Men först måste regelverket justeras
Mankunde nästan se dem stå där sida vid sida, kulturfolket och idrottsentusiasterna. Aldrig har de varit så överens. De önskade så mycket, inte bara växelpengar, det räckte inte heller med några miljoner utan det handlade om miljarder. Dessutom krävdes klara besked och lättnader för besöksrestriktionerna.

De lyssnade bönfallande, höll andan länge, men idrottsminister Amanda Lind och inrikesminister Mikael Damberg fortsatte att prata, nästan i mun på varandra, innan beskedet slutligen kom.
Regeringen anslår 2,5 miljarder till idrotten (1 ) och kulturen (1,5 )!
Nånstans i kulisserna kunde man skymta finansminister Magdalena Andersson. Det var ändå hon som hade lättat på plånboken...
Centern och liberalerna ska också säga sitt, men ingen inbillar sig att de kan eller vill stoppa utbetalningarna.
Av bara farten kom också beskedet om inte fullt så restriktiva publikbegränsningar.
Fredagen vi aldrig lömmer
Fredagen den 21 går till historien.
Dagen då svenskarna kan se början på ett uppvaknande. Det ska bli möjligt att besöka fotbollsmatcher, shower, teatrar, med mera inom några veckor. Det terstår att justera reglerna. 50-personersgränsen kvarstår, men nu blir det möjligt med undantag, bara Folkhälsomyndigheten får säga sitt.
Det är ett gigantiskt steg mot det normala. Men det finns förlorare. Nöjesparkerna, som Liseberg och Gröna Lund, och enskilda tävlingsarrangörer som Vasaloppet och orienteringstävlingar. Vi får vänta med att åka karusell och motionera i tävlingssammanhang.
De blev bortglömda och man frågar sig vad som ligger bakom regeringens plötsliga handlande och beslut. Från maktens boning fanns inga apropåer i förrgår. Ministrarna hade sedan 14 dagar tillbaka vant sig vid olika uppvakningar.
Vad skedde i korridorerna?
Kulturen och idrotten har legat på hårt och inget tydde på besked förrän i nästa vecka. Några nya avgörande argument har inte heller framkommit och på måndag hade RF-basen Björn Eriksson ett möte inplanerat med Amanda Lind, innan dess skulle inget hända, hette det.
Men på torsdagskvällen kom plötsligt inbjudan till presskonferens och nu lät dubbla ministrar de nya direktiven bli kända. Av något skäl gick det mycket fort de senaste dagarna. Nu ska de lappa ihop regelverket och inte minst, Amanda Lind måste ha tumme med Anders Egnell.
Mest lästa just nu
Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.
Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid SGF:s årsmöte 5-6 april.
Svenskar är pålitliga som arrangörer. Nu kommer ett nytt bevis. I september 2026 Blir Malmö platsen för Olympics Sweden Invitational Games. Ett idrottsevenemang för personer med intellektuell funktionsnedsättning, där drygt 2000 aktiva från både Sverige och andra länder får möjlighet att tävla i drygt tio olika idrotter.
Special Olympics Sweden Invitational Games 2026 blir det största idrottsevenemanget som någonsin arrangerats i Sverige för personer med intellektuell funktionsnedsättning.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.
Närmast kan vi se fram emot hockeyns Nations Cup i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.
Skriv kommentar