling av kommunens stöd till föreningar ska säkerställa ett stärkt och självständigt föreningsliv”, heter det i Kungsbacka
Skrivet av en byråkrat, det går ju inte att ta miste på. Men ändå…
Det kunde hellre ha formulerats:  ”Ni, riktat till specialförbunden,  som lever i nu:et och som ska inspireras via de kommande riktlinjerna, det är lika bra att ni få vara med och utforma den svenska eliidrottens ambition och tillräcklighet från början. Sannolikt sparar vi både tid och kraft, ja till och med ökar chanserna att uppnå målsättningen”. 
Fortsatta ambitionen är värd lika mycke beröm: och översättningsbara:: ”Ansträngningarna sker mot bakgrunden att det finns ett behov av att förtydliga vad som är kommunens/RF:s  ansvar. Det krävs ett mer funktionellt samarbete mellan kommun, föreningsliv och invånare” eller omvandlat RF, förbunden och deras ansvariga.

Skidförbundet igen

Då är vi där igen. Här visar Kungsbacka sin modell för kommun-Sverige. Och samtidigt framträder Svenska Skidförbundet igen. de visade  för drygt en vecka sedan alla specialidrottsförbund hur man hittar en mycket vägvinnande modell.  Med Modet att ägna tid till självrannsakan och göra det gemensamt. Desto större blir uppslutningen och säkerligen också resultatet.
Ett nytt citat från Kungs backa i fri översättning:
”Kommunen, liksom hela Sverige, står inför stora framtida utmaningar – att upprätthålla kvalitén med minskande resurser. Därför är det av yttersta vikt att vi finner nya vägar för samarbete och gemensamt ansvarstagande.
Det här ska bli satsningen mot ett mer självständigt föreningsliv”
Först lurades jag att tro tt RF var avsändare och det fanns alla skäl till beröm för snabb och föredömlig reaktion efter förra veckans kraftiga kritik. Men sedan såg jag att det inte alls stod så. Det brevet, den snabba reaktionen  skedde bara i min önskedröm. Jag får vänta lite på RF
Oavsett, Kultur & Fritids förvaltningschef Karl Persson i Kungsbacka framstår som en handlingskraftig karl med visioner. Han har skapat modellen  till utvärdering och utveckling och han ska leda ett dialogmöte den 25 april på hemmaplan. Han har en större scen att framträda på -. Idrottens framtidsforum.
Mötet i Kungsbacka syftar till att öppna upp för en bred diskussion och samverkan mellan olika parter inom samhället/idrotten och. Med andra ord, här finns en mall för nästa steg med workshop och dialoger i kluster baserade på kapacitet och storlek, med möjlighet att diskutera potentiella förändringar och  konsekvenserna av dessa och bidra till ny ordning.

Den nya elitidrotten

I min tolkning  är åhörarna utvalda från specialförbunden, där varje röst och åsikt är en byggsten  för nya elitidrotten med förändring och samarbete som ett fundament. 
Avslutningen är perfekt för RF med sitt uttalade uppdrag:
”En satsning  mot att säkerställa ett stärkt och självständigt föreningsliv i idrotts-Sverige, vilket är avgörande för svenskarnas trivsel, framtid och välfärd”.
Karl Perssons uttalande kan vi inte undanhålla er, åter i fri översättning:
– För att möta framtiden behöver vi alla förnya och förändra våra sätt att samarbeta och arbeta. Tillsammans behöver vi bygga ett samhälle/Sverige med goda förutsättningar. Vi kan påverka framtiden och skapa det samhälle vi vill ha, men då behöver vi agera annorlunda,
Karl Persson upphör inte att imponera: han har en given roll på RF.

Thomas Ejderhov

ingen reaktion

Centrum för idrottsforskning har på uppdrag av regeringen analyserat den svenska elitidrottens villkor och förutsättningar. Idag presenterar vi resultatet i tre separata rapporter. Både svenska och internationella forskare och experter bidrar med ny kunskap, nya perspektiv samt rekommendationer. Mest kritisk är rapport från danska Idrættens, skrev Johan R Norberg den 16 april. Sedan dess har det varit förnekelse och tystnad från de ansvariga och närmas berörda

Här är krönikan som gälller granskningen: https://idrottensaffarer.se/kronikor/2024/04/framgangar-men-oro-for-framtiden

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.