Miljoner saknas i Östersunds FK

Östersunds Fotbollsklubb har levt med ständiga hot i tio år.  Nu är det kris igen. Klubben måste återställa det egna kapitalet i ett läge när det inte ens finns täckning för de dagliga uppgifterna.’

- Och vi kan inte starta superettan i slutet av mars, spela två omgångar och sedan inte kunna fortsätta”, säger Anders Cederberg, ordförande för ÖFK:s elitbolag.

-            – Vi har fått in hälften av vad som krävs, men det återstår cirka sex miljoner för att vi ska kunna starta superettan.

Jämtkraft arena - ska det bli någon fotboll där denna säsong?

Klubbens existens är hotad.  Fotbollförbundet har säkerligen ingen lösning. Att lotta om Superettan, landets näst högsta serie, med bara några dagar kvar till premiären, eller än mindre, efter några omgångar, framstår som en omöjlig lösning.

Ser sanningen

Till fotbollz.se. säger Anders Cederberg till och med:

– Vi har i nuläget inte det kapital som behövs för att starta och genomföra säsongen.

Händellseutvecklingen i Jämtland är synnerligen märklig i Jämtland. Ii fredags höll Östersunds FK sitt årsmöte  med  positiva tongångar. Trots att alla närvarade konstaterade ett minusresultat på 10 miljoner under fjolåret.

Och elitbolagets ordförande Anders Cederberg var förväntansfull.

I dag har en annan uppfattning och säger till Östersunds-Posten:

– Det kan ha varit så att jag drog för stora växlar.

Omgivningen frågar sig vad som har hänt.

– Jag hör vad folk runtomkring säger och det gör att jag inte är lika övertygad nu som jag var då om att det här kommer att gå bra.

Han medger att han förlitade sig på att företag och privatpersoner som tidigare räddat ÖFK skulle göra det igen.

– Det var den känslan jag hade, men nu tror jag inte att de är beredda på att göra det. Det är så jag upplever det.

PÅ klubbens hemsida publiceras nu ett öppet brev till sponsorer och supporters:

” Klubben arbetar för att återställa underskottet från 2024 och har en avbetalning under april månad som avser den gamla skatteskulden på drygt tre miljoner kronor.  

Saknar likviditeten

Utifrån att vi har haft en osäker ekonomisk situation, i kombination med omvärldsfaktorer har försäljningen gällande sponsring gått trögare än förväntat. Det har medfört att vår likviditet inte är lika god som prognosen gav sken av i början på året”.

Fortsättningen  påvisar styrelsens tänka lösning:

” Vi till trycka på att vi har alla förutsättningar för att bedriva elitfotboll här i Jämtland. Det är viktigt både för ungdomarna, näringslivet och hela länet att ÖFK finns kvar och är en stark aktör att räkna med inom Svensk Elitfotboll.

Därför vill vi uppmana företagare, privatpersoner och supportrar att bidra efter förmåga. Detta genom att gå på hemmapremiären, sponsra laget och vid möjlighet att investera i spelartruppen”.

Anders Cederberg  betonar:

Investeringsupplägget innebär att företag ska investera i en modell som bygger på en avkastning på spelarförsäljningar.

– Det vi behöver göra just nu är att lämna in en handlingsplan till Fotbollförbundets elitlicensnämnd om hur vi ska återställa kapitalet. Om vi inte har gjort en handlingsplan de bedömer som trovärdig så behöver vi göra ett delårsbokslut den sista augusti för att visa att det är återställt, säger Anders Cederberg.

 

.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.

I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK  till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Under torsdagen gav SOK klartecken till ytterligare sju idrottare. OS-truppen består därmed av 107 aktiva, men sedan tillkommer alla ledare så den svenska representationen under OS är bred.

107, här kan se alla grenar och samtliga tävlande. De ytterst ansvariga i SOK rror på 15 medljer av skilda valörer. Vad tror du?, Är det realistiskt? Vilka är dina favoriter?

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen