Miljoner saknas i Östersunds FK
Östersunds Fotbollsklubb har levt med ständiga hot i tio år. Nu är det kris igen. Klubben måste återställa det egna kapitalet i ett läge när det inte ens finns täckning för de dagliga uppgifterna.’
- Och vi kan inte starta superettan i slutet av mars, spela två omgångar och sedan inte kunna fortsätta”, säger Anders Cederberg, ordförande för ÖFK:s elitbolag.
- – Vi har fått in hälften av vad som krävs, men det återstår cirka sex miljoner för att vi ska kunna starta superettan.
Klubbens existens är hotad. Fotbollförbundet har säkerligen ingen lösning. Att lotta om Superettan, landets näst högsta serie, med bara några dagar kvar till premiären, eller än mindre, efter några omgångar, framstår som en omöjlig lösning.
Ser sanningen
Till fotbollz.se. säger Anders Cederberg till och med:
– Vi har i nuläget inte det kapital som behövs för att starta och genomföra säsongen.
Händellseutvecklingen i Jämtland är synnerligen märklig i Jämtland. Ii fredags höll Östersunds FK sitt årsmöte med positiva tongångar. Trots att alla närvarade konstaterade ett minusresultat på 10 miljoner under fjolåret.
Och elitbolagets ordförande Anders Cederberg var förväntansfull.
I dag har en annan uppfattning och säger till Östersunds-Posten:
– Det kan ha varit så att jag drog för stora växlar.
Omgivningen frågar sig vad som har hänt.
– Jag hör vad folk runtomkring säger och det gör att jag inte är lika övertygad nu som jag var då om att det här kommer att gå bra.
Han medger att han förlitade sig på att företag och privatpersoner som tidigare räddat ÖFK skulle göra det igen.
– Det var den känslan jag hade, men nu tror jag inte att de är beredda på att göra det. Det är så jag upplever det.
PÅ klubbens hemsida publiceras nu ett öppet brev till sponsorer och supporters:
” Klubben arbetar för att återställa underskottet från 2024 och har en avbetalning under april månad som avser den gamla skatteskulden på drygt tre miljoner kronor.
Saknar likviditeten
Utifrån att vi har haft en osäker ekonomisk situation, i kombination med omvärldsfaktorer har försäljningen gällande sponsring gått trögare än förväntat. Det har medfört att vår likviditet inte är lika god som prognosen gav sken av i början på året”.
Fortsättningen påvisar styrelsens tänka lösning:
” Vi till trycka på att vi har alla förutsättningar för att bedriva elitfotboll här i Jämtland. Det är viktigt både för ungdomarna, näringslivet och hela länet att ÖFK finns kvar och är en stark aktör att räkna med inom Svensk Elitfotboll.
Därför vill vi uppmana företagare, privatpersoner och supportrar att bidra efter förmåga. Detta genom att gå på hemmapremiären, sponsra laget och vid möjlighet att investera i spelartruppen”.
Anders Cederberg betonar:
Investeringsupplägget innebär att företag ska investera i en modell som bygger på en avkastning på spelarförsäljningar.
– Det vi behöver göra just nu är att lämna in en handlingsplan till Fotbollförbundets elitlicensnämnd om hur vi ska återställa kapitalet. Om vi inte har gjort en handlingsplan de bedömer som trovärdig så behöver vi göra ett delårsbokslut den sista augusti för att visa att det är återställt, säger Anders Cederberg.
.
Mest lästa just nu
Nedflyttning till Hockeyallsvenskan, HA, innebär ett intäktsbortfall på minst 50 miljoner kronor. Under pågående OS-uppehåll har Dala-klubben tio poäng, i praktiken elva med usel målskillnad, upp till säker mark.
-Styrelsen har under en tid följt den sportsliga utvecklingen och gör bedömningen att en förändring i den sportsliga ledningen är nödvändig, meddelar ordföranden Anders Gärdsback via föreningens hemsida.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.
Det sker via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.
Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion.
– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.
När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar