Nu ska Karl-Erik hålla koll på många bollar

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Valberedningen har gjort sitt och på måndagen offentligggjordes att den tidigare ordföranden för Svenska fotbollförbundet (SvFF), Karl-Erik Nilsson, nomineras som RF:s nye ordföranden. Han får den mäktigaste posten inom svensk idrott. 

Karl-Erik Nilsson ska ersätta Björn Eriksson. Det är ingen lätt uppgift som den förre domaren har antagit. Ska man beklaga eller gratulera… 

Karl-Eriknilsson flyttar in i Idrottens Hus och den förre fotbollsbasen ska nu ha koll på många bollar.

Det är han som ska reagera, han blir talesmannen och ska representera idrotten inför alla tänkbara och otänkbara aktörer och sammanhang. Alla med skiftande förslag, åsikter, olika intresse och vilja att samarbeta eller ej. 

Han ska alltid ha ett svar, anpassat och improviserat om så krävs.

Frågan är med vilka konsekvenser skiftet sker.

Att Björn får ett mer behagligliv utan så mycket arbete - medan Karl-Erik blir kvar i en arbetsbelastad tillvaro som ändå måste vara det han önskar sig eftersom han sa ja till en ny framträdande roll efter åren inom fotbollen. 

Före och efter Björn

Men framför allt, tjänar idrottsrörelsen på bytet?  

Oavsett, en sak står klar, människor kommer att prata om tiden före och efter Björn E.

Under tolv års tid har han suttit i Riksidrottsförbundets styrelse – varav de senaste åtta åren som dess ordförande. Ingen har behövt tvivla inför hans ståndpunkt i diverse frågor, han har alltid haft svar på tal.

Han har kritiker, vilket är inte annat än logiskt med den positionen och alla frågor. Men nu, i avskedets stund, kommer åtskilliga inom idrottsrörelsen att ändå förstå vilken nytta och insats som Björn har uträttat. 

Den förre polischefen har haft ett ord eller finger med i det mesta - och lite till. Både under idrottens lugnare vardag och under den exceptionella Covid-tiden. Hur pressad han än har varit har Karl-Erikhittat lösningar via eftertanke och en positiv betoning. och faktiskt.tror att han helst hade velat fortsätta.

Visste hur det gick till

Få var och är bättre skickade än Björn att kliva in i regeringens korridorer och prata med de styrande. Med sin vana vid tillvägagångssätt och beteenden i de mest polerade styrelserummen visste han hur resonemangen löd och hur beslut tillkom och på vilka grunder enighet uppnås

Som den handlingskraftige improvisatören med en bred bakgrund inom framträdande ämbeten har han utvecklat ordföranderollen. Och inte minst, Han har varit tillgänglig och lyhörd, dessutom stryktålig, hur mycket motståndare än har laddat.

Rollen i RF har en inneboende narurlag som inne bär att låta alla att ha sina åsikter, och själv ska ordföranden i synnerhet visa tålamod och vara lyhörd.

Har Karl-Erik Nilsson den förmågan?  

 

Efter åren inom fotbollen har han torde han också ha skaffat sig en en vana från förhandlingar med beslutsfattare och en förmåga att uppnå samförståndets lösning. 

Det krävs av honom även framledes, men utåt sett har det aldrig framgått att han är den handlingskraftige och reaktionssnabbe potentaten

Han har en del att bevisa.

Som ordförande krävs att man ska kunna växla mellanförsiktighet till att agera instinktivt enligt den vind som råder.

Att hitta rätt tonalitet

Vid rätt tillfälle ska en ens egen ståndpunkt gälla, nästa gång är det tvärtom. Att känna rätt takt och hitta rätt tonalitet.

Det ska ske två år efter att fotbollen hotade att lämna RF.

Då hotade han med fotbollens utträde och var snabb med hårda kommentarer. Idag vill han vara förlåtande:

– Jag kan förstå om det finns de som utifrån tycker att det här är lite märkligt, säger han i dag och syftar på sina olika roller. När splittringen var som störst förlorade Karl-Erik slutligen i skiljenämnd och det krävdes försonande möten.  Det är begynnelsevillkoren inför det kommande arbetsklimatet.

Som om inte det vore nog – han ska också öka budgeten inom RF och hantera de utlovade nedskärningarna inom  organisationen.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.

Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är  inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja