Nytt chefsjobb ledigt i fotbollen

Det blåser i svensk fotboll.  På mindre än sex månader har två höga chefer tvingats gå. Först avskedades Fotbollförbundets Andrea Möllerberg, På onsdagen var det Svensk Elitfotbolls  generalsekreterare Johan Lindvall, som fick samma besked. 

-Självklart är jag besviken . Det har varit en rolig och tuff period, som jag har lärt mig mycket av. Jag vill tacka alla 32 klubbar samt våra partners för fint samarbete,  sade Johan i ett uttalande.

 

Det blåser i svensk fotboll.  På mindre än sex månader har två höga chefer tvingats gå. Först avskedades Fotbollförbundets Andrea Möllerberg, På onsdagen var det Svensk Elitfotbolls  generalsekreterare Johan Lindvall, som fick samma besked. 

-Självklart är jag besviken . Det har varit en rolig och tuff period, som jag har lärt mig mycket av. Jag vill tacka alla 32 klubbar samt våra partners för fint samarbete,  sade Johan i ett uttalande.MN. 

-Jag behöver några dagar för att ladda om. Just nu känns det bara omtumlande. Jag är ledsen, så är det.

På SEF, branschorganisation för landets elitklubbar, herrallsvenskan och Superettan går nu Lena Engström in som tf  generalsekreterare. Den 21 mars blev Jens T Andersson ordförande efter Simon Åström som  röstats fram som ny ordförande på SvFF.

Jens T Anderssons första ”drag” var att avskeda Lindvall, denne rekryterades från Visby Golfklubb, men har haft svårt att vinna klubbarnas förtroende. Lindvall har beskrivits som otydlig i många frågor, och har haft svårt att kommunicera med SEF-klubbarna. 

Efter två år på SEF:s får Lindvall, precis som Andrea Möllerberg, söka nya arbetsuppgifter.

Jens T Andersson vill inte kommentera om det funnits missnöje mot Lindvall.

-Det är ett personalärende inom SEF, och en dialog som jag väljer att föra internt mot Johan. Men elitfotbollen är en tuff bransch, och vi i SEF:s styrelse landade i det här beslutet, säger Jens T Andersson.

Den nye SEF-ordföranden har ett annorlunda CV.

 Han är nygammal på posten, han var även ordförande 2021-2022 men lämnade då för att blir sportchef  i Nefttji Baku i Azerbajdzjan. Han har också varit landslagschef på SvFF, vd. och klubbdirektör i AIK, sportchef i Hajduk Split, danska Århus, samt tränare för Sirius.

Johan Lindvall kom från rollen som vd på Visby Golfklubb, rankad etta bland svenska golfklubbar. Han har också suttit i Svenska Spels koncernledning och varit verksam på Destination Gotland.  Han var tidigare ledamot i i styrelsen för Elitfotboll Dam.

Han rekryterades av Simon Åström, den dåvarande SEF-ordföranden.

På SvFF är tills vidare stabschefen Tobias Tibell, t f generalsekreterare.  Efter kicken av Lindvall är två toppjobb lediga inom svensk fotboll.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar 

I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.

Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Sju av tio svenskar följde vinter-OS via SvT. De siffrorna kom redan för en vecka sedan. Nu visar Discoverys siffror också rekordnivåer. Bakom siffrorna ligger valet av idrotter då kanalerna delade på TV-rättigheterna från OS.

TV4/HBO Max fick tillgång till skidskyttet och SvT tog enligt ett tidigt önskemål hand om längdskidor. Beroende på att OS nådde så hög popularitet  kan bolagen redovisa höga tittarantal. S idbevakningen skedde i första hand i SvT medan curling, och  skidskytte lockade många tittare till TV4.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen