Snittlöner på 2 miljoner i Allsvenskan

I engelska Premier League är den årliga snittlönen 63 miljoner kronor. I   Allsvenskan i fotboll, premiäromgången spelas i månadsskiftet mars-april visar på en tydlig uppdelning mellan de högst betalda spelare, med årslöner i mellan cirka 2.9 och 3,15 miljoner kronor

Dessa spelare hör hemma i de största klubbarna, läs Malmö FF, AIK, Djurgården och Hammarby.. Enligt sajten löneinfo.se har Malmös Oscar Lewicki en årslön på 3.15 miljoner kronor.

Bollarnaspelarna har stretchat, åskådarna är på väg in på läktarna. Nu ska den allsvenska premiären ske. Fot: TT

Genomsnittslönen är 532 857 kronor, i verkligheten är medianlönen lägre, ett mindre antal högt betala spelare drar upp genomsnittet. Enligt sajten fotbollsllivet.se är Ismael Diawara, reservmålvakt i AIK högst betala 2024 med en årslön på 2 944 000 kronor, vilket innebär en månadslön på 245 333 kronor. 

Väntade tips 

Diawara har nu lämnat AIK spelar under 2025 för IK Sirius. Närmast efter Diawara följde Nahir Besara, Hammarby, 2 923 000 kronor och  Alexander Milosevic, AIK 2 923 000 kronor.  Denne erbjöds inte nytt kontrakt och ska under 2025 spela för engelska Portsmouth.

 Representanter från 16 allsvenska klubbar samlades under måndagen i Stockholm för sedvanligt mingel inför seriestarten.   Inte helt oväntat fick Malmö FF de allra flesta förhandstipsen, följt av Hammarby och på tredje plats Elfsborg.  Nykomlingen Degerfors tippades på kvalplats, den andra nykomlingen, Öster, får lämna allsvenskan tillsammans med Värnamo.

I minglandet framkom att nye SEF-basen, Jens T Andersson, han väntas väljas på årsmötet på fredag, omgående måste förbättra relationen med SEF:s general sekreterare Johan Lindwall och landets 32 elitklubbar.  Lindwall, går inte alls hem hos elitklubbarna och röster har höjts för lyfta undan honom.

Lindwall, som rekryterades från Visby Golfklubb, har suttit två åt på posten, och anses ha brister i kommunikation och har haft svårt att markera SEF:s hållning i säkerhetsfrågor kring så kallade högriskmatcher.

Då sker uppgörelsen

Tidigare SEF-basen, Simon Åström sparkar ut Fredrik Reinfeldt vid SvFF:s årsmöte på lördag. En rockad som varit klar sedan valberedningen förordat Åström,.

 Även han måste jaga en ny general sekreterare. Andrea Möllerberg avskedades på grund av dålig stämning bland SvFF:s över 200 anställda på kansliet. 

Kjell Nilsson

Fakta

 Så här tippade media och fotbolls Sverige hur allsvenskan 2025 slutar.1 Malmö FF, 2 Hammarby, 3 Elfsborg, 4 Häcken, 5 Djurgården, 6 AIK, 7 Mjällby, 8 IFK Göteborg, 9 IFK Norrköping, 10 Sirius, 11 GAIS, 12 BP, 13 Halmstad, 14 Degerfors, 15 Öster, 16 Värnamo.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Arvfonden fortsätter att berika föreningar. Vid Arvsfondsdelegationens sista möte för i år  tillkom en rad beslut om lokalstöd som att gynnar en rad föreningar som hade ansökt och som nu kommer att tilldelas pengar.   

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.