Här kan ministern och RF överraska
I början på 70-talet inleddes byggandet av Lugnets sportcentrum i Falun.
Mer och bättre har varit stadigt återkommande för områdets utveckling. Det fanns ingen generalplan eller färdig version när spaden trycktes i jorden vid den ursprungliga bondgården. Ingen hade en tanke på hur maffigt och gigantiskt det skulle bli.

I dag finns här en jättelik idrottsanläggning, Sveriges i särklass främsta och den enda i sitt slag. Det är en riksstadion och just därför värd bidrag årligen från centralt håll . Miljoner som kan användas till att förstärka och förnya. Falun och dess invånare ska inte tvingas att bära lasset på egen hand.Lugnet borde vara utnämnt till Riksstadion och få bidrag.
Ett verk av de själva
Område är en källa till lokalt käbbel, Stans politiker, kritiska Falubor och idrottens företrädare träter och Falu-Kuriren rapporter om osämjan och kunde ha en oupphörlig artikelserie med alla åsikter och all klagan.
Den enrgin kunde användas bättre.
Människor borde i själva verket känna en stolthet. Ingen annan kommun i Sverige har nåt liknande. märkligt egentligen men nödvändiga investeringar avskräcker. Lugnet är unikt och blir det i allt högre grad för varje år, skapat av egna pengar och drivkraft. Visst är det en bedrift. Ett verk av lokal entreprenörskap, optmism och pengar.
Arenor för 70 idrotter
Notera - här finns möjlighet att utöva drygt 70 idrotter på en rad hallar/planer. Det är imponerande. Så mycket har man ansträngt sig. Så fort något har saknats har det blivit samma resonemanget blivit t det samma - då bygger vi väl nåt.
Hur många hade gjort det samma...
Billingehus är den anläggning som närmast följer i kategorin, men är mycket mindre.
Falu kommun och skattebetalarna bär det ekonomiska ansvaret sedan begynnelsen. Men åter, Lugnet med sin storlek borde flera vara rädda om. Så ofta området utnyttjas för evenemang av riksomfattande karaktär, skid-VM i mars 2027 är närmast. Många skilda idrotter är tacksamma för de utmärkta förutsättningarna och söker sig ofta till Dalarna.
Det mest logiska och naturliga vore att Falun fick årliga statsbidrag för att kommunen ska kunna bevara och utveckla området.
Dags att vakna nu
Men några sådana initiativ har inte kommit från varken Idrottsministern eller RF-kansliet.
Det är lite av att leva på andras bekostnad. I Falun går mycket av pengaena till annat äm själva. Men det gårbra att komma på besök...
Varför ändra på nåt som andra driver och betalar, det är inte så illa, tycks resonemanget vara och hur mycket skulle det inte kosta att skapa något nytt och motsvarande…
Det ä är en tung börda för Faluborna, Men vanan och traditionen från centralt håll har gjort beteendet till en självklarhet. Ett nytt initiativ, nja, det kan inte anas med månkikare.
Att vänta är nya diskussioner och nya beslut. Kommunen äger de flesta av anläggningarna, medan några drivs i privat regi , som hotell, camping, restauranger och andra verksamheter, och det har ju fungerat i femtio år...
Mest lästa just nu
Sommartider är inte bara VM-yra, det är också hockeytider.
SHL-lagens sportchefer kan bara drömma om en tillvaro i hängmattan – här gäller det att vara upp – och påkopplad dygnets alla timmar.
Det är nu lagbygget inför 2025–2026 års säsongen intensifieras, minsta miss och en felrekrytering kan kosta, i värsta fall hockeyallsvenskt spel säsongen 2026–2027.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
På mindre än ett halvår har Hammarby fotboll köpt spelare för 65 miljoner kronor. Laget från Söders höjder i Stockholm är den nya stormakten i svensk fotboll.
Malmö FF har fortsatt högst eget kapital, 675,1 miljoner, men har hamnat i bakvatten vad gäller transferbelopp och vikande spiral i allsvenskan.
I februari värvade Hammarby 23-årige dansken Victor Lindh, 23 år, för 28 miljoner kronor från BP. Han hade under 2025 års allsvenska säsong antecknats för 10 mål och fyra assist.
























































Skriv kommentar