Ovetjkin är i kapp Gretzky

Han beskrivs som en medlöpare till Rysslands president  Vladimir Putin, och NHL-organisationen har vägrat ingripa mot en profilbild på X och Instagram där han poserar tillsammans med Putin.

Natten till lördagen skrev Alexander Ovetjkin, 39 år, NHL-historia genom att gå upp jämsides med legendaren Wayne Gretzyks oslagbara rekord på 894 mål 1487 matcher.

Målmedveten så det förslår. Alexander Ovetjkin är nu ikapp oförglömlige Wayne i NHL:s poängligaGretzky.

-Jag är övertygad att ligan reagerat omedelbar om en spelare haft en profilbild med Ku Kux Klan eller Harwey Weinsen(sexualförbrytare. Bilden hade plockats ned på fem sekunder,

-Och det här är tusenfalt värre, säger Szymon Szemberg, tidigare mediachef på IIHF, det internationella förbundet och verksamhetschef för Champions Hockey League .

Han är född, är bosatt i Göteborg och har två favoritlag, Frölunda och NHL-laget Montreal.

Redan 2014 när Ryssland annekterade Krim och startade krig i Donbass var Ovetjkin med i en kampanj på internet där han med andra ryska kändisar propagerade för att ”rädda ukrainska barn från fascism”,

Hans koppling till den ryska statsapparaten är tydlig, i dag spelar en 40-tal ryska spelare i NHL, varje år ”draftas” nya spelare till  ligan. Det internationella förbundet IIHF har sedan invasionen av Ukraina 2022 sanktioner mot Ryssland och Belarus och de är stoppades från internationellt spel och umgänge.

NHL lyder inte undan IIFH, och enligt Szemberg har ligan som policy att inte diskvalificera spelare på grund av åsikter eller politisk hållning. Här finns också juridiska aspekter och ligan är helt enkelt rädd för stämningsprocesser om någon med kontrakt förhindras att utöva sitt yrke.

-De resonerar att business är alltid business, och det är det bästa för ligan. Ovetjkins måljakt har varit en PR-cirkus hela säsongen, säger  Szymon Szemberg

Ovetjkin valdes som nummer ett av Washington 2004. Fakta: 20 säsonger, 1485 grundseriematcher, 893 mål , 724 assist . Vinnare av Stanley Cup 2018, tre gånger utsedd till NHL:s MVP, nio gånger skytteligavinnare.

I tabellen över NHL:s främsta målskyttar genom tiderna är Mats Sundin bäste svensk på 27:e plats 564 mål och 1346 assist.  En svensk spelare har gjort 50 mål en säsong, Håkan Loob.

 Svensken Nicklas Bäckström har stor del i Ovetjkins målhunger. Han fanns  närvarande när vid den historiska matchen. Bäckström har assisterat vid 279 av Ovetjkins nu 894 mål i karriären. Nu går Bäckström skadad och tvingas sannolikt att avsluta karriären.

-Inga passningar nu, bara skjut, lär  Bäckström ha skickat med före nedsläpp.

Det mycket sannolika är Ovetjkin blir ensam om rekordet redan på söndagskvällen då hans Washington möter New York Islanders i UBS Arena i Belmont.  Lita på att ryssen kommer att stå parkerad i vänstra tekningscirkeln, hans favoritposition, för att hitta nätet.

Wayne Gretzky kommer att närvara vid matchen.

”Ovies” nuvarande kontrakt med Washington är värt 95 miljoner om året.  Totalt beräknar hans förmögenhet till 1.5 miljarder kronor.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja