Bästa tänkbara start på OS

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

En bättre inledning på OS i Tokyo hade vi inte kunnat föreställa oss. Det var en seger för fotbollen och damlandslaget, men i lika hög grad en triumf för idrotts-Sverige, där tjejer får möjligheter och uppbackning för att kunna hävda sig i idrott. Rapporter vill ofta hävda motsatsen, att killarna alltid får förtur och tjejerna måste invänta sin tur, men det gäller sannerligen inte alla.

De spelade ut världsmästarna. Den blågula succén var fulländad.

Här finns mycket att göra, men det pågår en ständig utveckling och det märks inte minst bland många kommuner som gärna betonar hur de anslår nya och större medel som gynnar tjejernas idrottande.

Bara vid en titt tillbaka under pandemiåret visar hur tjejer gång efter gång har svarat för bedrifter och tagit över i rapporteringen från stortävlingar.

Många segertjejer

Tänk på alla framträdande namn i vintersporter, som skidåkarna Ebba Andersson, Linn Svahn och Frida Karlsson, likaså skidskyttets tjejgäng med i synnerhet systrarna Hanna och Elvira Öberg samt Stina Nilsson.

Notera också orienteringens fullkomligt suveräna  Tove Alexandersson. 

Uppräkningen kan fortsätta en lång stund. Många sporter har någon tjej som är internationellt framgångsrik.

I hög grad handlar det om individuella idrotter utan att man för den skull kan spåra något mönster eller gemensam nämnare

Nu har vi plötsligt hamnat i i ett OS med två svenska kvinnliga kollektiv, i fotboll och handboll.  Utan att ha synat historieböckerna torde det vara unikt.

Två landslag som också attraherar den typiske idrottsåskådaren och TV-tittaren. Lagen har många profiler som har vuxit i popularitet hos betraktarna.

Och nu har fotbollstjejerna visat vägen för handbollstjejerna.

Den suveräna insatsen mot USA tillkom efter ett respektlöst och utmanande agerande från första stund. Det var så kyligt och de såg närmast beräknande ut. Det var taktiskt fulländat, utfört av ett lag där självförtroendet lyste, inte bara tröjorna. Amerikanskorna blev utspelade och det kunde mycket väl ha varit 3-0 redan i paus.

Behärskade efter succén

Behärskat tar de nu emot allt beröm och graden av självförtroende visas av deras uttalande ”Vi är här för att ta OS-guld. De säger det utan att låta stöddiga eller orealistiska. Nu är det högst möjligt.

Med andra ord – den svenska idrottsmodellen är det inget större fel på. I den lilla klubben i den lilla kommunen har flera av dem fostrats, precis som många andra namnkunniga tjejer i andra idrotter.

Där, i Kvarterets IF finns många gånger den bästa uppväxtmiljön. Och förhoppningsvis en kommun med förståelse och intresse för att stötta tjejidrotten.

Upptäcker en rubrik ”Idrott ger unga tjejer ökat självförtroende”  i en undersökning som visar att unga kvinnor som idrottar känner just ett bättre självförtroende och mår bättre psykiskt. 

Det motsägelsefulla är att ändå väljer en tredjedel att avsluta idrottande när de når puberteten.

Just i brytpunkten mellan barn och vuxen uppstår en känslig tid ur många aspekter och det blir en gräns för åtskilliga tjejer. Deras liv förändras till stor del och blir som en skiljelinje mellan lek och allvar för åtskilliga.  Kraven tilltar just här, I många fall blir kompisarnas beteende skillnaden och påverkar valet att fortsätta eller ej.

Det märkliga är att det har mindre betydelse hur de lyckas i idrotten. De kan mycket väl sluta trots framgång…

En väsentlig upptäckt är att kvinnor som idrottar som unga  har senare vittnat om betydligt bättre självförtroende och stärkt psykiskt välmående. En majoritet höll med om att idrottandet i unga år format dem till de personer de är som vuxna.

Och vinnartyper finns det gott om i de båda landslagen som representerar Sverige i OS. Vi får se vad det leder till under de närmaste veckorna.

Thomas Ejderhov

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja