VM blev handbollens jackpot
Facit är klart för handbollens världsmästerskap och Skåne är onekligen den stora vinnaren. Pengarna spiller över lite varstans.
6 miljoner som tack
Vinsten gynnar också Region Skåne tack vare det ekonomiska garantiåtagande som regionen ställde upp med.
I veckan mottog regionfullmäktiges ordförande Annika Annerby Jansson en check på drygt 6 miljoner kronor från Svenska Handbollsförbundet.
För att förbundets skulle våga söka VM 2011 ställde Region Skåne upp med ett ekonomisk garantiåtagande för den skånska delen av mästerskapet. Avtalet med förbundet innebar också att regionen nu får del av vinsten.
Stärker regionen
Vid regionfullmäktiges möte 28 juni överlämnade Jörgen Holmqvist, vice ordförande i Svenska handbollsförbundet, en check på 6 150 000 miljoner till Region Skåne.
Utöver dessa pengar gav besökarna under handbolls-VM Skåne en turistekonomisk omsättning på 164 miljoner kronor, tack vare hotellövernattningar, restaurangbesök osv.
- Förhoppningen bland skåningarna är att VM-arrangemanget och liknande event ska stärka regionen inom turism, investeringar och evenemang, säger Pehr Palm, VD på Event in Skåne som är ett dotterbolag till Region Skånes marknadskoncern Business Region Skåne.
Ska söka handbolls-EM 2016
Pehr Palms organisation har som uppgift att marknadsföra Skåne och resultatet av handbolls-VM har gett mersmak:
- Nu vill vi satsa på att även locka hit EM i handboll 2016, för både damer och herrar.
Handbolls-VM 2011 hade en omsättning på cirka 110 miljoner. Biljettintäkterna var cirka 85 miljoner. VM sågs på plats av 222 000 åskådare, vilket innebär att målet att sälja 80 procent av de 275 000 biljetterna uppnåddes. Spelorter i Skåne var Malmö, Lund och Kristianstad.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.
-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















