165 miljoner i utbyte för O-ringen
Max Peter Bejmer inför storpublik på sprinten i Oskarshamn under O-Ringen 2024. Hugo Mattsson/Svensk Orientering
Hösten 2018 fattades beslutet att O-Ringen skulle genomföras på Smålandskusten med Oskarshamn som nav. De operativa förberedelserna har pågått sedan dess och 21 700 besökare noterades fördelat på 19 250 deltagare och 2 450 medföljare.
I ekonomiska termer visar Upplevelseinstitutet undersökning att O-Ringen Smålandskusten gav 165 miljoner kronor i turistekonomisk omsättning tillbaka till kommunens näringsliv.
– Det var ett modigt beslut som togs 2018 när avtalet skrevs på, men vi trodde på möjligheterna i evenemanget och på kraften i både organisationer och hos det ideella föreningarna. Idag känner vi stor stolthet över att vi som plats stått värd för ett så stort evenemang som blev så lyckat, , säger Andreas Erlandsson (S), kommunstyrelsens ordförande i Oskarshamns kommun.
–Såklart hade vi inte kunnatde ro detta i hamn utan alla ideella timmar som föreningar lagt ner vi tillsammans
Totalt investerade Oskarshamns kommun cirka 7,5 miljoner kronor och man såg investeringen som en stor möjlighet att visa upp staden från sin bästa sida med förhoppningen att evenemanget skullegenerera framtida besök till kommunen och regionen.
med glädje vi tog emot rapporten om hög turistekonomisk effekt. Det kommer direkt tillbaka till näringslivet att vi från destinationsbolag och kommun har vågat satsa och för många av våra företagare har O-Ringen burit frukt genom exempelvis restaurangbesök, kanske en glass på badstranden, en hotellnatt eller matkassen i affären, säger Johanna Asp, platsutvecklare vid Attraktiva Oskarshamn AB.
Mest lästa just nu
Fotbollen är glödhet i Stockholms-regionen, om någon tvivlar – titta i boksluten för 2025.
Det är märkligt nog endast AIK som faller ur ramen, här talar ordföranden i AIK Fotboll AB, Michael Jomer, om ekonomisk åtstramning efter ett minusresultat på 12,5 miljoner kronor.
Under 2026 ska kostnaderna kapas med 15 procent. AIK:s svaga siffror förvånar, allra helst som laget under 2025 noterade nytt skandinaviskt publikrekord med 30 023 åskådare i snitt per hemmamatch.
Linköping gör ensatsning som få andra kommuner mäktar med. För 700 miljoner kronor ska en ny multiarena byggas vid Stångebro och stå klar 2008.
– Det är efterfrågat och viktigt både nu och för kommande generationer, säger Kristina Edlund (S), kommunstyrelsens ordförande.
Svensk golf upplever en historisk boom med rekordmånga medlemmar och spelade ronder under 2025. I september hade Svenska Golfförbundet över 577 000 aktiva medlemskap, vilket överträffar tidigare toppnoteringar.
Räkna med en majoritet av de entusiasterna hade sett fram emot en underhållande söndagskväll med han som är allra bäst på att hantera en golfklubba - Ludvig Åberg.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Att sitta hemma, varmt och bekvämt och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare. Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på Bonnier News som har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar