Nu uppstår tillfället att förändra

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Stefan Bergh gillar att vara generalsekreterare. Det jobbet hade han vid Cancerfonden när han tog steget till RF för tio år sedan och fick samma uppdrag. Nu har han  sagt upp sig för en motsvarande tjänst vid Internationella bordtennisförbundet (ITTF). Han slutar i mars och jakten på en ersättare  är inledd. Samtidigt granskas RF:s roll och resultat. Fungerar modellen med ett egentligt ämbetsverk för idrott och ändå inte? Ska samma hjulspår gälla i fortsättningen? Behöver något förändras, med tanke på att även ett ordförandeskifte skedde för drygt ett år sedan. 

Frågor som  Stefan Bergh slipper frågan,  när han snart sitter på sitt nya kontor i Lausanne. efterträdaren på RF slipper den inte inte.

Stefan Bergh slutar som RF:s generalsekreterare och nu påbörjas sökandet eter en efterträdare

Fungerar modellen med ett egentligt ämbetsverk för drott och ändå inte? Ska samma hjulspår gälla i fortsättningen? Behöver något förändras, med tanke på att även ett ordförandeskifte skedde för drygt bara ett år sedan. 

Frågor som  Stefan Bergh slipper, när han snart sitter på sitt nya kontor i Lausanne. efterträdaren på RF slipper dem inte. 

I Lausanne, håller  internationella  bordtennisförbundet till och där finns redan en svensk i direktionen, Petra  Sörling är ordförande.

internationell pingis styrs alltså av svenskar, både vid spelborden och vid sidan då vi har några spelare, som bekant, som  också gör sig gällande lite varstans i världen.

Grå eminens

Stefan Bergh representerar epitetet grå eminens mer än de flesta - en utåt obemärkt men i skymundan inflytelserik person. Han har ingen idrottslig bakgrund av betydelse, utan gillar att verka i bakgrunden. Det har präglat hans liv och han har trivts i den rollen.

– Den svenska idrottsrörelsen är fantastisk, det vill jag betona. Det har varit en förmån att under tio år få leda RF, SISU samt Bosöstiftelsen och bidra till utvecklingen av våra 72 medlemsförbund och dess 18 000 idrottsföreningar, säger Stefan Bergh diplomatiskt och fortsätter:

– Internationella frågor har alltid legat mig varmt om hjärtat och att nu få en ledande roll i det Internationella Bordtennisförbundet (ITTF)  ser jag fram emot.

Har blev generalsekreterare för RF/SISU 2015 då han valdes och utsågs av styrelsen.Sedan dess har han varit idrottens högste ämbetsman som  chef vid RF.

Han  har tidigare erfarenheter  från ideella organisationer som  generalsekreterare för Cancerfonden och IOGT-NTO, samt idrottspolitisk chef och internationell sekreterare på RF.

Han har också  haft  engagemang i studentidrotten, bland annat som vice ordförande i Internationella studentidrottsförbundet (SISU) och hedersordförande i Sveriges Akademiska Idrottsförbund.  

Frågan  är vad en generalsekreterare gör, vilka är de främsta uppgifterna?

- Jag är ansvarig för den operativa ledningen av RF och SISU, vilket innebär att driva strategiska mål, stödja idrottens föreningar och förbund.

Det är inte regeringen som utser generalsekreteraren i RF utan  RF:s styrelse som en ideell självständig organisation. RF går ändå att likna vid ett ämbetsverk och skulle egentligen kunna bära namnet Idrottsverket. Frågan kommer på tal under stundom, men ingen politiker vill fronta här trots idrottens tillväxt och förändring i alla avseenden, i synnerhet ekonomiskt och politiskt och det faktum att idrotten är landets tredje största folkrörelse. 

Den frågan törs ingen driva

Som en statlig myndighet, nej det.är en fråga  som inte någon varken vill törs driva. Skiftet av generalsekreterare kommer inte heller att påverka saken. 

Som ordförande i RF gäller det att ha nära  och försonlig kontakt med Jakob Forssmed, den nuvarande idrottsministern 

Det högsta beslutande organet i RF är Riksidrottsmötet (RIM), som hålls vartannat år. Där fastställs stadgar och en övergripande inriktning för styrelsen och kansliet. Allt  bygger på den svenska folkrörelsemodellen och idrottens självständighet

Men en unik och historisk förändring skedde vid inrättandet av en idrottsminister 1994 när Marita Ulvskog blev idrottsminister. Sedan dess har det rullat på, 14 personer har passerat på stolen. Samma frågor har återkommit runt Idrottens bevekelsegrunder  som ändå är i en ständig och gigantisk förändring, men Jakob Forssmed har satt sig till rätta och tycks anse, som kollegorna i regeringen, att det  fungerar ganska bra. Han underordnar sig systemet och dessutom - regeringar av skild färg och karaktär ärver gärna vanan att acceptera modellen med ett självständigt RF och i dag en initierad idrottsminister på halvtid med ansvar för folkhälsa, idrott och civilsamhälle

Så visst har det skett en viss utveckling...

Måste kunna driva på

Men emellanåt återkommer frågorna om statsanslagets storlek och hur elitidrottens värde och vad riksdag och regering anser.   

Här har Stefan Bergh och  kunnat bidra och stödja idrotten. I sammanhangert kan man tycka att det är är märkligt att det inte finns en allians med arenaidrotter som har en rad gemensamma frågor, De kunde fronta  i i arbetet med att ansöka, argumentera och förhandla med både RF:s ledning och Jakob Forssmed för att ge rätt kunskap och förutsättningar inför nästa trappsteg i beslutsprocessen. Det skulle båda parter tjäna på.

I dag när frågorna aktualiseras bli det långa beslutsvägar och en och tystlåten ton 

Vid de här tillfällena kan det bränna till, för en gångs skull. Men ivriga debatörer är få bland förbunden. Representanterna är inte så ihärdiga och målmedvetna, debatter flammar upp för sällan, då anhängarna inte är tillräckligt angelägna. 

Stefan Bergh har inte stått på barrikaderna, varken i skrift eller tal Det har inte varit hans stil.

Generalsekreteraren   agerar på uppdrag av RF-styrelsen det uppkommer viss kritik emellanåt. I synnerhet när samma fråga och svar återkommer - begäret om ett höjt statligt anslaget och därtill bedömningen  och uppskattningen av svensk idrott.  Generalsekreteraren ska visa en väl  tillmötesgående stil, det är uppenbarkliges uttalat hos RF.

Regeringen lutar sig mot det slutliga beslutet i riksdagen och  en politisk och retorisk bedömning. Idrottens representanter vilar sig bakåt och konstaterar  än en gång ”påverkansarbetet gav inte heller i år ett önskat resultat” 

identiska frågor - och svar

Oavsett politiskt styre är tongångarna nästan identiska  från val till val.

Statsbudgeten påverkas av konjunktur, konkurrens från andra samhällssektorer, och regeringens prioriteringar, samt finanspolitiska ramar.

gOch åter - regeringar ärver vanan att tycka modellen med ett självständigt RF och en initierad idrottsminister på halvtid fungerar. hur kopierat umgänget och tonen än är...

Det behövs någon som rör om i det här sällskapet

Thomas Ejderhov

Fakta

Stefan Bergh är född i Piteå 1962 och en genuin utbildning var vad som gällde från början. Han blev lärare och började karriären i skolan innan han också pluggade vidare och tog en fil kand vid Uppsala innan han tog steget till civilsamhälles- och idrottsorganisationer.

Stefan Bergh gillar att vara generalsekreterare. Det jobbet hade Stefan vid Cancerfonden när han tog steget till RF för tio år sedan och fick ett identiskt uppdrag. Men nu får det vara nog och han har sagt upp sig för en motsvarande tjänst vid Internationella bordtennisförbundet (ITTF). Han slutar i mars och rekryteringen av en ersättare  är inledd, och samtidigt granskas RF:s roll och resultat, 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Svensk bandy mobiliserar. Förbundet och liga föreningen ska tillsammans skapa resurser i ett arbete som har pågått en tid.  De innebär i klartext att  Svenska Bandyförbundet (SBF) och Föreningen Svensk Elitbandy (FSE) fördjupar sitt samarbete och samordnar nu arbetet med marknadsföring, försäljning och partneraktivering.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Nyår är förenat med löften. Som att börja motionera – mera! Det utmanar åtskilliga. Nu finns det statistik på det.

 En svsnsk klassier presenterar nu deltagarsiffrorna för 2025. Inte mindre än 4 600 deltagare, varav nästan hälften kvinnor, klarade en Klassiker, d v s startade och fullföljde Vasaloppet, Lidingöloppet, Vätternrundan och/eller Vansbrosimnngen. Det är det högsta antalet genomförda Klassiker sedan 2018

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen