Granskning:idrottsplatser saknas i hela Sverige!

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Ibland går diskussioner och beslutsfattandet fort. I torsdags lunch presenterade utredaren Johan R Norberg och hans team från Centrum för idrottsforskning en granskning av nybyggnation i Sverige och behovet av genomgripande renovering av idrottshallar och ytor i Sverige för idrottsminister Anders Ygeman.

Ett par timmar sedan beslöt Ygeman att staten ska agera. Han vill upprätta en kunskapsplattform för anläggningar och utemiljöer avsedd för idrott och fritid, 

Ygeman ser ett akut behov och vill  att Centrum för idrottsforskning driver och ansvarar för ett arbete som präglas av förutseende.

RF:s ordförande Björn Eriksson hängde på direkt och är lika mån om ett bra och snabbt resultat.

- Vvi borde tillsätta en samordnare för projektet. För att samla alla parter, kommuner, regioner, myndigheter och idrottsrörelsen och då uppnå ett konsekvent arbete med resultat. 

- Jag vet av egen erfarenhet att det fungerar. Det är effektivt med en central person som har kontroll på verksamheten, betonar RF-basen.

CEF konstaterar i undersökningen att i alla Sveriges kommuner är frågan om anläggningar präglad av konkurrerande behov, inte minst när det gäller nybyggnation av bostäder kontra hallar och idrottsplatser. 

Rapporten ”Idrottsanläggningar – i dag och i morgon” ger en fördjupad analys av bristen på anläggningar i Sverige. 

Bostäder tränger bort idrotten

I granskningen betonas att det saknas en samlad nationell strategi i anläggningsfrågor. I synnerhet när antalet hallar och idrottsplatser inte räcker längre

Rapporten från forskare och experter inom idrotten och kommunsektorn ger olika perspektiv.  

Men det byggs inte nya idrottsplatser i tillräcklig takt och det finns ett stort renoveringsbehov. Och, det mest alarmerande - tillgång och avstånd till en idrottsanläggning påverkar i hög grad hur mycket som barn, unga och vuxna är aktiva. Det borde få politikerna att agera.

Under senare år har idrottens behov av ändamålsenliga anläggningar och ytor vuxit avsevärt - och blivit omdebatterad bland beslutsfattarna. 

Å ena sidan - Idrotten växer snabbt och kontinuerligt samtidigt som många av dagens hallar och idrottsplatser är föråldrade och nedgångna.

Å andra sidan - Många kommuner väljer att prioritera ytor för fastigheter och andra byggnader. Rekreation och fysisk aktivitet är inte alls lika viktigt längre.  

Därför slår Riksidrottsförbundet larm via sitt idrottsmiljöpolitiska program. Här finns en framtidsvision om en mångfald av anläggningar och dessutom presenteras konkreta förslag på reformer.  

Ett förslag är att idrottens behov av anläggningar och ytor måste få en självklar plats i kommunernas översikts- och detaljplaner. Dessutom kräver RF att   begreppet ”idrott” ska skrivas i skrivas in i Plan- och bygglagen (PBL).

Nu visar det sig att fem av åtta riksdagspartier vill att Boverket inkluderar idrott i sin vägledning till kommunerna. Det framkommer i Riksidrottsförbundets enkät till samtliga partier.

När ungdomarna mår allt sämre

Detta sker i en tid då tonåringar är en grupp som mår allt sämre både fysiskt och psykiskt på grund av ökat stillasittande och upplevelse av stress och press. 

Björn Eriksson blir irriterad:

- Vi ser ökande hälsoklyftor, växande segregation och ett samhälle som glider isär. I ett socialt hållbart samhälle är stadsutveckling mer än bara boende, 

- Idrottsrörelsen vara en kraft men då krävs att idrotten inte tas för given eller glöms bort när det byggs och förtätas. Likaså när idrottshallar och ytor försummas utan underhålls och renoveras.

De fem partier som svarat att de vill att Boverket inkluderar idrott i sin vägledning till kommunerna är S, Mp, V, C och KD.

Politiker är tveksamma!

– Ska idrotten kunna fortsätta utvecklas måste politikerna ge oss förutsättningar. Närhet till idrottsanläggningar och idrottsytor är avgörande Att inte alla partier vill bidra till det är oroande.

Inför RF:s förslag om att ordet idrott ska ingå  i plan- och bygglagen för att kommunerna ska känna ett ökat tryck inför planering av miljön är – hur ofattbart det än låter –   några riksdagspartier tveksamma. Bara två är positiva, V och L. medan S, M och C vill invänta översyn eller inleda utredning. MP och SD har inte läst in konsekvens och verkan i ämnet.

Thomas Ejderhov

Fakta, partiutfrågning

Nu står det också klart att onsdagen den 27 april kl hålls en partiutfrågning i Idrottens hus i Stockholm. Deltar gör Anders Ygeman, idrottsminister Socialdemokraterna, Michael Artursson, partisekreterare Centerpartiet, Kristina Axén Olin, vice ordf Kulturutskottet Moderaterna, Hanna Gedin, tf partisekreterare Vänsterpartiet, Emma Hult, ordförande Civilutskottet Miljöpartiet, Roland Utbult, idrottspolitisk talesperson Kristdemokraterna.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.