Då misslyckandet vändes till succé
Med prestationer kom glädjen. Ingen ny upptäckt precis, Så är det med all idrott och det bevisades än en gång med handbollslandslaget totala förvandling. Från misslyckande till succé när största artisten visade vägen och hyllades oreserverat. Andreas Palicka är en av de största profilerna inte bara i här utan över huvud taget i svensk lagidrott. 39-åringens fantastiska och inspirerande andra halvlek är värd ett eget kapitel i Handbollens historiebok.

Handbollen är på g igen, den här vändningen behövde sporten och det var också ett syfte med EM-arrangemanget, men visst hade utbytet kunnat bli avsevärt bättre..
Förbundets vikiga utvärdering
Frågan är vad förbundsstyrelsen kommer fram till i sin utvärdering.
Vissa frågeetecken skapar oro och rvivel.
Första punkten -Vem sdka stå i mål i fortsättningen? Andreas Palika tackar för sig och någon given ersättare finns det inte.
En ofrånkomlig punkt är förbundskapten Michael Apelgrens vara eller inte vara..
Hans facit i dag - två mästerskap med mera tvivel än belåtenhet. Landslaget har inte utstrålat rätt engagemang och inte heller en övertygelse om att skapa något riktigt bra har funnits. Och hur klokt var det att strunta i kantspelet...
Nej Apelgren övertygade inte, och frågan är om förbundet vill ge honom en ny chans i Tyskland om ett år?
Det svenskal aget höll hög klass med idel stjärnor, men kapaciteten framkom ite förrän i matchen mot Schweiz..
• Felix Claar — till vardags i tyska Magdeburg
• Albin Lagergren — också Magdeburg
• Oscar Bergendahl, även han i Magdeburg
• Daniel Pettersson. fjärde svensken i Magdeburg
• Max Darj – Füchse Berlin
• Jonathan Carlsbogård, FC Barcelona
• Hampus Wanne – danska Høj
• Erik Johansson— THW Kiel
• Nikola Roganovic, jättetalangen från Malmö
• Nikola Jim Gottfridsson, Pick Szeged
• Och så den där suveräna målvakten, Andreas Palicka, numera i norska Kolstad
Det man skapet ska räcka långt, riktigt långt
Ett lag för medalj
14:e-plats i VM fjol och nu den här mycket tveksamma insatsenav ett gäng egentligenkompetenta spelare, tyder pår nåt riktigt fel. Egentligen är det ett lag tillräckligt bra för att ta EM-medalj när spelet fungerar.
Så resultaten pekar i endasten riktning för Apelberg
På tal om utlandsspel. Landslaget består av en majoritet av spelare i utländsk tjänst. För nåt år sedan fanns det faktiskt runt 100 svenska herrar och damer som tjänstgjorde i klubbar runt om i Europa.
Det här påverkar förstås standarden på seriehandbollen på hemmaplan. klubbarna har också tappat åskådare under de senaste åren och det har varit svårt att t återhämta minussiffrorna från pandemin.
Skulle inspirera fler till handboll
I dag För säsongen **2023–24 låg det sammanlagda publiksnittet på ungefär 1 330 åskådare per match vid herrligan, i synnerhet när IFK Kristianstad, Hammarby IF och IFK Skövde HK har hemmamatch, Där ligger siffrorna kvar. En succé i EM hade kunnat förbättra siffrorna.
Men den effekten uppstod aldrig och proffsen blir kvar utomlands.
Förhoppningen var att EM skulle inspirera nya generationer av spelare och hjälpa klubbarna med rekryteringen. Men den festen och glädjen uppstod aldrig i och runt EM.
Och så gäller det också den ekonomiska utvinningen av EM. Publiksiffrorna låg i höjd med kalkylerna. men på ansvarigt håll har man dam-VM 2023 i Sverige och Norge och Danmark i gott minne - trots blandat kameralt resultat. Det norska handbollsförbundet gjorde ett miljonunderskott, men för det svenska handbollsförbundet gick det bättre, med en miljonvinst. Nåt liknande, och kanske lite mer än så, hoppas man på nu.
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.
Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar