Men vad sker med Vinterstudion i framtiden?

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Aldrig har Vinterstudion varit mer uppskattat än vad programmet var på söndagen.

Alla är vi instängda i dessa Corona-tider och den här söndagen var det också uruselt väder.

Då förmedlade SVT en alldeles förträfflig underhållning från Finland. Det var bara att sätta sig i bästa TV-fåtöljen och ta del av allt som erbjöds.Drygt 2 miljoner tittare lär ha följt söndagens skidäventyr.

Vinterstudion med alla bilder och analyser serverades enligt föredömliga villkor 

Ebba Andersson och Frida Karlsson på jakt i söndagens lopp i Ruka - Med TV-kameror utefter spåret, men inte just på det på det parti där avgörandet skedde.

Miljontals svenskar satt i stugvärmen och njöt. Och hur mycket jublade inte de ansvariga i skidförbundet och skidskytteförbundet.

Helg efter helg är det likadant.

Pengarna flyter in i jämn takt, från både TV-rättigheter och sponsoravtal utan att förbundsansvariga behöver jaga livet ur sig. 

Fler förbund önskar det samma

Andra idrotter sneglar med avund. De tvingas betala för att det ska bli ens några TV-bilder eller om de måste ta en kostnad för att skapa streamingtjänster till sina anhängare. De når inte den breda massan med tittare som för den delen fullt upp med att diskutera rätt val av valla, för det är ju skidsporten som är prio ett.

Det är där, framför allt från SVT:s sändning som de stora tittargrupperna finns. Därmed också pengarna.

Antingen presenteras företagen som partners  på skyltar i TV-sändningen eller i bild från tävlingsplatsen. Såg ni från skidtävlingen på söndagen hur Bauhaus hade snickrat ihop skyltar i sådan mängd att skidåkarna nästan skymdes.

Vi matas med reklam, och tror att vi inte påverkas. Men hur kan då reklamköpen pågå och investeringarna bara öka…

Så ser de kommersiella villkoren ut i TV-världen. Attraktion och exponering styr, nu mer än någonsin.

SVT och Vinterstudion är som en räkmacka för de dubbla skidförbunden. ”Här är vi en part och har utrymme”, förmedlar de till omvärlden. Det är bara att visa upp schemat för säsongen för TV-bolagen och sponsorköpare.  de kommer omedelbart, glada  och med stor aptit. Köpslåendet kan börja

I motsvarande stund kan många andra förbund bara visa upp en torr skorpa…

Byggvaruföretaget  i spetsen

Förresten, Just Bauhaus är intressant. Byggvaruföretaget måste reservera åtskilliga miljoner årligen för idrottssponsring, eftersom de är med på så många olika håll.

Bauhaus finns med i ett tio-tal förbund, lika många stora tävlingar och stöttar också en rad enskilda idrottare. De är trogna och bra partners till många.

Men. Vinterstudion,och vi tittare står inför en något oviss framtid:

I vinter blir det 37 sändningar med betoning på världscuperna i längdskidor, skidskytte, alpint och skicross.  

Sedan ser det ut som att villkoren förändras avsevärt för TV-marknaden. 

SVT har förlorat rättigheterna till världscupen och VM i längdskidor, alpint och freestyle från 2021, men försöker rädda Vinterstudion via köp av rättigheter till delar av världscupen i skididrotterna.

Enligt sportchefen Åsa Edlund Jönsson är världscuptävlingarna i i alpint och längdskidor i Österrike säkrade enligt ett avtal som gäller till och med våren 2024. Sedan tidigare har SVT också köpt rättigheterna till tävlingarna i Schweiz vintern 2021-22.

Åsa är övertygad

”Vårt mål är att säkerställa Vinterstudion,” har Åsa Edlund Jönsson deklarerat.

Det ärr klart att SVT är angelägna om Sveriges mest tittade och uppskattade sportprogram. Vad annat ska hon säga.

Men i bakgrunden finns hotet. 

TV-bolaget Nent Group, med Viaplay och kanaler som TV3, TV6 och TV10, har köpt huvuddelen av tv-rättigheterna i skidsporter från hösten 2021.

Så vi får snart försöka acceptera andra TV-vanor.

Då får vi tittare börja betala för varje skidtag.

 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Drygt 5 miljoner kronor tilldelas fem projekt om idrott för personer med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF). Syftet med detta extra forskningsbidrag är att öka delaktighet och inkludering inom idrotten. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.