Här är bara miljardärer välkomna

20 klubbar och minst 20 miljardärer. Annars är det ingen idé att göra sig besvär i Premier League. Det är bara stora plånböcker som gäller om någon vill bli ägare till en förening.

Oavsett om har ett fotbollsintresse har det blivit en trend att som internationell affärsmän köpa en engelsk fotbollsklubb. Det påvisas i  Affärsvärldens granskning av ligans 20 klubbar.

Ytterst handlar det om Manchester City. Klubben har köpt spelare som ingen annan och eftersom shejk Mansour Bin Zayed Al Nahyan har en förmögenhet om cirka 18 000 miljoner brittiska pund och lovar en hundraprocentig satsning är det bara en fråga om vilka spelare han köper när transferfönstret öppnar igen.

Noterbart i övrigt är:

att nyblivna mästarlaget Manchester United har en mycket illa omtyckt ägare i amerikanen Malcolm Glazer, en av fem amerikanare som är klubbägare.

att ryssarna också är framträdande. Först var Chelseas Roman Abramovich.

att Alisher Usmanov äger 27 procent av Arsenal och här tror på en maktstrid med amerikanen Stan Kroenke.

att Vladimir Antonov inte bara vill äga en del av Saab, nu vill han också ha en bit av Portsmouth, i dag i andradivisionen, Championschip, men med sikte uppåt.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja