Men inte ens Zlatan är evigt ung

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Fråga efter fråga, så många att han själv undrade om det var den längsta presskonferensen någonsin.

Men Zlatan Ibrahimovic svarade tålmodigt. Han till och med fortsatte att le. Så det blev en minnesvärd träff med journalisterna Vår världsstjärna har aldrig utstrålat en sådan harmoni och så mycket genuint lugn som denna gång.

Att åter vara en i landslaget och hur roligt det är parat med hans uppenbara förväntan inför vad som väntar lyste runt 40-åringen. 

Inte en enda bitsk kommentar, inte heller någon bisats med sarkasm.

Jannes största tillgång

Däremot vänligt bemötande från början till slut.

Zlatan har vuxit till förbundskapten Janne Anderssons största tillgång inför avgörandet. när det ska bestämmas om vi ska få uppleva ett fotbolls-VM nästa år.

Vilken ynnest att kasta in en sådan stor spelare i det här läget. Och vilket stöd de andra spelarna måste känna av att få en sådan erfaren och rutinerad ny lakompis. Som till och med de spanska världsstjärnorna känner respekt inför.

Georgien och Spanien inom loppet av några dagar gäller nu. Zlatan är beredd att spela båda matcherna.

– Vill Janne att jag ska göra det så gör jag det, konstaterade han lugnt.

Att han skulle vara sårbar eller otillräcklig, nej dit nådde aldrig ordbytet med journalisterna. Skadorna viftade han bort med beskedet att han har en egen fysioterapeut på heltid som har uppsyn. Det har också Zlatan själv. Han reagerar på kroppens signaler och att tar också hänsyn till värk och problem som uppstår i den tuffa ligan, han är mer uppriktig mot sig själv. 

Till och med Zlatan har insett att han inte är ung för evigt.

Då brände det till

Enda gången det brände till och den där vassa blicken blixtrade var när just åldern kom på tal.

– Jag är 40 år och demonstrerar att jag är 20. Det är bra att du påminner alla om vilken nivå jag håller.

Bra replik. Rolig faktiskt, vilket påminner om att han har humor. I kombination med den här ödmjukheten blir han en storvinnare i alla bemärkelser.

Zlatan växte ytterligare när han också kommenterade sin come-back i landslaget: – I början är det mycket respekt men de mjuknar när de märker att jag inte bits. Det är jag som ska smälta in och inte tvärt om. 

- De får ta selfies om de vill.

Han får gärna vara en vinnare i ytterligare ett par veckor. Men förresten, av många frågor saknade jag åtminstone en - hur ser han på att få spela tillsammans med Isak, svensk fotbolls nya omslagspojke och en artist som med sin teknik påminner om en ung Zlatan. 

Vilken ynnest för Janne Andersson, att få möjligheten att para ihop de båda!

Nu kan man inte ta för givet att förbundskapten väljer en sådan lösning, men det skulle förvåna om han kan motstå frestelsen. Få andra fotbollsländer kan uppvisa ett så vasst forwardspar.

Angående position i laget var Zlatan själv ödmjukheten personifierad:

– Jag är en i laget. Janne bestämmer. Jag är här för att jag kan spela.

– Jag respekterar alla krav Janne ställer på mig. Jag gillar att ha press på mig och ta ansvar.

Vilket forwardspar!

Men det krävs inte så mycket fantasi att se hur Janne Andersson nästan fnittrar av förtjusning inför den efterlängtade stunden när han ska presentera sitt lag till de här matcherna av ett så ofantligt värde. Medverkan i VM har ju inte bara ett enormt sportsligt utan ger också en bonus till förbundet om åtskilliga miljoner.

Svensk fotboll skulle belönas och Zlatans cv berikas. Han har samlat på ligatitlar, men saknar upplevelsen av ett internationellt mästerskap, med alla stjärnor, atmosfären och all uppmärksamhet. Den showen har en given plats för Zlatan.

Han erkände att han tyckte det var vedervärdigt att i fjol sitta hemma i soffan och titta på EM i Italien där han känner sig så hemma överallt.

– Det var jobbigt. Jag hade sett fram emot det och längtade efter att få spela.

Han har en ofantlig längtan efter att få uppleva ett stort mästerskap.

I det läget kan vi nu stoppa in en en exceptionell storspelare i laget

En världsvan fotbollsmiljonär som numera i en märklig och motsägelsefull bemärkelse ibland känns så självklar att vi ibland glömmer bort hur stor han är i fotbollsvärlden.

Han tar vilken storklubb som helst i besittning, han umgås med auktoriteter på ett avkopplat vis, han får dem att buga i stället för tvärtom,

Han är Zlatan, något liknande får vi sannolikt inte uppleva igen.

Men framför allt, han är en svensk landslagsspelare.

Thomas Ejderhov

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Vi är inne på sista timmarna, sedan ska Graham Potter presentera sin VM-trupp.

Spänningen ökar, spekulationerna avlöser varandra, uppgifterna varierar, likaså namnen på de spelarna.

Vid fyratiden på tisdagseftermiddagen offentliggör Graham Potter vilka 26 spelare han har förtroende för. Vilka blir något så unikt som VM-spelare

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen