Ovetjkin är i kapp Gretzky
Han beskrivs som en medlöpare till Rysslands president Vladimir Putin, och NHL-organisationen har vägrat ingripa mot en profilbild på X och Instagram där han poserar tillsammans med Putin.
Natten till lördagen skrev Alexander Ovetjkin, 39 år, NHL-historia genom att gå upp jämsides med legendaren Wayne Gretzyks oslagbara rekord på 894 mål 1487 matcher.
-Jag är övertygad att ligan reagerat omedelbar om en spelare haft en profilbild med Ku Kux Klan eller Harwey Weinsen(sexualförbrytare. Bilden hade plockats ned på fem sekunder,
-Och det här är tusenfalt värre, säger Szymon Szemberg, tidigare mediachef på IIHF, det internationella förbundet och verksamhetschef för Champions Hockey League .
Han är född, är bosatt i Göteborg och har två favoritlag, Frölunda och NHL-laget Montreal.
Redan 2014 när Ryssland annekterade Krim och startade krig i Donbass var Ovetjkin med i en kampanj på internet där han med andra ryska kändisar propagerade för att ”rädda ukrainska barn från fascism”,
Hans koppling till den ryska statsapparaten är tydlig, i dag spelar en 40-tal ryska spelare i NHL, varje år ”draftas” nya spelare till ligan. Det internationella förbundet IIHF har sedan invasionen av Ukraina 2022 sanktioner mot Ryssland och Belarus och de är stoppades från internationellt spel och umgänge.
NHL lyder inte undan IIFH, och enligt Szemberg har ligan som policy att inte diskvalificera spelare på grund av åsikter eller politisk hållning. Här finns också juridiska aspekter och ligan är helt enkelt rädd för stämningsprocesser om någon med kontrakt förhindras att utöva sitt yrke.
-De resonerar att business är alltid business, och det är det bästa för ligan. Ovetjkins måljakt har varit en PR-cirkus hela säsongen, säger Szymon Szemberg
Ovetjkin valdes som nummer ett av Washington 2004. Fakta: 20 säsonger, 1485 grundseriematcher, 893 mål , 724 assist . Vinnare av Stanley Cup 2018, tre gånger utsedd till NHL:s MVP, nio gånger skytteligavinnare.
I tabellen över NHL:s främsta målskyttar genom tiderna är Mats Sundin bäste svensk på 27:e plats 564 mål och 1346 assist. En svensk spelare har gjort 50 mål en säsong, Håkan Loob.
Svensken Nicklas Bäckström har stor del i Ovetjkins målhunger. Han fanns närvarande när vid den historiska matchen. Bäckström har assisterat vid 279 av Ovetjkins nu 894 mål i karriären. Nu går Bäckström skadad och tvingas sannolikt att avsluta karriären.
-Inga passningar nu, bara skjut, lär Bäckström ha skickat med före nedsläpp.
Det mycket sannolika är Ovetjkin blir ensam om rekordet redan på söndagskvällen då hans Washington möter New York Islanders i UBS Arena i Belmont. Lita på att ryssen kommer att stå parkerad i vänstra tekningscirkeln, hans favoritposition, för att hitta nätet.
Wayne Gretzky kommer att närvara vid matchen.
”Ovies” nuvarande kontrakt med Washington är värt 95 miljoner om året. Totalt beräknar hans förmögenhet till 1.5 miljarder kronor.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar
I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.
Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar