IOK gjorde slut på OS
Ryska och belarusiska idrottare tillåts tävla i OS i Paris under neutral flagg Det meddelandet kom plötsligt på fredagen och väckte både ilska och reaktion över hela världen. I samma stund gjorde IOK av med all trovärdighet och heder. Frågan är om IOK också avfärdade olympiska speI i framtiden...,

Idrottare från Ryssland och Belarus har sedan Rysslands invasion i Ukraina i februari i fjol varit utestängda från internationella tävlingar i många sporter. Rysslands agerande har fördömts från alla som tycker att heder och rättvisa ska gälla frärmst av allt i samband med OS.
IOK:s ledning har uppenbarligen haft en dold agenda. Sagt en sak men haft en egen övertygelse.
IOK mjuknade tidigare
Utåt har IOK deklarerat att ett krigförande land, vars soldater förgriper sig, våldtar och dödar invånarna i ett annat land inte är välkommet i OS. Förvisso har signalerna och tonen under de senaste månaderna förändrats, men att IOK plötsligt skulle uttala en positiv hållning såg en majoritet av världens länder som en utopi.
Idag säger exempelvis Sebastian Coe, ordförande i internationella friidrottsförbundet World Athletics:
– Man kommer kanske att se några neutrala idrottare från Ryssland och Belarus i OS, men det kommer inte vara i friidrotten,
NMen IOK visar en annan öppet en annan hållning. En betydligt mera hänsynsfull attityd till krigshetsarna. IOK sökte alternativ och funderade i alternativa banor, typ att idrottarna från Ryssland och Belarus skulle få medverka i OS i Pars i sommar under speciella villkor.
Hittills har runt 4 600 individuella idrottare av olika nationalitet i olika sporter klarat kvalgränserna till OS i Paris. Åtta av dem är från Ryssland och tre från Belarus, påpekar IOK och ser det uppenbarligen estt skäl till öppenheten.
Samtliga nationella olympiska kommittéer hade ett digitalt möte i på torsdagen, där Sveriges olympiska kommitté (SOK) deklarerade sitt motstånd
En fråga växer i styrka och betydelse.
Vad har skett i bakgrunden?
Hur och vem har lyckats påverka IOK till den här extrema omsvängningen? Det lär vi aldrig få veta...
Ytterst märkligt är också det faktum att i övrigt stödde merparten av den olympiska rörelsen IOK:s riktlinjer kring hur ryska och belarusiska idrottare ska få delta i internationella sammanhang; exempelvis IOK:s Aktivas Kommitté, Europeiska Olympiska Kommittén samt Tysklands Olympiska Kommitté och Spaniens Olympiska Kommitté.
SOK insåg vilken reaktion det skulle bli på beslutet och reserverade sig enligt ett nytt regelverk:
o Idrottare med ryska eller belarusiska pass får endast tävla individuellt och neutralt. Inga lag bestående av idrottare med ryska eller belarusiska pass får tävla.
o Idrottare, ledare eller funktionärer som aktivt stöttat kriget får inte tävla.
o Idrottare som är anställda eller kontrakterade av rysk eller belarusisk militär eller säkerhetstjänst får inte tävla.
o Idrottare måste följa antidopingregler.
SOK ska inte bojkotta
Dessutom ska alla sanktioner mot de ansvariga för kriget ligga fast.
Inga officiella representanter för Ryssland eller Belarus får bjudas in eller ackrediteras till internationella tävlingar.
Men den skrivelsen saknar betydelse – vi kan lika gärna vara utan OS i fortsättningen!
Idrottt enligt den här friheten blir ointressant
.Till saken hör att SOK inte har några planer på att bojkotta spelen i Paris, som invigs den 26 juli.
- SOK tror inte på bojkott. Sverige har aldrig bojkottat ett olympiskt spel och har inga planer på att göra det i Paris, det enda som skulle kunna ändra på det är ett beslut i FN eller liknande, säger Åsa Edlund Jönsson, SOK:s generalsekreterare.
Från RF förklarar Toralf Nilsson, vice ordförande Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna:
– Det är mycket olyckligt att IOK har valt att gå den här vägen. Det finns ingenting i situationen i Ukraina som ger anledning att ändra den ståndpunkt vi i de nordiska länderna haft sedan kriget startade,.
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar