Så här berörs sportsändningarna

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

I dagens försäljning ingår TV4 och MTV i Sverige och Finland. Försäljningssumman är på 6,55 miljarder kronor.

– Det här är helt i linje med vår strategi, att förenkla strukturen i Telia, säger vd Patrik Hofbauer.

Telias mindre lyckade affärer

Det har ryktats under nära två  år att Telia skulle sälja tv-delen som inte har varit någon lysande affär. Telia köpte TV4 2019 av Bonnier för sammanlagt 9,7 miljarder kronor. I samband med försäljningen gör nu Telia en nedskrivning av värdet på tv- och mediadelen på 2 miljarder kronor.

För ett år sedan gjordes ytterligare nedskrivningar på 900 miljoner kronor.

TV4:s största pågående sporträttighet är Svenska Hockeyligan, SHL. Där har kanalen rättigheterna till 2030 efter ett avtal från 2020.  

Delar OS med SVT

I somras blev det också klart att TV4 ska dela fritv-rättigheterna till OS med SVT. Avtalet gäller Milano/Cortina 2026, Los Angeles 2028, Franska alperna 2030 samt Brisbane 2032.

Inom fotboll tappade TV4 herrarnas Champions League inför årets säsong till Viaplay. Men kanalen har sedan tidigare säkrat rättigheterna till herrarnas fotbolls-EM 2028 samt fotbolls-VM 2026, som de visar tillsammans med SVT.

Vidare har de bibehållit sändningsrättigheterna till italienska ligan, som går ut 2027, och spanska ligan, som går ut 2026.

Vad händer med Allsvenskan?

Även herrallsvenskan och svenska cupen går att se på kanalen. Det förstnämnda går redan att ses via ett avtal med de primära rättighetsinnehavarna Discovery/Max, men från och med 2026 har TV4 rättigheterna för landets högsta fotbollsserie samt superettan. Det till 2032.

I övrigt har kanalen bland annat rättigheterna till ATP-touren i tennis, NBA-basketen och rally-VM.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det egentliga  verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan  hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.

Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Han beskriver sig själv som en hockeynörd, och vill gärna vara ett bollplank till förbundskapten Sam Hallam. 

Efter Tre Kronors senaste VM-guld, i Köpenhamn 2018 skänkte nummer 93 Mika Zibanejad, tillsammans med sin bror, Monir Kalgoum, 300 000 kronor till  unga flickors ishockey i Stockholm.

I VM i Stockholm fem år senare spelar Mika Zibanejad verkligen på hemmais, hans första kontakt med sporten var i Hammarby Hockey, i dag i  division två. Han är ensam 08-spelare från landets största hockeydistrikt, och är Sam Hallams största offensiva vapen i guldjakten i Avicci Arena. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.

Han har gjort succé , men  saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.

– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är  allvarlig.