Ett ständigt leende hjälper inte alltid
Jon Dahl Tomasson visste det och insåg vad som väntade. Det gjorde också journalisterna som var laddade.
Men dansken som pratar engelska när han ska förklara hur han ska utveckla sitt svenska fotbollslandslag behöll lugnet.
Han skrattade och log, är mycket tillmötesgående och onsdagens pressträff blev lugn och stillsam.

Med skratt och ett ständigt leende är han mycket tillmötesgående.
Det är som ett signum, en avväpnande charmoffensiv. Resultatet blir vad både förbundsledningen och han själv önskar. En trevlig pratstund mellan journalister och ansvariga för fotbollen. Att landslaget får en positiv aura och alla åsikter och diskussioner gäller utveckling och inget annat. Det betonade han själv med orden:
- Hugo Larsson är uttagen till de kommande landskamperna.
Styrde stunden
Därmed fanns det inte så mycket mer att orda om.
Men för säkerhets skull kompletterade han :
– Jag ringde Hugo, som jag ringer alla spelare. Vi hade en bra diskussion, om fotboll och livet. Han vill vara med. Det är extremt positivt.
Outtalat var förhoppningen att turbulensen runt Hugos och Jon Dahls förehavande är utredd och överspelad och att ett visst behövligt lugn och arbetsro ska gynna fotbollskansliet i Solna. Som brukligt är i vilket företag eller verksamhet som helst.
Det enda som förbudskaptenen lät undslipppa sig var:
– Jag sa till honom att jag gärna hade sett att det hade stannat mellan oss. Vissa saker ska stanna inom familjen.
"För oss ingen stor sak"
Han ville gärna påpeka:
- Det blev en stor sak i Sverige, men inte i truppen.
Slutligen - Petade, bortglömda, förbigångna och besvikna, hur många av oss harr inte upplevt det nån gång i någon form eller utsträckning – i idrott, på jobbet, ja, i alla tänkbara sammanhang, ofta följt av orden ”att vi utvecklas vid motgång, att vi härdas”, m m. Fan tro t.
Det enda som nu saknas, och för att fullfölja historien är att Hugo Larsson spelar från start i den första landskampen nu, den mot Slovakien. Och att han gör mål.
Kan Tomassons charmoffensiv även prägla landslaget finns det många vinnare. Men…
Många berörda
En viss realism hade inte skadat. Alexander Isak, Emil Forsberg och Victor Lindelöf borta på grund av skador. Jens Cajuste och Mattias Svanberg har också lämnat återbud, ytterligare några spelare är tveksamma. Och ett nytt försvarsspel måste de utvalda lära sig…
Då hjälper det inte med ett leende.
Mest lästa just nu
I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg lämnar sin post.
"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…
Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Centrala Oslo var förvandlat till ett stort rött, blått och vitt folkhav under måndagskvällen. Tålmodigt väntade fansen på att få se sina VM-hjältar.Runt 100 000 prsoner ville ovillkorligen hylla fotbollshjältarna vif hemkomsten på måndagen. City och i synnerhet området runt slottet var totalt belamrat av glada människor som alla ville komma nära spelarna och ledarna när de anlände i buss efter attha landat på Gardemon.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår
























































Skriv kommentar