Så här berörs sportsändningarna

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

I dagens försäljning ingår TV4 och MTV i Sverige och Finland. Försäljningssumman är på 6,55 miljarder kronor.

– Det här är helt i linje med vår strategi, att förenkla strukturen i Telia, säger vd Patrik Hofbauer.

Telias mindre lyckade affärer

Det har ryktats under nära två  år att Telia skulle sälja tv-delen som inte har varit någon lysande affär. Telia köpte TV4 2019 av Bonnier för sammanlagt 9,7 miljarder kronor. I samband med försäljningen gör nu Telia en nedskrivning av värdet på tv- och mediadelen på 2 miljarder kronor.

För ett år sedan gjordes ytterligare nedskrivningar på 900 miljoner kronor.

TV4:s största pågående sporträttighet är Svenska Hockeyligan, SHL. Där har kanalen rättigheterna till 2030 efter ett avtal från 2020.  

Delar OS med SVT

I somras blev det också klart att TV4 ska dela fritv-rättigheterna till OS med SVT. Avtalet gäller Milano/Cortina 2026, Los Angeles 2028, Franska alperna 2030 samt Brisbane 2032.

Inom fotboll tappade TV4 herrarnas Champions League inför årets säsong till Viaplay. Men kanalen har sedan tidigare säkrat rättigheterna till herrarnas fotbolls-EM 2028 samt fotbolls-VM 2026, som de visar tillsammans med SVT.

Vidare har de bibehållit sändningsrättigheterna till italienska ligan, som går ut 2027, och spanska ligan, som går ut 2026.

Vad händer med Allsvenskan?

Även herrallsvenskan och svenska cupen går att se på kanalen. Det förstnämnda går redan att ses via ett avtal med de primära rättighetsinnehavarna Discovery/Max, men från och med 2026 har TV4 rättigheterna för landets högsta fotbollsserie samt superettan. Det till 2032.

I övrigt har kanalen bland annat rättigheterna till ATP-touren i tennis, NBA-basketen och rally-VM.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

AIK fotboll redovisar ett resultat på  - 16 miljoner i bokslutet för  2025. Under samma period uppgick rörelsens intäkter till 363 Mkr,  en ökning med 15 procent

 Beloppet avser hela koncernen bestående av AIK Fotbollsförening, där elitverksamheten ingår, AIK Fotboll AB samt dotterbolaget Merchandise AB samt Nytomta AB Fastigheter.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion. 

– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.

När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen