Fotbollens dubbla fullträff

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Det skulle bli folkfester på Friends Arena när Frankrike, Kroatien och Portugal kom på besök. Ni vet sanningen. Det blev tomt och tyst, och dessutom idel förluster på nationalarenan – fram till lördagens möte med Kroatien. En framgång som tillmäts oändlig betydelse - både i sportsligt och ekonomiskt avseende. En ny succé mot Frankrike på tisdag innebär att säsongen är räddad. Inte bara det, miljonerna är räddade.

En annorlunda förbundskapten, vikairerande Peter Wettergren i munskydd och dold glädje

Ordförande Karl-Erik Nilsson och generalsekreterare Håkan Sjöstrand gick dystra omkring i Köpenhamn i samband med träningsmatchen mot Danmark i veckan.

Inte nog med att coronan försvårade allting, entréintäkterna uteblev helt, landslaget förlorade gång på gång och kritiken mot både förbundets och lagets beteende var tuff.

Då klappade de om varandra

 Några dagar senare klappade Karl-Erik och Håkan om varandra glatt. Plötsligt är landslaget i medvind igen.  Förbundet också.

2-1 mot Kroatien var en enormt viktig framgång i alla bemärkelser.

Nu finns det hopp om en framtid

Om delvis ett nytt landslag. Notera att det var de två största ommöbleringarna som låg bakom målen, Marcus Danielson och Dejan Kulusevski, men 2-1 var i klar underkant. Laget var värt en större seger.

Om en bruten trend i höst där tvivlet växte i takt med förlusterna, i synnerhet när försvarsarbetet försämrats samtidigt som offensiven tappat i effektivitet. 

Lagets förmåga minskade och till och med förbundskapten Janne Anderssons fasad var inte lika övertygande, och det var inte nog, det fanns också en oro runt förbundets ekonomi när utgifterna översteg intäkterna. 

Notera - för två år sedan belönades Sverige med drygt 30 miljoner kronor i B-divisionen i Nations League – faktiskt en högre summa än vad spel i nuvarande A-divisionen kan ge.

Jätteförlust

Enbart under september gick SvFF back med 20 miljoner kronor. Så omfattande var de uteblivna intäkterna.  Storstjärnorna kom till Friends Arena med sina landslag, men på läktarna ekade det tomt. Inget annat förbund har åsamkats sådana ekonomiskt brutala smällar som fotbollsförbundet.

Varje landskamp utan publik har kostat förbundet runt 5 miljoner kronor. Budgeterade pengar som har försvunnit.

Lägg därtill alla utgifter med framför allt landslagsverksamheten och kansliets omkostnader…

Inte undra på att Sjöstrand och Nilsson har känt sig pressade.

Nu kan de hoppas på både nya och fortsatta TV- och sponsoravtal, inklusive bonusutbetalningar och ett 2021, med EM, där ett kinesiskt virus kan vara på flykt och dåduon Nilsson-Sjöstrand i så fall tillåts öppna dörrarna till Friends och fotbollsupportrar kan se ett nytänt landslag.

Tro på framtiden

Först gäller avslutningen i National League på tisdag, Frankrike-Sverige och Kroatien-Portugal. Svenskarna måste göra ett bättre resultat än kroaterna. I potten ligger en lättare eller svårare väg till EM 2021. VM-kval gäller dessutom i mars.

Det här var en kväll som gav tro på framtida triumfer. Den viktiga segern säkrade ett inspirerat lag och framför allt var det sättet som man vann på som gav en injektion av hopp.  

Oavsett hur det går räcker förbundets ekonomi till Janne Anderssons lön. Under föregående framgångar i matcher till EM och VM har han bidragit med bonuspremier som har berikat förbundet med runt 300 miljoner kronor brutto. Han är grabben med guldbyxor och inte har vi sett honom tappa dem…

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer successivt.

 Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.

Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.

Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.